Otrava

Predloha:

Roald Dahl (poviedka)

Scenár:

Wes Anderson

Krátký film podle známé povídky od Roalda Dahla, ve kterém muž zjistí, že mu v posteli spí jedovatý had. (Netflix)

OJan

Druhá Andersonem zfilmovaná povídka Roalda Dahla už není tak brilantní jako v případě Podivuhodného příběhu Henryho Sugara. Ale jen o kapku. Je to vlastně úplně to samé jako v případě již zmíněného předchozího počinu - po technické stránce jde o něco bezpříkladného. Jen kratší stopáž a ne až tak působivý příběh nadělal své. Ve výsledku to vyzní dost ploše. Jisté metaforické vyznění celého díla tam je, nicméně není už tak zajímavé jako to předtím. Přesto se však stále jedná o zdařilý a zábavný kraťas. Mimochodem Andersonův smysl pro detail, mnou vyzdvihovaný už minule je fakt něco nevídaného a je mistrně zakomponován i zde. |75%| ()

jedna_vrana

Woods: „Mluvil jako George Barling, když ho střelili do břicha a on opřený o bednu mumlal něco o japonském pilotovi týmž namáhavým pološeptem jako teď Harry. George Barling se pak zlomil v pase... a zemřel.“ (Vám to meno niečo hovorí? Internet tvrdí, že pod takýmto menom existoval veterán I. sv. vojny). Poison vás môže otráviť alebo aj nie. Benedict Cumberbatch, Dev Patel a Ben Kingsley dostali za úlohu vystihnúť Wesov pohľad na svet, čo sa im podarilo. ()

Klajnik odpad!

Bezpředmětný. Cumberbatch si myslí, že mu na břiše spí had, takže kolem něj doktor a kolega 10 minut šaškujou, aby se nakonec zjistilo, že tam žádnej had nebyl... Co si z toho má divák vzít fakt nevím. Nejspíš jen to, že Wes Anderson se (po skvělém French Dispatch) úplně vyčerpal. Navíc - stejně jako v případě Podivuhodného příběhu Henryho Sugara i zde postava říká neustále do kamery to, co právě dělá nebo to, co hodlá udělat. Je to otravné a zcela zbytečné, protože divák to buď vidí anebo to vzápětí uvidí. ()

JASON_X

Nějaké Dahlovy povídky jsem četl už kdysi dávno v nácti a tuhle povídku viděl samozřejmě zfilmovanou už taktéž dávno, ve známé televizní minisérii. A vzhledem k obsazení jsem se pochopitelně na její nové zpracování zvědavě těšil. O to větší je tak moje zklamání, protože od prvního záběru mi bylo jasné, že tohle je špatně a vůbec mi to nesedne. Dal bych přednost konzervativnější (tradičnější) filmové formě před takovou hnusnou modernou. A chybí v ní i závěrečný twist, na který si dobře pamatuju ze staršího TV zpracování, a který byl nejspíš i v Dahlově povídce (na kterou už si ovšem tak dobře nepamatuju). ()

pornogrind

Wes Anderson a jeho filmová tvorba byl do letošního roku pro mě velkou neznámou. Seznámení s jeho tvorbou přišlo až s filmem Asteroid City(2023) po kterým jsem konstatoval, že Andersonova tvorba evidentně nebude nic pro mě. Přesto jsem se rozhodl dát Andersonovi ještě šanci. Wes Anderson letos natočil čtyři krátkometrážní filmy a Poison je jedním z nich. A musím uznat, že to sice není žádnej zázrak a žádná extra filmová výhra v loterii se nekoná ale určitě je pro mě Anderson v téhle krátkometrážní formě stravitelnější než v celovečeráku Asteroid City. Škoda toho slabšího konce. Proto i slabší 3hvězdy. ()

• Kniha, kterou čte muž v posteli, je „Jīn píng méi“ a pochází z pera Lanlinga Xiaoxiao Shenga. (OJan)