Beckham

Veľká Británia / USA, 2023, 4 h 45 min (Minutáž: 66–77 min)

Dokumentární seriál o raketovém vzestupu Davida Beckhama, kluka z chudých poměrů, co to dotáhl až mezi světovou fotbalovou elitu. Uvidíte i zatím nezveřejněné záběry. (Netflix)

E lan

Prvně musím přiznat, že Beckhama nemám rád. Nevím proč, ale nemám. I po slhlédnutí tohoto jednostranně natočeného dokumentárního seriálu se to nezmění. Přesto to ale byl zajímavý pohled do života jednoho fotbalisty. Navíc poslední díl minisérie je velmi zajímavý. Nové cíle a život staré hvězdy bylo to nejlepší co mi to dalo. ()

Marius_ss

Pre mňa, ako fanúšika Manchesteru United, Realu Madrid, Alexa Fergusona a Davida Beckhama, je tento dokument TAKMER splnený sen. Trochu zamrzí málo využitý potenciál. Toľko osobností, udalostí, zaujímavostí... materiálu by bolo aj na 10 dielov. No aj tých, takmer 5 hodím by stačilo, ak by sa správne využili. Užil som si to, no predsa len je to o jeden level nižšie, ako tie najlepšie športové dokumenty dnešnej doby (The Last Dance, Senna, Diego Maradona atď). ()

DaViD´82

První polovina, kdy se jde po Beckově ostrovní kariéře skrze vzlety a pády, je vynikající. Přesně vyvažující osobní i kariérní rovinu. Emoce i pohledy jiných, je to sice "hladící" medailonek neskrývaně na jeho straně, ale to ničemu nevadí. Nejpůsobivější samozřejmě události po MS 1998. Problém nastává s posledním obdobím u Rudých ďáblů, přesunem do Španělska a dále. Začne to být šíleně útržkovité, kontroverzím se to sice nevyhýbá (a že jich bylo habakuk; od rozhádaní se s kdekým, večírky, zálety, couvání ze smluvních vztahů, upřednostňování businessu mimo trávníky, poklesy formy), ale vůbec se po Davidovi nevyžadují odpovědi. Pasáže z rychlíku ze sklonku kariéry a po kariéře jsou pak již vyloženě výsměchem dokumentárním dobrým mravům. Platí však, že ani tak to netratí nic ze své atraktivity. Nesporně to má binge-watching kvality, těžko se od toho odchází. Jenže jak je první polovina vynikající, tak je druhá polovina zarážející nedotažeností. PS: Povinnost po všechny nostalgiky (mezi něž také patřím), kteří žehrají, že z dnešního fotbalu umístěné pumelice ze střední vzdálenosti takřka vymizely, že už se to pořádně ani netrénuje a kde že jsou tu doby, kdy zato páni plejeři jako právě Beckham, Nedvěd, Berger, del Piero, Carlos a mnozí další uměli vzít a posílali jednu za druhou... Jeden až vystřízliví, když po letech vidí, kolik času a prostoru bylo na přípravu, navedení, zkontrolování postavení brankáře a po celou tu dobu nikde nikdo. ()

Wally

Moc hezký dokument...ano, je to Netflix, takže je potřeba brát s nadhledem, ale Beckham je pro mne prostě fotbalová doba, kdy jsem koukal každý zápas, znal snad všechny základní sestavy předních týmů, výsledky, postavení v tabulce a o přestupech jsem věděl snad dřív než samotní hráči 😁 Byla to krásná doba... A vidět opět hráče jako Figo, Ronaldo, Cantona nebo Keane...famózní! Určitě se ještě někdy kouknu... ()

Warhorr

Tak to byl mega zážitek ! Dost možná nejlepší dokument o jednotlivci v tomto sportovním odvětví. United k smrti nenávidím ale pokud jde o takovou ikonu a superstar jako je Beckham, to jsem si prostě nemohl nechat ujít. David nechal kameru přijít hodně blízko, až do svého soukromí a zpovídá se tu vlastně úplně o všem a o všech největších úskalích, která ho v životě, ať už jako fotbalistu nebo jako člověka v civilu, potkala. Je samozřejmostí, že dokument představí jeho první talentované krůčky, od dětství k dorostu až k vrcholovému sportovci hrající za top kluby. Přesně tohle všichni chtějí vidět a taky se tak stalo. Já však nejvíce oceňuji otevřenou a upřímnou zpověď i ostatních, kteří zde dostali prostor. Nevystupují pouze jeho nejbližší přátelé ale také jeho kritici, kteří svůj názor nezměnili dodnes a stojí si za svým, viz Alex Ferguson. A byl jsem hodně překvapen, jak často se tu objevuje Victorie, tu jsem nečekal vůbec, a že má teda co říct. Tady vážně už jen chybělo, aby začal mluvit samotný Tom Cruise. No jinak tu uvidíme další známé tváře jako Figo, Ronaldo, Neville, Carlos, Capello, Donovan, Cantona, Salgado atd. Netflix si dal vážně záležet. Davidovu kariéru, když jsem byl ještě malej kluk, jsem až tak moc extra nesledoval, takže bylo i fajn zjistit nějaké nové informace, o kterých jsem nevěděl ( překvapila mě počáteční zášť Landona Donovana k Davidovi ). Je tady toho řečeno opravdu hodně a dokumentaristé se snaží zachytit vše důležité a nevynechat žádné podstatné milníky. Nejvíc psycho je reakce po MS, to jsem si říkal, že je až neskutečný, jaký lidi dokážou být hovada. Stejně tak jako paparazzi, kteří ho a jeho rodinu pronásledují na každém kroku a vy se nemůžete zajít ani vysrat. Tady mi ho bylo vážně líto. No a v určitých chvílích jsem měl i na krajíčku, dokument dokáže vzbudit opravdu velké emoce, obzvlášť, pokud jste fotbalový nadšenec jako já. Vzpomínka a návrat do minulosti na některého jeho zápasy, kdy se vše špatné zase začne v dobré obracet, paráda, skvělé vylíčeno a je úplně jedno, jestli to je zrovna v United, Realu nebo v LA, v každém období se něco najde. Fantastické dílo, o kterém si troufnu říct, že je nejlepším sportovním dokumentem v tomto roce a nejlepším co jsem viděl od netflixovského ''Posledního představení'' s Jordanem. Takového materiálu víc prosím ! ()

• Britský list Sunday Times provedl fact-checking dokumentu a našel několik případů zjevného upravení skutečných událostí. (Olík)