Modrooký samuraj

• USA Blue Eye Samurai

Mladá bojovnice je v Japonsku v období Edo odsouzená na okraj společnosti. Ze všeho nejvíc touží pomstít se těm, kdo za to můžou, a neváhá při tom jít přes mrtvoly. (Netflix)

RoyBatty444

Obsahuje Japonské reálie, poéziu, náboženstvo a filozofiu. Pekná ladná západná animácia často emotívna s veľkými gestami dokreslenými silnou hudbou Tomoyasu Hotei-"Battle Without Honor or Humanity" (バトル・ウィズアウト・オナー・オア・ヒューマニティー) a prerábkou (Metallica-For Whom the Bell Tolls) Emi Meyer. Síce som to zhltol, ale spokojný nie som. Ide skôr o western s kung fu. Vážnymi zraneniami posiaty hrdina, ktorý ide za cieľom ako terminátor a prvoplánový zloduchovia, ktorí sú len nechutný. Najviac ma zaujali vedľajšie postavy princezna Akemi a jej pestún Seki. Taktiež sa mi moc nehodili gore prvky (poletujúce zuby, vypichnuté oči a i.). Balancovanie medzi rozprávkou a realitou to nezvládlo. ()

Sashmen13

Co říct, občas se prostě Netflix ustřelí. Tohle je naprostá anime bomba a nenechte se zmást, originál je možná anglický a tak jsem si ho taky dal, ale kůže, ta je Japonská až do kosti. Je třeba se trochu přenést přes jisté fantastično, ale vždyť samotný příběh je naprostá fikce. Čest? Samurai? Bushido? No, co jsem slyšel, tak samurajovi hlavní zbraně jsou = luk, naginata a již od roku 1543 puška.  Ale animace, to je prostá nádhera. Rád bych ještě zmínil pátý díl, který byl jednoduše úžasný, ve všech směrech. ()

The_Ninkisek

Mistrovský seriál, s jednoduchým příbehěm o pomstě který zabíhá do neuvěřitelné hloubky. Krásná animace a vyprávění jsou úžasnou ukázkou japonské kultury té doby, alespoň pro mne. Jediná věc, která mi občasně vadila je určité podsouvání určitých myšlenek, ale tomu se asi v dnešní době nevyhneme. Asi se jedná o jeden z těch nejepších seriálů roku 2023. Uvidíme co přinese druhá řada, páč konec trpí nemocí Netflixu a to jsou jednotlivá zakončení seriálů a daných serií. Jinak solidních 10/10. ()

KraLuban

Vymazlená věc...po pravdě nikdy jsem neviděl nic, co by se byť jen blížilo tomuhle počinu. Skvělé animace, úžasně "japonské" (hluboká znalost reálií, i když se nejedná o japonskou produkci), fakt chytne a nepustí. Hvězda dolů za nijaký konec a také za pochybnou logiku toho, že hlavní postava je většinu času polomrtvá...jasně, nemůže to být superman, to by nebylo zajímavé, ale přece jen... ()

Carlito1

Seriál buduje napětí neskutečným stylem. Představuje příběhové linky hlavní postavy, Mizu, takovým způsobem, že do sebe perfektně zapadnou a vytvoří spletitý a famózní příběh. Animace je skvělá, barevná paleta obzvlášť. Upřímně nemám seriálu moc co vytknout, snad že jen šestá epizoda byla z části taková nemístná v ohledu humor vs. drama. Ale každý seriál má nějakou slabší epizodu. ()

Filmyx

proč nedokáží něco podobně dokonalého natočit i s živými herci? zajímavý hrdinský příběh bez vlezlého moralizování, dějově i přes jistou předvídatelnost napínavé, postavy s barvitými charaktery, velmi povedená animace, nebojí se krve ani nahoty s mnoha akčními scénami, prostě paráda která musí bavit snad každého. ()

furak

Trošku mi vadí do jaké míry je hlavní postava schopná ignorovat relativně vážná zranění, ale holt to není dokument. Všechno ostatní je ale naprosto parádní, naprosto si seriál užívám a vřele doporučuji. Doufám, že budou další řady. ()

Pilami

Vizuálně nápadité se skvěle vykresleným světem. Hned první epizoda vás vyloženě ponoří do příběhu. Samotné postavy jsou velmi zajímavé a hezky vykreslené. Jediná postava, která mi vůbec neseděla byl Abijah Fowler. Po celou sérii si to drží určitou kvalitu, nicméně najdou se zde i slabší epizody. Osobně mě vůbec nesedl konec, který na mě působí tak trochu křečovitě. Jinak diskutovatelné moderní trendy tu působí precizně a nevytrhávají diváka ze samotného příběhu. ()

besenheim

Jízda od prvního dílu. Příběh, přestože s naprosto banální zápletkou pomsty, krásně zpracovaný určitým způsobem i s morálním přesahem, který nepůsobí násilně. Postavy jsou sympatické a vizuály dechberoucí. Navíc je fajn i dost konkrétní historické zasazení. Současně moderní motivy girl-power a trans tématiky jsou uchopeny více než zdařile. Náznaky a otázky jsou dostatečně zřejmé, a přesto nepůsobí vtíravě a nuceně. Většina dnešní kinematografické tvorby by se zde měla přiučit. ()

sun.eagle

Že bude nejlepší seriál který jsem dosud na Netflixu viděl animovaný seriál o samurajích, odehrávající se v zemi vycházejícího slunce, a že za tím budou stát amíci, to bych se vskutku nenadál. Jo, a miluju Mizu. ()

Braenn.

V recenzi jsou spoilery. Tak jo. Je to kulervoucí, animací i příběhem. Ano, je to poněkud přehnané na jedné straně (super duper výcvik získaný poskakováním po dvorku, přemety a poskakování se zlomenejma kostma a probodnutýma nohama atd.), na druhé straně hezky realistické (když hubenou holku strčí velkej chlap, letí vzduchem bez ohledu na svůj um - až teda na to, že se pak nějak podivně zvedne a je jako dřív). Příběh je docela smysluplný a jednoduchý - pomsta za každou cenu. Pointa ještě jednodušší - že ta cena je dost velká. Vlastně kromě posledního dílu je to majstrštyk. Kdybych však měla hodnotit JEN poslední díl, tak jsme někde u tří hvězd. Totálně to zabil. Vším, co nemá poslední díl mít - převrácení všeho naruby a nulovou logikou. Náhlým odhalením toho, že slečna není jen obyčejné dítě a všechno, v co dosud věřila, byla lež... že nepřítel zná její matku a ony je kdo ví co, ale ehm, zloun přitom vlastně ví jen to, že ji udělal nějakej běloch. Další - propašování obrovského množství zbraní v klavírech do uzavřeného Japonska... tak určitě. Armáda s puškami, která projíždí druhou armádou schovanou za hradbami a ve městě jak laserový meč želatinou. Lučištníci proti puškám náhle zapomínají, jaký mají dostřel, bojovníci s mečem nemají jinou taktiku než se v dvaceti postavit několika stovkám před bránou hradu. Otevřenou. Dvacet čísel tlusté trámy prostřeleny jako papír. Šógun, který si může všimnout armády, která přepochodovala půlku jeho města ve dne hlavní třídou, teprve když mu o ní řekne hrdina. Ha, ha. No a na závět to pohřbilo zcela nelogické chování hrdinky, která si nechala nakukat od třikrát silnějšího zrzouna, že ho má tahat živého a celého přes půl světa, protože ho potřebuje. Ach jo. Jo a nevím, proč si říká samuraj, krom toho, že mají Amíci pocit, že každej chlápek (chlápka) s mečem má na ten titul automatické právo. Holčina nebyla ani samuraj ani rónin. Škoda, přeškoda toho závěru, který nezachránily ani výborné vedlejší postavy. Jo, a díky Netflixu za japonský dabing, který je o padesát úrovní vejš než angličtina. ()

Hugho

Za mňa asi najlepší animák ever. Scenár výborný, typický čierno-biely plochý pohľad na psychológiu postáv potlačený na mnimum, štýlová čistota perfektná, dobové reálie a úcta k japonským tradíciam veľmi slušné - no a najviac prekvapujúca je absencia typického amerického puritánsko-patetického štýlu. BTW - človek si ani neuvedomí, že to je moderná verzia budovania ženského naratívu v histórii jednej z najpatriarchálnejších a najrasistickejších spoločností.  Nemám čo vytknúť, takto sa to má robiť, len tak ďalej.   Rada - nedávajte to ako binge watch - šetrite si diely! :-) ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD