Modrooký samuraj

• USA Blue Eye Samurai

Mladá bojovnice je v Japonsku v období Edo odsouzená na okraj společnosti. Ze všeho nejvíc touží pomstít se těm, kdo za to můžou, a neváhá při tom jít přes mrtvoly. (Netflix)

AdamXB-1

Americky samurajský seriál, který je - světe div se - víc japonštější, než kde jaká japonská tvorba. Úžasná animace, která se nejvíce projevuje v explicitním a až uměleckém ztvárnění akčních a erotických scén. Velice zajímavá je zde elegantně a nenuceně zpracovaná genderová rovina. Přidám ještě komplexní postavy a lehký humor. To vše pro mě dává dohromady seriálovou událost roku a zároveň příjemné Vánoční překvapení. ()

J.e.r.e.c

Rozmohl se nám tu takový nešvar – usekávat příběhy v polovině. Respektive, (ne)ukončovat je ve chvíli, kdy má přijít vyvrcholení. Za tuhle parádičku si Samurai zasluhuje zkrátit hodnocení tak o tři prsty. Podobně jako někteří další přihazuji i výtku, že v japonštině by to bylo lepší, autentičtější, a navíc mi tu haprují některá nelogická rozhodnutí, jako když má hlavní záporák hrdinu na lopatě a místo, aby ho dorazil, tak se rozhodne utíkat, nebo charakterový obrat milence z božana v ubožáka, aniž by k tomu měl pádný důvod... Ale jinak na animák dost dobrý - násilí je nekompromisní, tvůrci se nevyhýbají sexu (spíš naopak), tematizují rasismus nebo společenské postavení žen a krvavě účtují s romantickými představami o feudálním Japonsku. Zároveň se nemůžu zbavit dojmu, že mohli zajít ještě dál, zejména pátá epizoda vykročí jiným směrem, odvážnějším, méně čitelným, ale jako by pak už nikdo neměl koule tenhle manévr dokončit, takže se vrátíme ke klasickému schématu dobro vs zlo. Na druhou řadu si počkám, ale jak už jsem napsal – tenhle způsob vyprávění mě spíš sere, než že bych mu hověl. 77 % ()

Lenka.Vilka

Hmm, zájímavé...den před Modrookým samurajem vyšel Onimuša. Jenže modroočko vyhrálo na plné čáře. Tady jsem po prvním díle potřebovala víc a víc a víc. (To druhé dokoukám časem.) Protože ten příběh je prostě skvělý. Stejně jako celá animace. A vůbec nevadí, že to je "po americku". Právě Amber Noizumi se zeptali, co by raději. Zda tohle nebo anime. A řekla bych, že to bylo rozhodnutí správné. Protože tady se povedlo úplně všechno! Akční scény jsou krásný a ve většině případů strašně hravý. Moc mě to bavilo. Stejně jako veškerá dynamika mezi postavama...prostě to byla pastva nejen pro oči, ale taky to prostě dávalo smysl. Je tam krev, násilí, hodně kůže...ale je to pojmutý dobře. Já tyhle věci vždy ocením, když dávají smysl, ne když tam "jsou jenom aby byly". Tohle se moc povedlo  :) ()

BarryLyndon

Nepotřebuji, aby se povedl nový Shogun, když jsem viděl tohle. Je to definiční dílo, které se směle může zařadit vedle právě Shoguna, knižního Musashiho nebo i Geishy. A manželská autorská dvojice měla evidentně nakoukanou hodně z Kurosawy. Pecka odnikud a o to byla hlasitější. Vlastně ani nevím co tam pochválit dřív. Epický dej, prenadhernou stylizaci, drsné souboje, romantiku. A taky pro japonské publikum odvážná témata. To je asi jako kdyby o naší kultuře někdo natočil něco s transsexuálnim muslimským Sudetským Němcem.  Hlavně ta nápaditost! Po prvním díle jsem si říkal, ok to mne bude bavit celou řadu. Ale ono to mělo každý díl úplně jiný s jiným stylem a vrcholem.  Menší výtku mám k animaci postav, které vypadaly lépe v obrazech než v pohybu, ale to jde na vrub rozpočtu. Asi stejně jako soundtrack, kde by si to zasloužilo něco killer. Tohle bylo na jednu stranu vykradene z Posledního samuraje a na druhou doplněné modernou. Ale obojí není v celku podstatné. Nejlepší seriál letoška. 10/10 Je to lepší než Logan, Cherry a jiné novodobé klasiky. ()

cernakus

Po dlouhé době se nebojím dát plný počet. Výborná animace, odvážné scény, přiléhající hudba, hluboké myšlenky, zajímavé postavy a skvělý dabing. Realizmus byl z počátku taky přívětivý, ten sice zaklopýtal mezi 5 a 7 epizodou, ale v 8 se zase vrátil. Je to asi nejlepší nejaponské anime, co jsem kdy viděl a snadno předčí i Samuraje Jacka. Doufám, že Netflix dovolí autorům dotáhnout příběh do konce. ()

• Hlavní postava Mizu má charakteristické modré oči, protože je míšeného původu. Tvůrcem seriálu je Michael Green a jeho manželka Amber Noizumi, která je také míšenka s japonskými kořeny. Inspirací pro vytvoření příběhu byla jejich vlastní modrooká dcera, které společně říkají „Modrooký samuraj“. (anfi15)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD