Temná Sklizeň

• USA Dark Harvest

V malém městečku ve středozápadní části USA se odehrává každoroční smrtící rituál, kdy se mýtická noční můra Sawtooth Jack zvedá z kukuřičných polí a vyzývá mladé chlapce města ke krvavému boji o přežití. (Prime Video)

ricci.s

Niekedy majú obyvatelia zapadnutého malomesta veľmi zvláštne zvyky, aby si zabezpečili bohatú úrodu, a hoci sa tu skôr jedná o nočnú naháňačku medzi vyšinutými teenagermi, ktorí nemajú problém sa masakrovať aj medzi sebou, a jedným celkom fajn vyzerajúcim monštrom, pozadie príbehu je našťastie o niečo zložitejšie. Horšie je to so samotnými postavami, lebo divák si k nim bude získavať sympatie len ťažko - hysterický uvrieskaný policajt či sfetovaní rodičia ústrednej postavy vedú. Spočiatku mi film pripadal viac divný ako dobrý, po odhalení kariet sa už dojmy zlepšili a vďaka parádnemu gore by medzi prepadákmi skončiť nemal. Vhodné skôr pre krvilačných divákov, napätie či atmosféra sú úplne v nedohľadne. ()

Gilmour93

Rockabilly Očista v čase vydlabaných dýní nemá žádnou vnitřní logiku, jednání postav naznačuje, že scénáristovu hlavu potkal stejný osud jako všechny ty vystavené oranžové tykve a v přepjatosti výkonů mezi sebou soutěží šerif s kukuřičným klasem pod spodním rtem a ušatý drsňák z místního uhrovitého gangu Banditů. Po 13 letech čekání na celovečerák se Slade mohl vytáhnout s něčím víc než jen s pár gore scénami obalenými v žánrovém balastu a touze teenagerů vymanit se z područí a prostoru. Poctu „assisted suicide“ z Mouchy nepočítám.. ()

JASON_X

Tak tahle morbidní alternativní realita a la King mě tedy hodně bavila, i když mi chvíli trvalo, než jsem se do ní dostal. Mohl za to asi poněkud slabý a nešikovný scénář, který skvělému námětu nespíš hodně ubral na potenciální působivosti. Film neohromí ani vizuálnem, trikovostí, nebo hereckými výkony, ale jeho vážná a temná atmosféra a hlavně zajímavá výsledná pointa jdou vysoko nad průměr běžných horrorových béček. A tak přes všechny slabiny považuju tenhle obsahově neotřelý až originální celek za hodně příjemné horrorové osvěžení. ()

J*A*S*M

Teda to byla ale píčovina. Úplně absurdní. Celou dobu jsem čekal, že musí přijít nějaký zásadní konceptuální zvrat, alá "celé je to simulace", protože svět s takhle debilními pravidly, kde se dějou bez logických motivací tak absurdní věci, přece nikdo nemohl vymyslet... a on vlastně žádný nepřijde. Jestli to v knižní předloze fungovalo lépe netuším, ale jsem přesvědčen o tom, že tenhle svět není ta pravá látka pro filmové médium a vylámali by si na něm zuby i jiné režiséři než David Slade. Nicméně, film nemá problém jen s pravidly fikčního světa jako takovými, ale i v interakcích postav - občas to působí, že zapomněli, co se stalo v předchozí scéně. Takže bych tipoval, že se výrazně přestříhávalo, anebo že scénář psal kretén. ()

Omnibus

Pidlozubý, hubený, celým městem honěný.“ Hned v úvodu WTF scéna se zrůdou, kterou honí smečka divokých teenagerů. Ti pak trhají a požírají vnitřnosti/sladkosti, ukryté v Pilozubově bříšku. Je dobré být v obraze (viz kniha), jinak budete zmatení jak gynekolog před stonožkou, Sawtooth před kostelem a já na pódiu. Osvětlené OKÉNKO V DÝNI: [][] Co se honí mou vydlabanou hlavou?☻ Že Kukluxklanu tady pšenka nepokvete. V celém městě jedna jediná černoška (a i ta zdrhla).☻ Proč chlapcům tři dny nedali najíst? Nejlíp se totiž honí nalačno.☻ Proč nějakej vůl ze štábu komparzistům omylem rozdal scénář k Očistě? Mladí pak dělali bordel, rabovali obchody a místo lovu Pidlozuba se zabíjeli navzájem.☻ Proč část soutěžících vůbec nepochopila princip hry (že oni mají honit Pidlozuba a ne naopak) a zbaběle se schovali v krytu? Potěšilo mě, že marně. [][] Zajímavý námět, gore rozverné, ale scénář na vidle do zadku. Faktor kukuřice nevyužit, většinou se běhalo po asfaltu. A ze strašáka místo slámy čouhalo mírové poselství americkým rodičům: „Neposílejte své syny umírat do zbytečných válek! Luxusní barák a cadillac v garáži za to nestojí.“ Jen $ 2,51 dávám. ()

• Všetci štyria hlavní chlapci nosia masky postavy Crimson Ghost, ktorá je najznámejšia ako logo hororovo-punkovej kapely The Misfits. (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v Beausejour a Winnipegu (Kanada) od augusta 2021. (Arsenal83)