Konec 80. let. Zatímco rodiče bojují o přežití v měnícím se světě, děti bojují o území. Dva čtrnáctiletí chlapci, Andrej a Marat, hledají ochranu a podporu uprostřed násilí a chudoby – a nacházejí ji na ulici. (FunDinDung)

LEGACY

Mám teprve po dvou dílech, ale i tak už mi přijde jakobych v tomhle osmdesátkovým prostředí trčel roky a roky. Tohle je odpověď na ruskou duši, ruskou odchylku od evropského standartu, její kulturu, drsný život na okraji ulice, kde soudržnost a čest dělá vše, no a nesmí se vám rozklepat kolena, nesmíte projevit slabost. Už teď mám pocit, že je to suverénně nejlepší ruský seriál, minimálně tohoto žánru, kterému se žádná legendární Brigáda nerovná a soundtrack vám v bude v hlavě znít ještě dlouho po dokoukání. Sám jsem trochu kašpar, protože sám se neperu, ale nějak jsem chtěl mít příběhu blíž, a tak jsem si párkrát udeřil pěstí do stěny až mám klouby do krve, tak jako Marat a další. Tímto gestem ale s podobnostmi končím a jsem rád, že my jsme měli to, co oni si museli vydobýt na ulici, zázemí, rodinu a fungující společnost. Skvělý náhled do jedné ruské kapitoly.https://www.youtube.com/watch?v=tE_7HeBZgYE https://www.youtube.com/watch?v=SGwTMlFwC0Q ()

noriaki

Mně jsou tyhle adorující příběhy ze subkultury vyznávající násilí proti srsti, a je jedno jestli jde o anglické fotbalové chuligány, nebo o ruské pouliční gangy. Pořád se opakuje to samé schéma. Nezkušený nováček je uvedený do společenství ve kterém je prý důležitá čest, pravidla a osobní integrita. Jenže v reálu čestné slovo nic neznamená, spravedlnost je jenom pro ty nejsilnější a lež je naprosto běžná. Musím ale uznat, že v tomhle seriálu jsem si k pár postavám vytvořil částečné sympatie, protože herci jsou do jednoho výborní, a příběh je nevtíravě manévruje do situací, kdy můžou ukazovat svou lidskou stránku. V posledních třech dílech navíc znatelně přitvrdil a s přitažlivostí života v partě pořádně otřásl. S tvrzením, že je tenhle seriál reklamou na socialismus bych byl opatrný. Dnešní americká velkoměsta totiž kolabují ze stejného důvodu. Paralyzovaný stát není schopný nebo ochotný vymáhat své vlastní zákony a udržovat pořádek. Kdo chce vidět kam to vedlo v Rusku, ať si pustí vynikající film Bratr od Alexeje Balabanova. Kam to povede v USA se dozvíme za pár let na CNN. ()

Warhorr

Kazaň, konec 80.let. Doba, kdy jsou prostí obyvatelé rádi, že mají na jídlo alespoň brambory a ztratit teplou čepici či kabát se rozhodně nevyplácí. Doba, kdy si jako mladý hoch vyberete být buď blbečkem a jste šikanován všude možně a smějí se vám na každém kroku, nebo se přidáte do některého z místních gangů, kde si vydobýte respekt, uznání a budete stát za svými bratry a oni zase za vámi. Příběh se zaměřuje převážně na tři postavy - Andreje, nového člena tzv. ''průzkumníků'', Marata, již zkušenějšího mladšího člena a jeho bratra Vovy, který se právě vrací z války v Afghánistánu. Všichni tři se svojí bandou musí podotýkat s drsným a nelítostným životem kazaňských ulic, dodržovat pravidla gangu a taky se snaží získat srdce svých nápadnic. Téměř v každém díle je to vážně hukot. Neustále, opakuji, neustále, tu má někdo rozbitou držku a krev z nosu tu teče proudem. Bitek si tu člověk užije až až, někdy jen jeden na jednoho, někdy jsou to celé skupiny. Každý gang má svoji základnu, spolčuje se a hlídá si své teritorium. Jakékoliv narušení, porušení zákona a hlavně zrada, se tu nemilosrdně trestá. V žádném případě neoslazený a krutý pohled do sídlištního života v sovětském impériu. Foglarovi Rychlé šípy, akorát z opačného, horšího pohledu, kde se nikdo a s nikým nesere. Jak ruskou tvorbu nemusím, tak mohu prohlásit, že tohle je ten nej seriál, co jsem od nich zatím viděl. ()

EvilPhoEniX

Přesná reprezentace ztracené generace. Nečekaná pecka z Ruska na konci 80. let z drsné Kazaně, kde probíhá boj mladých sígrů o teritorium a celý seriál je protkaný spirálou násilí a drsných rvaček, kde buď jsi blbeček, který je šikanován všemi, anebo  se staneš chlapem a přidáš se do gangu, kde fungují drsná až vezeňská pravidla. Seriál se nejvíce soustředí na tři postavy. Andrej, který je zpočátku všemi šikanovaný a rozhodne se přidat k jednomu gangu. Marat šikanátor a drsný hoch, který projde výraznou a nečekanou proměnou a jeho bratr Vova, starší "suprák", který se vrací z Afghanistánu a bude jejich velitelem. Seriál me chytil už od úvodu, kde zaujala působivá retro atmosféra, výborně hrající a trefně zvolené postavy, ostrá a drsná akce, pochválit musím i soundtrack, který jsem si okamžitě zamiloval, jakmile se při nějaké rvačce spustil, tak jsem měl vždy husí kůži, líbily se mi i jednotlivé románky tří hlavních protagonistů a fungují i emoce, hodně mě dostávala matka Andreje, která se pomalu psychicky hroutí z toho, jak se jí syn mění před očima, to byl za mne docela silnéj prvek. Seriál sice nenabídne žádné výrazné zvraty po dějové stránce, ale to věrné a mrazivé zachycení tehdejší doby je naprosto perfektní a jsem rád, že jsem v takovém prostředí nevyrůstal. Tohle bych pouštěl i ve školách. Velmi dobré. Jednotlivé díly hodnoceny za 4, ale celkový dojem je pětihvězdičkový, jelikož je to síla a nic lepšího jsem z Ruské tvorby zatím neviděl. 85% ()

Miroslav.Zac

Nebýt té zpropadené války, byl by seriál na Netflixu velikým hitem. Takhle se dostane mezi pár fandů daného žánru, kteří vědí, že takhle to v Rusku chodí dodnes, jen ti kluci mají jiný hadry a mobily, a jen silný režim dokáže ty tlupy frustrovaných chlapců udržet jakžtakž na uzdě... no a proto je báťuška Putin mezi Rusy tak oblíbený. On to dovede. Myslím, že důvodem k natočení takového seriálu v represivní zemi, jakou Rusko je, je ukázat slabost končícího režimu, jehož tehdejší čelní představitelé jsou dnes v nemilosti, protože způsobili pád (opět) milovaného SSSR. Rvačky jsou slušně natočené, bohužel pořád na jedno brdo a tak se brzy přejí, pohled na osmdesátkovou Kazaň je prakticky stejný, jako pohled na Kazaň roku 2023, takže filmaři ty lokace nemuseli shánět nijak složitě, konec byl očekávaný, protože takhle to většinou opravdu končí. ()

• Navzdory zákazu všeho ruského vysílání dosáhla na Ukrajině popularita seriálu takové úrovně, že se jeho titulní píseň dostala mezi top 10 poslouchaných v ukrajinském obchodu Apple music. (chamonix)
  • Zelené auto pronásledující Ajgul (Anna Peresild) je Lada Samara (VAZ) model 2109, nazývána v zemích bývalého SSSR slangově „Děvjatka“. (Dendee)
  • Zbraň, která je nalezena v trezoru posilovny, je revolver Nagant model 1895. (Dendee)