Reklama

Reklama

Frustrovaný spisovatel, který už má po krk toho, jak se mainstreamová média opírají o „černošskou“ zábavu a urážlivé stereotypy, se rozhodne napsat vlastní obskurní „černý“ román. Ten ho přivede až k jádru pokrytectví, kterým tak pohrdá. (Prime Video)

Videá (14)

Trailer

Recenzie (54)

ditrue 

všetky recenzie používateľa

| 60% | Film s obrovským potenciálem, kde je hlavním tématem jak establishment vydělává na „černošské“ zábavě a jak je tahle “černošská” zábava nekriticky vychvalována “bělošskou” částí populace pro ukojení vlastního pocitu zadostiučinění – je nominován na 5 Oskarů, včetně nejlepšího filmu roku, aniž by si to podle mého něčím zasloužil. Vypadá to teda, že tématicky trefil tenhle film hřebíček na hlavičku a krásně paroduje tuto charakteristiku dnešní společnosti. Bohužel, spolu se skvělým hereckým výkonem Jeffreyho Wrighta, je to to jediné za co má u mě plusové body a zbytek je jen průměrná satirická komedie o kulturní válce, která se hodně snaží být něčím více, než ve skutečnosti je. “Potential is what people see when what's in front of them isn't good enough.” ()

vydumnica 

všetky recenzie používateľa

American Fiction podľa môjho skromného názoru by vôbec nemal byť zaradený do kategórie TOP 10 najlepších oskarových filmov. Za najväčšie pozitívum považujem scenár, napísané je to dobre, zahrané tiež, no mohlo to fungovať viac ako komédia. Možno by to celé lepšie vyniklo ako divadelná hra, keďže American Fiction je vlastne o dialógoch. Oceňujem aj nepredvídateľnosť filmu, niektoré scénky sú maximálne nečakané a značne dramatické, kým ďalšie vyznejú až absurdne (pseudonym a celý príbeh okolo toho ako aj názov knihy a jeho schválenie). Humor tu samozrejme je, ale väčšina vtipných a niekedy aj nevtipných dialógov sa týka rasových stereotypov. Hlavný hrdina je istým spôsobom niečo ako černošský Birdman, aspoň mne tak pripadal. Sterling K. Brown je druhý dôvod, prečo som si tento film pozrela, no hlavne som chcela vedieť, či tu bola nominácia udelená právom alebo len kvôli diverzite. Film sa mi páčil asi tak ako Monkovi jeho vlastný bestseller. Prevažne to bola NUDA a preto len 2* prípadne 2 a pol* (pozreté 08.02.2024). ()

Reklama

ScarPoul 

všetky recenzie používateľa

Jediné čo mi tu vadilo bola línia s matkou. Inak sa jedná o veľmi vyspelú satiru s perfektných Wrightom. Zamýšľanie sa nad umením a hodnotou je tu tak trefné až to bolí. Hlavne v rámci súčasných amerických trendov. Scenár je veľmi vyspelý a krásne pracuje aj s emóciami aj s humorom. Zároveň to celé pôsobí trošku smutne. Manifest o tom, ako sa hodnotné umenie vytráca. Jeden z tých filmov, ktorý je krásnym zrkadlom k africko-americkej kultúre a ku kultúre ako takej. Bez pátosu, inteligentné a so silnými scénami. Takto má vyzerať film o umení. Na oscara to asi nie je, ale bavil som sa. ()

Xmilden 

všetky recenzie používateľa

Jeffreyho Wrighta jsem měl vždy moc rád a tady opět ukázal že na svých bedrech dokáže v pohodě odtáhnout celý film. Určitě bych se k Americké fikci nikdy nedostal, kdyby nebyla nominovaná na Oscara. Tedy položku Afroamerický zástupce považujme tímto za obsazenou. Závěr mě přišel hodně Kaufmanovský. 65% ()

Davies182 

všetky recenzie používateľa

Nebýt polovičatého, až příliš hravého, a na sílu tlačeného rádoby úsměvného finále, vypálil bych maximální hodnocení. Takhle ale Americká fikce zůstává "jenom" šíleně vtipnou satirou s umně dávkovanými dramatickými momenty, která umí tnout do živého stejně jako nezávazně rozchechtat na celé kolo. Nenápadný masterpiece. [Amazon Prime] ()

Galéria (10)

Zaujímavosti (9)

  • Film je adaptací románu Percivala Everetta „Erasure“ z roku 2001. Zatímco ve filmu vidíme jen jednu scénu z knihy „Fuck“, kterou Monk (Jeffrey Wright) vydá jako vtip pod falešným jménem, v „Erasure“ si ji můžeme přečíst celou – jde o „knihu uvnitř knihy“. (DavePave)
  • Film sa natáčal v Bostone a Scituate (Massachusetts, USA) od decembra 2022, pričom na scéne boli dodržiavané bezpečnostné opatrenia proti COVID-19. (Arsenal83)
  • Obsadenie Miriam Shor do úlohy knižnej redaktorky je zrejme poctou za jej dlhodobú úlohu v podobnej role v televíznom seriáli Znovu 20 (od r. 2015). (Arsenal83)

Súvisiace novinky

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky

11.03.2024

V noci z neděle na pondělí proběhl v hollywoodském Dolby Theatre v Los Angeles šestadevadesátý ročník slavnostního předávání Cen americké Akademie filmového umění a věd, na němž byla v celkem… (viac)

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

V úterý 23. ledna 2024 byl v Samuel Goldwyn Theater v Beverly Hills z úst herců Jacka Quaida a Zazie Beetz oznámen kompletní výčet nominací pro nadcházející 96. ročník předávání cen americké Akademie… (viac)

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (viac)

Reklama

Reklama