Všichni moji cizinci

• USA All of Us Strangers (viac)

Jedné noci v téměř prázdném londýnském paneláku se Adam (Andrew Scott) náhodně setká se svým tajemným sousedem Harrym (Paul Mescal), což naruší rutinu jeho každodenního života. Zatímco se mezi nimi rozvíjí vztah, Adama pohlcují vzpomínky na minulost a zjišťuje, že ho to táhne zpět do předměstského městečka, kde vyrůstal, a do domu z dětství, kde žijí jeho rodiče (Claire Foy a Jamie Bell), kteří se zdají být stejní jako v den své smrti před 30 lety. (mikki089)

Ediebalboa

Na poměry příběhů z londýnských věžáků dobré drámo. Co dobré, vlastně úplně jedinečné. A to, prosím pěkně, za beatů Pet Shop Boys?! Jeden osamělý muž v bytě zde dokázal rozjet podívanou, o které se mi ani nesnilo. Andrew Haigh vytunil předlohu Taiči Jamady pro 21. století a přináší emoční nálož jak z pohledu rodičovství, tak i prostřednictvím neméně důležité linie queer. Herecky není třeba nijak komentovat. Stačí se jen podívat na ta čtyři hlavní jména v titulkách. PS: Snad jen, že už nám Paul hezky začíná svým charismatem růst z nedospělého otce v dospělého gladiátora :) [Viennale 2023] ()

leila22

Na herecký koncert plný dokonalej symbiózy a chémie v podaní dvoch Írov odporúčam vyčleniť neskorý večer, ktorý eliminuje rušivé elementy dňa. Nechajte sa pohltiť nocou, v takmer prázdnom londýnskom mrakodrape, v ktorom Adam (Andrew Scott) náhodne spoznáva svojho tajomného suseda Harryho (Paul Mescal). All of Us Strangers je skutočne výnimočným režijným a scenáristickým počinom Andrewa Haigha, ktorý pracuje s nesmierne citlivými témami v mnohých ohľadoch celkom novátorským spôsobom. Veľmi ťažko o filme čokoľvek napísať, bez toho, aby som čo i len v náznakoch neprezrádzala jeho smerovanie. Môžem však povedať, že jeho pozeranie pripomína terapiu u psychológa. Je návratom k svojmu malému ja. Bolestivým, ale súčasne nádherným uzdravovacím procesom (a to nielen pre Adama, ale aj samotného diváka). Osamelosť, strata, vysporiadanie sa s minulosťou, ktorá neprebehla podľa predstáv, no i tak ju nie je možné zmeniť... aj to sú nosné témy filmu, ktorého príbeh bol inšpirovaný novelou od japonského scenáristu a spisovateľa Taichiho Yamadu. All of Us Strangers je o večnom hľadaní lásky a túžbe po šťastí, namiesto ktorého často prichádza nájdenie nepochopenia a narazenie na medziľudské bariéry. Je o blúdení svetom, v ktorom sa večne cítite ako cudzinec. Citlivý soundtrack, nádherne vystavané obrazy z poloprázdneho mrakodrapu na mesto plné opustených duší. Herectvo dokonalé aj v tých najmenších detailoch (dvojicu perfektne dopĺňajú Adamovi rodičia v podaní Claire Foy a Jamieho Bella). Brilantný scenár, ktorý údernými dialógmi nepríjemné jatrí rany a vo finále zasadzuje rozhodujúci úder. A v prvom rade je to film o „power of love“. ()

Qitek

Nádhernej a neuvěřitelně silnej film, který mě posledním záběrem odpálil do filmového vesmíru! Wow. Ze startu to působí jako klasická pocitovka, která se postupem času mění v něco tajuplně magického a přetavuje se do orgasmu emocí. Dlouho mě žádný film takhle emočně nerozložil. Naprostej masterpiece, jediný svého druhu. ()

castor

Andrewa Scotta víc vnímám od jeho kouzelného katolického kněze v Potvoře, tady si v dosud neobydleném londýnském věžáku krade veškeré scény pro sebe. Náhodně poznává stejně osamělého souseda, který rozbourá jeho každodenní stereotyp. Vyklíčí mezi nimi intenzivní vztah, který prolínají vzpomínky na Scottovo dětství, ve kterém přišel o oba rodiče. Potěší autentické dialogy, potěší herectví nejen ústředního dua, ale i živých a zdravých rodičů Claire Foy a Jamieho Bella. Přesto jsem se na konci sám sebe ptal, co mi sakra uteklo? Nevím, jestli tam nahoře probíhaly nějaké sluneční erupce, ale mě prostě výsledek (nejen) emočně nesemlel. ()

Disk

Scénárista a režisér Andrew Haigh má nezaměnitelný rukopis a ani jeho další film nezůstává dlužen pověsti vybroušeného díla plného autentických dialogů a chemie ústředního páru. Andrew Scott, Paul Mescal, Clare Foy a Jamie Bell zde předvádějí nádherný herecký koncert a celý závěr vás emocionálně smete. All uf Us Strangers je výjimečný počin a je velká škoda, že není k vidění na velkém plátně, protože to by pro mě byly ještě větší emoce. ()

• Filmár Edgar Wright film silne pochválil: "Som ohromený tým, čo Andrew [Haigh] dokázal v tomto filme. Je to naozajstná skúška jeho umeleckého talentu, že bol schopný vytvoriť film tak osobný, emocionálny a rezonujúci, a napriek tomu tak uspokojivý v rámci svojho žánru. Hoci by tradičný príbeh o duchovi mohol skončiť smútkom alebo šokom, skutočnosť, že nám Andrew dokáže zanechať okamih nekonečnej krásy, si treba ceniť." (Arsenal83)
  • Andrew Haigh opísal svoju adaptáciu románu ako „dlhý a niekedy bolestivý proces“. Povedal: „Chcel som sa hrabať vo svojej vlastnej minulosti, tak ako to robí Adam vo filme. Zaujímalo ma skúmanie zložitostí rodinnej lásky a lásky romantickej, ale aj jedinečný zážitok konkrétnej generácie gayov vyrastajúcich v 80. rokoch. Chcel som sa vyhnúť tradičnému príbehu o duchovi z románu a nájsť niečo viac psychologického, takmer metafyzického." (Arsenal83)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD