Co přinutilo vzdělaného a inteligentního muže k tomu, aby přepadl banku v centru města? Kolik peněz potřeboval a na co? Pachatel je nekompromisní. Vpadne do banky, zajme rukojmí a před budovou odpálí bombu. Naštěstí zatím není nikdo zraněn. Pohotová pokladní ještě stihne stisknout tlačítko nouzového volání a oznámit přepadení na tísňové lince. Díky tomu na místo téměř okamžitě přijíždějí policisté, útvar rychlého nasazení i další specialisté a začíná náročná policejní akce se snahou zachránit ohrožené lidské životy. Mezi desítkou rukojmích jsou těžce nemocný senior, bývalý příslušník Československé armády, významný poslanec, advokát se svým synkem, mladá maminka s dcerkou a několik zaměstnanců banky včetně ředitele pobočky. Byli všichni tihle lidé jen ve špatné chvíli na špatném místě? Mobilní telefony pomohou policistům rychle zjistit identitu rukojmích a jeden nepřijatý hovor přivede do policejního vozu lékařku, která zná pachatele osobně. Jde o jejího přítele, mezinárodně uznávaného špičkového vědce. Spolu s ní postupně odkrýváme pachatelovu motivaci a sledujeme příběh jeho dcery, který má překvapivé souvislosti s jeho útokem na banku. (Česká televize)

mrtn

Scény v bance mi hodně připomínali americkou produkci. Se Seagalem v čele. Špatní herci, rádoby akční kamera, nulové napětí. Prostě slabé 2 hvězdy mířící na 1*. Konec to ale vytáhnul a pointa na LSD byla vtipným tripem (i když inteligentní vědec by měl vědět, že LSD nemá s pervitinem či heroinem moc společného). ()

Monggol

Mám rád filmy, ktoré sa dotýkajú reálneho života, a to je tento prípad. Má to samozrejme svoje muchy, ale hodnotím to za **** Piatu hviezdu dávam navyše za to, že tuná poniektorí odborníci a fajnšmekri dávajú jednu hviezdu alebo odpad a jedným dychom hodnotia naplno také kokotiny ako Barbie, Svetlonoc a iné výdoblitky súčasnej kinematografie. ()

Inozuka

Komorní drama o jednom vědci, kterému život naložil, on se urval ze řetězu a rozhodl se to světu krapet vrátit. To by asi mohlo být zajímavé, kdyby to ovšem nebylo natočeno s neskutečnou naivitou a s až zhovadilou snahou o originalitu. K tomu zřejmě proškrtaný rozpočet a výsledkem je inscenace aĺá osmdesátky. ()

mira.l

No tak tohle byla docela velká bída. Vlastně mi to svojí blbostí a absurditou celkem připomínalo před časem viděný norský Nokas, to bylo podobně absurdní divadlo:). ()

Amonasr

Není to špatný námět, je v tom I hodně spravedlivé kritiky na bezzubost naší policie a justice, ale Svoboda už  má zkrátka svůj zenit nenávratně za sebou. Možná aspoň scénář mu mohl napsat někdo mladší a šikovnější, aby nebyl tak prvoplánový a klišovitý a tím pádem by byl i uvěřitelnější. ()

mac000

Jiřímu Svobodovi se nikdy nedá upřít profesionální a pečlivé zpracování příběhu. Pokud něco vázne, jsou to herecké výkony. V tomto případě je ale Matěj Hádek postavou, na které stojí celé drama a jeho podání zlomeného člověka, jenž ztratil životní jistoty, je věrohodné. ()

ostravak30

Cesta do tmy je horor pro všechny rodiče. Představa drogově závislé dcery je jistě šílená a každý doufá, že zrovna jeho dítko se tomu vyhne. Smutné je, že co se drog týče bohužel skutečně patříme na špici v Evropě a třeba tady u nás v Ostravě i na špici naší země. Proč to není alarmující pro politiky? Není to přitažlivé téma pro veřejnost před volbami. Naše vrcholné představitele to prostě nezajímá. Takže policii chybí v tomhle ohledu větší moc v rukou, tvrdší a údernější postihy a především na velmi tragické úrovni je prevence. Matěj Hádek je velmi kvalitní herec, aby zlomeného a naštvaného otce ztvárnil dost dobře. Film se ale též nevyhýbá klasickým klišé. Jako že třeba právě politik je zbabělec, nebo že policie souhlasně pokyvuje hlavou a povídá si mezi sebou o tom, že by snad mohli dát muži metál apod. I přesto jeho způsob pomsty a závěrečné odhalení je něco, co uspokojí každého, kdo tomu svinstvu neholduje. S lehkou stopáží a kvalitními hereckými výkony + tématu, které je v naší zemi více než aktuální to zase takový průšvih není. ()

Tominni

Za mě dobrý televizní film. Příběh otce, který se rozhodně přepadnout banku, nejprve moc smysl nedává, ale postupné vyprávění k těm důvodům diváka dovede a samotný závěr je povedený. Je tam pár chybiček, ale Svoboda se nemá za co stydět. ()

DJ Kritik

Dobre urobený TV film, kde sa poukazuje na skutočné problémy dnešnej doby. Na frustráciu z nespravodlivosti, na to, že slušnosť musí trpieť a doplácať na nezmyselné zákony. ()

hrumsrt

Podobně jako celá aktuální česká televizní tvorba je i Jiří Svoboda uvězněn v soustavné produkci kriminálních celovečerních snímků, jen s tím rozdílem, že u té televize je vidět alespoň nějaká snaha o to zkoušet to i na jiné strany. Tvůrce známý především pro svůj film Sametoví vrazi, který za tu dobu nějak zkultovněl, i když nikoli díky jeho pochybným kvalitám nýbrž hlavně kvůli atraktivitě celého tématu.. Cesta do tmy je návrat k lepšímu prvnímu dojmu, který mě v tomhle případě skutečně donutil po čase usednout k televizní obrazovce. Přece jen téma přerodu spořádaného a uznávaného vědce ve zločince žádajícího výkupné za držící rukojmí dává prostor nejen pro solidní psychologii postav, ale vůbec k polemice nad morálním podtextem všech jinak nezákoných a obecně ohrožujících činů. A nechybí mnoho a Cesta do tmy několikrát dá vzpomenout třeba na Johnyho Q, i když podobně jako on, tak ani tohle úplně nevyužívá svůj potenciál, a co především vůbec se nepotkává s očekáváním diváctva.. Máte možnost ukázat vyostřenou akci sršící napětím v podání muže, kterého pár nešťastných příhod uneslo až do zoufalé situace, ze které už není bez následků úniku. Namísto toho přichází příběh s dalším paralelním vyprávěním, pro které je původně stěžejní motiv přepadení banky potlačen na pouhý jeden krok v jinak spletitě šíleném plánu, jaký když představí svoje rozuzlení neubránil jsem se smíchu, jak hloupě celá Cesta do tmy působí a skutečně, jak se jí povedlo uvést celý pokus o morálně-kriminální polemiku kamsi "do tmy".. Nakonec docela vtipný snímek, jenž nepřehledným způsobem rozvádí životní traumata titulního hrdiny, který by si přece jen v závěru zasloužil mnohem důmyslnější dovětek. A přitom za takovou "vraždu" nikdo souzen nebude a vše skončí jen jako záznam v policejním spisu o tom kam zmizela kulka č. 4.. Ambice České televizi nechybí, ale příště bych od thrilleru tolik nečekal. P.S. Je až s podivem, kolik názorových a politicky vyhraněných komentářů tvůrci zvládli do příběhu zakomponovat. A třeba je právě tohle cesta jak pochopit záměr. Že by frustrovaná zpověď tradičního voliče upadajících levicových, či pravicových stran?.. 25% ()

DonBraso

Od Jiřího Svobody neviděl ještě vůbec nic a tak jsem se nevím proč rozhodl zase jednou kouknout na český film. Tohle je taková ta klasická TVčková věc, která může jenom překvapit. No ono to vcelku zas tak strašný nebylo. Pustil to jen proto, že tam hrál Matěj Hádek. Náměť by vlastně taky nebyl špatný a nějaký ten zvrat by taky byl. Do toho stylu jsem se musel malinko dostávat, ale pak my došlo, že paradoxně část v bance je to horší. NPC postavy byly jak ze žurnálu a hrozně to smrdělo šustěním papíru. I Matěj to občas prostě nedával a hlavně tento styl popírá logičnost viděno a poslechnuto, když Vám někdo jde vyprávět svůj děj. Téma drogy vs policiejemytojedno. No ty tady jsou vyobrazeny tak, že o tom víme a co jako. Hlavně ty měštáci. Ale jo, střela do svých řad potěší a podhoubíčko ještě více narukuje. Kdyby jenom perník byl náš v Pardubicích, že ano :) Jana Hinková je aspoň nějaký nový objev, jen nevím jestli zrovna tímhle jí to někam vyšroubuje dál, ale přežít se to dalo. Bohužel stále než film si připadal jako u seriálu. Chybí mu správné dávkování, desetkrát stejný záběr na pořádkovou policii je spíš cynismus, když už nevím jak natočím tento záběr. To prolínání děje vesměs není špatný, je dobrý a tak to nějak odčiňuje proč se jeden študovaný takhle rozhodne. Je to aspoň konečně trochu jiné, jen by to chtělo podle mě lepšího krejčího, který by to lépe spichnul.65% ()

Mamutol

Tohle dílo se nepovedlo a velkým viníkem čistě z mého pohledu, který nikomu nenutím, je ta příšerná rozklepaná nazoomovaná nahypovaná nekoukatelná kamera, často jsem zavíral oči a poslouchal jen zvuk. Hodnotím jednou hvězdičkou za pokus o drama, které tu mohlo být hodnoceno hodně vysoko, pokud by bylo dobře technicky zpracováno. ()

a0001

Lacné, ale silné a nápadité. Áno samozrejme pár chýb to malo, ale v základe silný príbeh. Určite si zaslúži lepšie hodnotenie. ()

natalanka

No, dala jsem tomu šanci a nelitovala. Příběh bolesti až na dřeň kosti. Jinému by už bylo třeba vše jedno, ale bolest opravdu umí lidi dohnat k různým činům. A to jak je náš prohnilý, benevolentní systém nastaven je tady přesně vykresleno. Policie svázané ruce, rodiny svázané ruce. Jen hajzlíci a drzí, ve všem ostřílení lumpové si je mnou. Já bych se vůbec nedivila, že lidé... kteří již nemají co ztratit...   by udělali totéž.  A ano... na přepadení české banky to bylo dost naivní, ale kdyby to dělali amíci, francouzi tak jim to kritici zbaští i s tou kamerou. Za mě dobrý.... ()

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy