Šťastné a krvavé

• Česko Šťastné a krvavé (viac)

Hororová komédia o americkej rodine, ktorá netuší, že zapadnúť medzi svojráznych škandinávskych vidiečanov bude jej najmenší problém. Bill, jeho manželka a dve dospievajúce deti sú prototypom naivnej americkej rodinky. Keď Bill zdedí po strýkovi starú horskú usadlosť v Nórsku, nadšene sa pred Vianocami sťahujú do svojho nového domova s vyhliadkou premeniť nehnuteľnosť na zárobkový podnik. Ich predstava o romantickom zasneženom severe nemôže byť vzdialenejšia realite… Každý rodený severan totiž vie, že správna škandinávska usadlosť má stodolu a v nej samozrejme žije prastarý elf, ktorý má rád svoj pokoj. Existujú prísne pravidlá, ako udržať stodolného škriatka šťastného, aby neškodil. Tým najdôležitejším je – žiadne spoločenské oslavy, žiadne návštevy! Keď sa Bill rozhodne v stodole usporiadať veľký vianočný večierok, pokojný elf sa nevítaných votrelcov rozhodne nemilosrdne zbaviť za každú cenu. „Vianočný“ film Šťastné a krvavé je prešpikovaný skrz naskrz čiernym humorom satiricky uťahuje zo stereotypov rozdielnych národov. Prítomnosť mystických elfov už len dotvára kúzlo dokonalej nočnej mory. (Magic Box)

*CARNIFEX*

Čakal som to ďaleko horšie popravde, no toto je pomerne stráviteľná jednohubka, ktorá zhruba od polovice aspoň odsýpa, keď už nie je mimoriadne veľkou zábavou, ktorú si bude divák dlhodobejšie pamätať. A viete čo, dám aj tretiu. Veď kto ma zastaví :D A mimochodom, horor to príliš nie je. Je to skôr taká temnejšia rozprávka .. ()

blackkocour

Ono jednoho krásného zasněženého polárního dne se Czechcloud rozhodl, že se svou rodinkou nebude o svátcích spát na vavřínech, a radši ze svého nevhodného komentování nad cizími neštěstí, se na pár dní ukryje do hor. Aby to nestačilo, probudí prokletí pohádkových skřítků a plebů, co mu chcou zavřít hubu.. kdyby se takhle prezentoval film, byl by hned zajímavější. Tak z jiného soudku, zas tak černě bych to neviděl. Víme, že Norové dokážou ty hororové komedie [bože, tohle slovní spojení už předemnou neříkejte..], trochu okořenit originálním pojetím, aby se to obešlo bez rodinného klišé, ale pořád aby se zachoval duch rodiny, tyhle hrůzné svátky každého stmelí, třeba nějakým masakrem hobitama, nebo malých liliputů. Označení malí lidé, to by se jim dvakrát nelíbilo. Není to Dead Snow, ale pokud si ještě pamatujete Gremlins, tohle by se mohlo vysílat dopoledne na Štědrý den. Ať už jsou Američani blbý hamburgerový národ, a Norové morousové po krk ve sněhu, oba dva to jsou na hovno národy.. Dalo by se tohle zařadit do mého vánočního playlistu na příští rok? To asi ne, ale cítil jsem větší elán a angažma od celého štábu a herců, že si to zaslouží aspoň veselou trojku. Jako trojku, ne švédská trojka. Já bych si teda hned na místě zabral tu stepmom, a ta dcerka taky ušla, i když nebyla plnoletá, ale jsme v Norsku, vánoční vize, nezapomněliste? ()

TheEvilTwin

To je tak, když se někdo snaží hrát si na Wirkolu (Šílená noc), ale není to Wirkola. Tohle je jen úplně zbytečná, bezduchá, laciná, béčková zábava, ve které je všechno strašně špatně. Nevýrazní skřítci se špatnými maskami vraždí rodinku v domě nezábavným způsobem a celé je to hrozně levně natočeno, bez lepšího gore, bez lepších charakterů a s nezáživným průběhem i koncem. Hrozná ptákovina, jít na tohle do kina, uvažoval bych i o daleko nižším hodnocení. ()

Othello odpad!

Není nic horšího než sledovat standardní komerční film, jehož všechny limity nevycházejí z nedostatku prostředků či nějakého tření během procesu natáčení, nýbrž proto, že je tady všechno všem úplně jedno. Kamera je hnusná, herci jedou na první dobrou, scénář jenom variuje zažitá klišé v úporné snaze stát se vánoční klasikou, není tu žádný nápad, nenavazuje střih, chybí úvody k některým sekvencím a trikové scény jsou vyloženě k poblití (a ještě by tam ani nemusely být). V neposlední řadě jsou všechny pokusy o humor nepopsatelně trapný, až se kroutíte studem za všechny zúčastněné. Hodně to upomíná současné německé pokusy o rodinné komedie s Elyasem M'Barekem, čímž se dokazuje, že na určité úrovni finsko-německá osa zla ještě má své ostří. Napsat, že "film je řemeslně bezchybný, sympaticky obsazený" prakticky není možné pokud nejste již úplně rezignovaní. ()

jefff

Je to špatný, fakt jo. Podle mě tu byl nápad tvůrců natočit "něco" s trpaslíky. A zbytek už vymýšleli za chodu během natáčení, protože jinak tenhle pseudo scénář vzniknout nemohl. Scény jsou často nahodilé a úplně tragicky natočené, víceméně na úrovni domácích rom-kom filmů posledních deseti let. Fakt. A hlavní vtip celého filmu - tedy naštvaní skřítci - přestává být vtipný někdy po dvaceti minutách. Ještě kdyby to mělo 80 minut maximálně, tak by to šlo, ale stovka je hrozně nesoudná. ()

• Natáčanie prebiehalo od 24. októbra do konca novembra 2022 v Nórsku a Litve, kde bola natočená až polovica záberov. (Arsenal83)
  • Kvôli obmedzenému sneženiu v tom čase Starr nariadil, aby sneh priviezli nákladnými autami, aby sa splnila vízia, ktorá bola potrebná pre film. (Arsenal83)