Východ z továrny

(festivalový názov)
  • Francúzsko La Sortie de l'usine Lumière (viac)
Krátkometrážny / Dokumentárny
Francúzsko, 1895, 1 min

Jeden z prvních filmů bratří Lumiérů. Byla to právě továrna jejich otce, kde natáčeli. Je to krátkometrážní jednominutový snímek odchodu dělníků z fabriky. Vše v dobových kostýmech, procházejí muži i ženy. Na konci vrátný zavře za továrnou i filmem vrata. (RadimFišer)

dwi

Jedno z prvních děl průkopníka kinematografie Louise Lumiéra dnes budí spíše naivní úsměv. Byl to ale právě on, kdo vynalezl kinematograf, jenž byl zároveň kamerou, projektorem a kopírkou (ve srovnání se zooskopem, vitaskopem a dalšími přístroji přímo revoluční vynález). Ten mu umožnil nejen zvýšit finanční kapitál (který byl už takto velký), ale umožnil mu hlavně tvořit další a další filmy. Své fotografické zkušenosti zúročoval i ve svých filmech (smysl pro kompozici...), což je vidno na některých jeho snímcích. Ve srovnání s ostatními jeho současníky působí jeho dílo vynalézavostí a inovativností. V tomto krátkometrážním filmu zachytil odchod lidí z továrny. Můžeme vidět dělnice oblečené v dobových šatech, následně vycházející muže, vše uzavřeno vrátným, který zavírá bránu. Hodnotit toto dílo z nějakého estetického či dějového hlediska vůbec nelze. Spíše můžeme být potěšeni, že takové rarity se vůbec dochovaly. I tak dávám za ***. ()

RadimFišer

I já jsem rád, že se první filmy dochovaly. Můžeme je obdivovat díky youtube.com. Všem za to díky a hlavně pánům Lumierum, kteří vynalezli takový stroj, který nám všem k dnešnímu dni dělá radost a pomáhá v komunikaci a kulturní sféře. Vzhledem k dobovým šatům, podobnosti se současností a vrátnému, který zavírá dveře Lumierovy fabriky musím silně přitvrdit. 4 hvězdičky by měli být optimální. ()

SOLOM.

Další rarita stará už 123 let. Jde vidět, že doba i kvalita filmařské aparatury sice už zdárně pokročila, ale ten pocit radosti, když konečně valíte z „roboty“ domů je pořád stejný a neměnný. Jako bych viděl sám sebe, kterak zdrhám po dvanáctce domů, akorát že oni valili makat ještě domů a já zahnat žízeň do hospody. Jinak popravdě tohle se ani ve skutečnosti moc hodnotit nedá… ()

Laci

Musel to byť nádherný pocit sedieť na vôbec prvom verejnom premietaní filmu. Tento film položil základy nielen kinám, ale aj dokumentárnemu žánru - keďže ide o jeden z prvých filmov bratov Lumiereovcov. Je síce pravda, že takéto diela sa hodnotiť nedajú, ale predsa len ide o dôležitý mílnik kinematografie. ()

ABLABLABLA

Co ten pes tam? :D Ne musíte uznat, že tohle už bylo něco. Ženy jdou pěšky z továrny, muži na kole.. prošli/projeli tam jen tři... a pak další na voze s koňmi, no dobře dva jsem tam zahlédla jít pěšky, aby se neřeklo no. Parádní první film bratří Lumiérů má alespoň dokumentární charakter a od roku 1895 už si ty snímky dovolím hodnotit... dřívější ale opravdu nejdou, protože kromě historické hodnoty a toho, co způsobily, tak skutečnými filmy ještě nejsou. Zde: http://www.youtube.com/watch?v=nsVsFfEgWzM ()

• Pôvodne sa myslelo že krátky film má iba dve verzie. Posledné zistenia priniesli ďalšie dve kópie tejto scény, kde sa všetkým pracovníkom nepodarilo včas opustiť továreň. Vo všetkých štyroch sa objavuje veľký pes. Jedna verzia zo štyroch sa počas druhej svetovej vojne stratila a dodnes sa nepodarilo vypátrať, či bola zničená, alebo ukradnutá. (Raccoon.city)
  • Týmto filmom bol 28.12. 1895 zahájený 30 min. program kinematografu bratov Lumiérovcov (premietnutých 10 filmov). Bratia sa projekcie ani nezúčastnili, venovali sa rodinnej továrni v Lyone a poverili organizovaním akcie otca. (Raccoon.city)
  • Celý názov filmu je La sortie des usines Lumière à Lyon, nakoľko bol natáčaný v Lyone pred továrňou na výrobu fotodosiek a papierov v svojej dobe najväčšej v Európe, ktorá patrila rodine Lumière. (Raccoon.city)