Undead Girl Murder Farce

• Japonsko アンデッドガール・マーダーファルス (viac)
Animovaný / Fantasy / Mysteriózny
Japonsko, 2023, 5 h 12 min (Minutáž: 24 min)

Je devatenácté století a náš svět kromě lidí obývají upíři, golemové, vlkodlaci a jiná další nadpřirozená monstra. V tomto světě nesmrtelná a geniální Aja Rindó, z které zbyla jen hlava zavřená v ptačí kleci, zabiják démonů a napůl člověk a napůl démon Cugaru Šin’uči a loajální služebná s bojovým výcvikem Šizuku Hasei, cestují společně Evropou. Jejich cílem je najít zbytek těla Aji, které jí odcizil neznámý muž s dřevěnou holí, na které bylo vyryto písmeno M. Během své cesty řeší tato svérázná trojice různé zapeklité případy, které však mají pokaždé jedno společné, jsou do nich nějak zapletené nadpřirozené bytosti. (Jeoffrey)

Hees

Undead Girl Murder Farce je ťažko hodnotiteľné anime, lebo spája príliš veľa rôznych zdanlivo nezlučiteľných vecí. Spája niekoľko rôznych kultúr a niekoľko rôznych postáv ako napríklad Sherlock Holmes, Phileas Fogg (Cesta okolo sveta za 80 dní), monštrá, upírov a tieto rôzne postavy medzi sebou bojujú v malých mikro súbojoch a cieľ našich hlavných postáv je zase trocha iný. Aya, Tsugaru a Shizuku majú svoje vlastné záujmy a len tak mimochodom sa okolo nich vlastne ponevierajú nepriatelia, s ktorými sa tieto ich problémy a záujmy dajú vyriešiť, ale celé je to spravené takým spôsobom, že sa im proste pripletú do cesty pri riešení nejakých detektívnych záhad. Nečakajte z toho nejaké anime podobné ako Hyouka či Gosick hlavne z dôvodu, že detektívne záhady sú tu dôležité, ale nie až tak veľmi a zároveň sa často mení prostredie, kde naši hrdinovia putujú. Absentuje tu jasný ťah na bránku hlavných postáv riešiť ich problémy, ale skôr riešiť záhady tam, kde týchto hrdinov zavolajú. Súboje sú veľmi krátke a dynamické, nečakajte nejaké výrazné bitky, ktoré by trvali viac ako pár minút. Zároveň je všetko ako tak prehľadné, aj keď je tu naozaj veľmi časté striedanie strán hrdinov, kedy sa stále pridávajú na niekoho ďalšieho stranu, ale aspoň je jasné, že prečo a v konečnom dôsledku to nie je náhodné. Za mňa sú posledné diely výrazne kvalitnejšie a pridáva sa aj zaujímavejšia práca s animáciou, nehovorím teraz o kvalite animácie (ktorá je veľmi dobrá), ale o prvkoch, ktoré ma zaujali. Po pár dieloch v strede ma toto anime dokonca aj trocha nudilo, lebo pokladám nejaké scénky a situácie za zbytočné, aby sa nahromadil čas a ide tam teda o isté spomaľovanie deja. Posledné diely naopak nabrali ten správny smer a odhalenie záhady bolo vynikajúce. Povedal by som dobrý začiatok, slabšia kvalita potom niektorých dielov v strede a vynikajúci koniec. Z dôvodu vynikajúceho konca som sa rozhodol, že pre mňa anime má dostatočnú kvalitu na hodnotenie, ktoré som udelil, inak je tu aj veľa slabších miest, ale globálne sa to oplatí pozrieť. ()

loki5

Hodně zábavný detektivní seriál, který je ale anime a tak jsou tu upíři, vlkodlaci, Sherlock, Jack Rozparovač, fan servise, Lupin,. fantom opery, detektivka jež je hlavou ve zlaté kleci a další asi sto různých věcí. A hlavní trojka je prostě parádní. Nebere se to vážně což je další velké plus. A pokud bude druhá serie tak se na to rozhodně podívám. 75% ()

Jeoffrey

Tohle byla hodně šmrncovní a zábavná podívaná! Rozhodně milé překvapení, protože jsem měl ze začátku trošku strach, že seriál, který do svého příběhu zakomponuje tolik známých knižních postav (jako Sherlock Holmes, Arsene Lupin, Frankensteinovo monstrum...), ale i známých okultních osobností (Aleister Crowley), nebude fungovat. Ovšem tady se vše náramně povedlo, je vidět, že pan režisér Šin’iči Omata má vše pevně v rukou a opět ví co dělá, stejně jako třeba u Kaguji nebo u Rakuga, čímž mě utvrzuje v tom, že bych si na jeho práci měl v budoucnu dát větší pozor (a že Record of Grancrest War byl prostě jen omyl). Navíc je to kvalitně animované (pro mě neznámé studio Lapin Track mile překvapilo), na zdejší souboje je většinou radost se dívat. Všechny postavy jsou zde velmi dobře zapamatovatelné (už jenom proto, že polovinu z nich reálně znáte díky základnímu vzdělání), spousta z nich vás hned zaujme a budete o nich chtít vědět víc. Příběhy jsou poutavé, sice je seriál někdy hodně upovídaný, ale je to detektivka, velmi solidní a zábavná detektivka, ovšem vyšetřování, vyslýchání a vysvětlování se zde prostě nevyhnete. Ale i tak je to celé vyprávěné z lehkostí, seriál se nesnaží být nějak extra vážný, spíš vás chce bavit, sám se dolova prezentuje jako fraška (farce). No a když si jako já oblíbíte i soundtrack včetně skvělého openingu, tak si seriál méně jak 8/10 nezaslouží. Snad bude druhá řada… ()