Hjóka

Animovaný / Dráma / Mysteriózny / Romantický
Japonsko, 2012, 9 h 10 min (Minutáž: 25 min)

Oreki Hotaro je tichý chlapec, ktorý má rád tajomstvá a záhady. Keď mu staršia sestra odporučí pridať sa do literárneho klubu, rozhodne sa nastúpiť aj keď tým nie je veľmi nadšený. V klube sa zoznamuje s Chitandou Eru a dvojicou známych priateľov z nižšej strednej školy. Pre štvoricu sa tak začínajú nové kamarátstva, bláznovstvá, záhady a zážitky, na ktoré sa nedá len tak zabudnúť. (TomX2)

Subjektiv

Několikrát do roka se objeví anime seriál, v němž parta středoškoláků v čele s adolescentním mistrem dedukce řeší zapeklité kriminální případy. I v klasických detektivkách bývá běžné, že detektiv vybočuje z normálu nějakou tou výstřednůstkou, které se leckdy do anime přebírají bez přemýšlení o tom, zda-li onu excentricitu lze nějak sympaticky, přijatelně a jakžtakž logicky spojit s chozením do školy. Ani častý výskyt zločinů, jež pubescentní Sherlockové a Skerlocky zřejmě přitahují, nestojí běžně autorům za podivení a zdůvodnění. +++++ Divák, jehož dané skutečnosti a otázky dráždí a kazí mu zážitek, může zkusit poměřit scůj intelekt s Orekim. Jeho nulové nadšení pro cokoliv a snaha vždy kráčet po cestě nejmenšího odporu a námahy jej dostatečně kvalifikují jako lehce abnormálního, aniž by utrpěla konzistence jeho duše. Zločiny se kolem něj nedějí i obyčejná škola však skrývá nějaké to tajemství. Mě třebas zajímalo, kdo mi ukradl svačinu či kam a jak se ztratily klíče od kabinetu. Trestné činy to sice nejsou, ale deduktivních schopností si žádají též a řešit je může být méně namáhavé než poslouchat litanie Watsona Čitandy: "Mě to zajímá, Oreki, zabývej se tím Oreki." +++++ Přijít s detektivním anime o takových obyčejnostech skorem zavání neobyčejností. Škoda, že případy jsou málokdy lákavě zapeklité, 3 Watsoni možná příliš velké množství a postavy neoplývají velkou složitostí, spíše se volí z nějakého katalogu anime standardů. Veškerá "inovace" a svěžest tak vězí právě v onom nahrazení zločinu záhadou všedního dne. I ta však dokáže posunout Hyouku někam do kategorie "bez újmy sledovatelné". Viděny díly 1-8. ()

Zíza

Pěkný nenároční příběh ze střední okořeněný o řešení různých záhad. Záhady sice nebyly nic, co by překvapilo, ale o to přeci v tomhle anime nejde. Jde spíše o to, že se daly dohromady čtyři různí lidé, měli na sebe vliv a aniž by si to uvědomili, opravdu se začali nenásilně měnit (dospívat?) a trochu jinak nahlížet na svět. Kupodivu to divák dokázal postřehnout, čímž chci říct, že se to tvůrcům povedlo dobře vystihnout. Na druhou stranu můžeme vidět spíš vývoj u kluků, holkám se seriál z toho hlediska moc nevěnuje. Spíše tam jsou jako lubrikační prostředek pro změnu Orekiho a Fukubeho. Ale i tak je to vcelku zábava. OST nebylo nijak výjimečné, pro mě ho patří do kolonky „zapomenutelné“. Animace byla líbivá, postavy nijak zvlášť otravné, příběh nijak zvlášť překombinovaný, ani zbytečně prostý, aby diváka otrávil. Pěkné 3*. ()

Trauma

Moc roztomilý seriál. Hlavní hrdina lišící se od spolužáků střední školy absolutní nepřítomností mladistvého entuziasmu mi byl hned od začátku velmi sympatický a přiměl mě dívat se dál. A nelitovala jsem. Děj je sice poněkud cyklický a ne zrovna dvakrát vzrušující (neplatí o soutěži ve vaření ;), ale jako tzv. oddechovka na pauzu mezi prací nebo před spaním, je to akorát. Sem tam padne nějaká velice pravdivá ale vtipná hláška o životě a energii a ke konci to nabírá určitou psychologickou vážnost. ()

Cedr

Z na první pohled velmi slabého námětu se vyklubalo nečekaně sympatické slice-of-life anime. Dokonalá animace a voice acting podtrhují maximálně pohodovou atmosféru. Byl jsem zaskočen tím, že onen detektivní námět byl neskutečně povrchní co se týče úrovně "případů", nicméně ta jejich jednoduchost je paradoxně jejich hlavním kouzlem. Jde skutečně jen o záminku pro interakci čtyř hlavních hrdinů a ta je díky záhadně chytlavým dialogům velmi zábavná. ()

DaweForeman

Tohle anime je opravdu obtížné jakkoliv hodnotit. Největším problémem je hlavně to, že tomu chybí konec a rozuzlení. Vše je přenecháno divákovi, jak si to sám domyslí - ať už romantická stránka nebo filosofická stránka. Být u toho pořádný konec, tak bych hodnotil i více. Dalším nedostatkem bych viděl snad i občasnou nudnost, kdy jsem přestal doslova vnímat děj a musel jsem si ho pouštět znova. Jinak je tohle anime celkem zajímavé - je tu spousta záhad, které jsou zajímavě řešeny a nemluvě o tom, že i ony záhady mají za sebou druhou linii záhad - respektive ty tématické mají za sebou ještě filosofické-psychologické. Samozřejmě se u toho člověk i pobaví, obzvláště v očekávání, kdy Čitanda vysloví své oblíbené "Zajímá mě to". Animace i hudba jsou super. ()