Gosick

Japonsko, 2011, 10 h (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Kazuki Sakuraba (komiks)

Kamera:

Majuko Furumoto

Takuja Eguči, Aoi Júki, Mijuki Sawaširo, Akeno Watanabe, Akihiko Išizumi, Ajako Kawasumi, Džunko Noda, Hóko Kuwašima, Júdži Ueda, Kendži Nodžima, Miki Itó (viac)

Píše sa rok 1924 a dej nás zavedie do malej vymyslenej európskej krajiny Sauville, ktorá sa nachádza v blízkosti Álp. Príbeh sa zameriava na chlapca menom Kazuya Kujo. Ako výmenný študent prichádza do Saint Marguerite Academy, kde to žije mestskými legendami a hororovými príbehmi. Stretáva Victorique, krásne a bystré dievča, ktoré však nikdy nechodí na vyučovacie hodiny a čas radšej trávi čítaním mnohých kníh v knižnici. Victorique vďaka svojej majstrovskej logike rieši v spoločnosti Kazuya miestne záhady, s ktorými si nevedel dať nikto iný rady. (Trip)

Palisander

Začalo to ako normálne školské anime, zasadené celkom fajn do mierne pozmenenej Európy s mierne pozmenenými dejinami. Relatívna pohoda, riešenie záhadných historiek s občasnými náznakmi temnej minulosti. Potom prišla podľa mňa zbytočná medzihra, kde som sa začínal chytať za hlavu. Ale našťastie bolo všetko nakoniec inak a príbehu sa podarilo spolu s jeho hrdinami nečakane vyrásť do dospelej (proti)vojnovej drámy, s pretvárkou, podrazmi a intrigami. Príjemné prekvapenie. ()

Allcinna

Ono pomineme-li vláčný děj a pramálo zvratů hlavní dějové linie, což ne pro každého diváka musí být známkou mínusovou, zbyde nám pořád, co zde obdivovat. Za mě teda obdiv vůči samotné Victorice, překrásné viktoriánské lolitce s úžasnou schopností spojit střípky detailů do usvědčujícího závěru. Tak trochu arogantní panenka, která vás taky donutí namáhat hlavinku. Kazuyu s jeho "donebevolající troufám-si-tvrdit-že nablblostí" bych sice shodila z těch nádherných schodů knihovny ve věži, ale jako služebník-poskok by asi fungoval dobře. ()

Five By Five

Seriál začína z ľahka, zápletka jednotlivých epizód je niekde na úrovni troch pátračov, upúta skôr pekná grafika a zaujímavé postavy. Postupne sa to však vyvinie cez Hercula Poirota a keď sa tu už krásne črtá aj misia celej série - čo sa týka kvality, je to poctivý Sherlock Holmes... Koniec po všetkých stránkach vydarený, páčil sa mi aj opening a ending prvej polovice, slabšie 4* ()

Subjektiv

To je zase nesourodá směska. Vezmu jako SonGokussj, ale stručněji. Kazuya Kujo = Watson, Grevil de Blois = Lestrade, Victoria be Blois = Holmes. Bohužel má kolega pravdu v tom, že podoba je jen přibližná a zásadní rozdíl spočívá ve snížení věku i inteligenčního kvocientu oproti originálům. Seriál se ke svým vzorům hlásí - přijde mi, že spíše výsměšně k diváku než hrdě. Victoriina dýmka neříká, že jde o neřestnou dívku, která už v deseti letech kouří jak fabrika, označuje její geniální detektývnost. Ani Grevilův účes nám nic neříká o příslušnosti k Leningrad Cowboys, odráží jeho sebestřednou nablblost. Victoria se nudí, protože se nudil Holmes, Victoria dělá leckteré věci, protože je dělal Holmes. Víte, ona se výstřednost od geniálního detektiva čeká... Celý seriál se odehrává v době blízké té Holmesově, která je poněkud anachronicky stylizována do retroviktoriánského looku. Crystal Palace nad knihovnou, secesní skla a "Muchovy" plakáty v openingu, všechno se to nějak atraktivně motá kolem lámání staletí. Ale co se to vlastně děje v té fiktivní zemi na pomezí Francie a Itálie? Řeší se detektivní případy. Mno, řeší. Někdy máte pocit, že dedukce byla ukradena. Jindy si říkáte: "Proč se tváří, jaký je ta Viktorka génius, dyť já na to přišel taky." Nechybí myšlenky: "Podezřelé, tisíce vysvětlení se nabízí a ona vybrala to správné. To se dedukuje, když scénárista ví, jak to bylo!" A konečně se vám stane, že budete řvát: "Parchanti, tohle jste neřekli, neukázali a ona to věděla. Pátera Knoxe na vás!" A to by se v detektývkách, které sázejí na sílu dedukce, Poirotovskou šedou kůru mozkovou, stávat nemělo. Viděny díly 1-7. Slabé ***. ()

SonGokussj

Kazuya Kujo. Student prestižní akademie. IQ 70. Pomalý v myšlenkách, podezřívavý a neschopný na cokoli přijít sám. Znak: "eeeeeeh???" | Grevil de Blois. Legendární detektiv, který má za sebou spoustu vyřešených případů. IQ 55. Šampón s neschopností aktivně přemýšlet a vytvořit jakoukoli správnou dedukci. Znak: Číro, kterým by mohl probodnout i mečouna. | Victorica de Blois. Záhadná dívka s fajfkou v ústech (zajímavost: v manze kouří opravdu tabák. V anime je od tohoto upuštěno). IQ 90~100. Resp normální. Dokáže uvažovat jako člověk a je to chudák, že má kolem sebe tak neschopné lidi. Vyřeší téměř jakýkoli případ (za který pak Grevil schrábne odměnu), který jí přijde pod ruku. Resp pod fajfku. | Seriál hodnotím po shlédnutí 4 episod a musím říci, že jak mne první díl překvapil, tak mě druhý, třetí a čtvrý posadil do židle s otevřenou pusou. Gosick si jen hraje na detektivní případy, které jsou divákovi vnuceny velmi násilnou cestou a jsou vskutku nepochopitelné. Zápletky jsou buď hrozně jednoduché, nebo nelogické. Prozatím na mě neudělal nejmenší dojem. Uvidím, co řeknu po kompletním shlédnutí. Prozatím: 60%. (Protože Victorica je opravdu rozkošná ^_^) | Shlédnuto: po nemilém začátku (kterému bych určitě těch 60% z nynějšího pohledu nedal ~ možná tak 40%) se začaly do děje promítat promyšlenější, inteligentně zdařilé a velmi zajímavé nové postavy. Už víme, co stálo za úžasem Grevila, odkryje se nám Cordelia (matka Victoriky), její bravurní a velmi! excentrický společník Brian Roscow. Dále tu máme jejího šíleného tatíka, dalšího myslitele z rodu Šedých Vlků ~ společníka krále, jenž má velmi depresivní minulost a další a další. Příběh bych hodnotil jako povedenější a povedenější každým novým dílem. Ten poslední byl dokonce už velmi! na úrovni a vysoce jsem se u něj bavil. Shrnutí: Gosick začíná velmi pod úrovní. Časem se však seznamujete s postavami a i přes nutkání je někdy zabít, vás to částečně baví. Od poloviny, či 3/4 celého seriálu se začnou dít opravdu pozoruhodné věci a nabere se spád, který by nikdo na začátku nepředpokládal. Konec je bravurní, ne-li opravdu úžasný. Hodnocení: 30-40% za začátek, 50-60% za prostředek, 60-70% za 3/4 a kolem 80-90% za bravurní konec? Protože se po uplynutí času hodnocení zvedá a neklesá (jak je tomu u většiny anime), dávám hezkých 75% ()

• Seriál má i špeciálnu epizódu s názvom "Gosick Recap". (Carol Pifková)