Reklama

Reklama

Blažine lekcie

  • Česko Blažiny lekce (festivalový názov) (viac)
Trailer 1

Obsahy(1)

70-ročná Blaga, nedávno ovdovená učiteľka na dôchodku, sa stane obeťou telefonického podvodu. Je okradnutá o celoživotné úspory a nemá peniaze na hrob svojho zosnulého manžela. Život sa jej obráti hore nohami, keď si uvedomí, že neexistuje spôsob, ako získať svoje peniaze späť, až kým nedostane lákavú, no podozrivú ponuku na prácu. Vezme veci do vlastných rúk i za cenu toho, že by mohla prísť o svoju najcennejšiu vlastnosť: pevné morálne zásady.
Stephan Komandarev vo svojich posledných dielach systematicky kritizuje neblahú sociálnu situáciu v postkomunistickom Bulharsku. V sugestívnej dráme s bravúrnym hereckým výkonom Eli Skorčevy v úlohe Blagy sa tentoraz zameral na generáciu seniorov. Zraniteľnú skupinu, ktorej politici tak často v prejavoch sľubujú právo na dôstojný život, hoci realita nemôže byť od sľubov vzdialenejšia. (ASFK)

(viac)

Recenzie (15)

Dadel 

všetky recenzie používateľa

Strhující sociální drama (v tom nejlepším smyslu) o důchodkyni okradené šmejdy. Film má hned několik vrcholů - telefonát se šmejdem krátce po začátku, při kterém si možná budete říkat, jak je blbá, ale zažít to naživo, asi byste mluvili jinak. Dále twist v druhé půlce filmu, kdy hlavní postava zareaguje na svou situaci nečekaným, ale ne zas úplně nelogickým způsobem. No a pak poslední minuta filmu a závěrečné titulky, při kterých nehraje hudba, ale jsou jen slyšet kroky. Film má jeden z nejvíc zdrcujících závěrů (víc než v Glory!), co jsem kdy viděl a teď trochu lituju, že jsem film neviděl ve Velkém sále s lidma. Tipuju nejdřív hrobové ticho a pak standing ovation. ()

Jhershaw 

všetky recenzie používateľa

Doporučuji si o filmu nic nečist, i malé zmínky mohou vést k přemýšlení a odhaleni, co bude dál. Za sebe jen řeknu, intenzivní a výborně zrežirovane. ()

Goldbeater 

všetky recenzie používateľa

Blažiny lekce potvrzují, že Stephan Komandarev je mistrem ve vykreslování sociálních poměrů v bulharské společnosti a jeho filmy jsou nejenže výmluvné a hloubavé, ale hlavně zároveň taky zábavné, což není vždy lehké vybalancovat. Po dlouhé době vítězný snímek karlovarského festivalu, u nějž ocenění chápu. [KVIFF 2023] ()

leila22 

všetky recenzie používateľa

Nesmierne autenticky zachytený pocit absolútnej bezmocnosti, ktorý dokáže postupne pretvárať inteligentného a poctivého človeka na akúsi prázdnu schránku, v ktorej sa už nič nedokáže udržať. Ani len základné princípy morálky. Pretože už niet čo stratiť, keď ti bolo všetko odobrané. Od milovaného manžela, profesného statusu, ľudskej dôstojnosti až po hmotný majetok, ktorý v tomto prípade zastáva tú najmenšiu hodnotu. No súčasne bez neho nezmôžeš nič. Tiesnivý a bolestivý zážitok prinášajúci silne aktuálnu tému. Víťaz Hlavnej súťaže KVIFF 2023. Videné na MFF Cinematik 2023. ()

BoXBe 

všetky recenzie používateľa

Kruté téma a tíživý až nesnesitelný sociální tlak. Apatický závěr to završil. Filmově jsem si to neužil na 100 %, ale beru to jako poctivý příspěvek do kinematografie i společenské debaty. ()

vyfuk 

všetky recenzie používateľa

[KVIFF 2023] Dokonale vystavěná dramaťárna. Moc k tomu nejde, co dodat. Finále strhující jako lavina a vše hezky vystavěné s několika perfektně sedícími zvraty. ()

FilmysMartym 

všetky recenzie používateľa

Bezchybné, napínavé a vtahující drama, které několikrát dost překvapí. Blažiny lekce bravurně vytváří silný vztah, soucit a slitování k hlavní i vedlejší postavě (její žačce) a přesně tyto pocity film v závěru ždíme na maximum až do toho bodu, že mně i některým ostatním divákům spadla čelist. Problém současnosti v podobě telefonních podvodů by se neměl brát na lehkou váhu a je zde krásně vyobrazeno jak fungují a v jaké situaci se nebohé oběti posléze nacházejí. Bohužel následky jsou nevratné a člověka to naprosto zničí a každý se s tím vypořádává jinak a ten způsob, jaký Blaga zvolila je na filmu skoro to nejlepší! Top3 snímek na KVIFF 57. ()

hlošík 

všetky recenzie používateľa

Blažiny lekce v souladu s tradicí sociálního realismu ukazují na širší společenské problémy perspektivou  jednotlivce, který se ocitá v krajní situaci - zde prostřednictvím bývalé učitelky Blagy, která se stala obětí podvodu. Komandarev skrze její příběh podrobuje současné Bulharsko ostré kritice. Blaga, která je jinak kulturně s vlastní zemí spřízněná, jako by se nedokázala napojit na její současnou podobu. Jejich sblížení se pak musí odehrát za cenu kompromitace vlastních morálních principů. Kromě některých příliš doslovných momentů i trochu vyhroceného (ale rozhodně efektního) konce se tvůrcům daří propojit realistické vyznění i s žánrovými prvky. Více zde . ()

BrusVejn 

všetky recenzie používateľa

57. KVIFF - Nevšedný námet z nevšednej filmovej krajiny. Pritom to bolo natočené veľmi pútavo, príbehovo čisto a docela divácky. Film sa zaoberá myšlienkami sociálnej nerovnosti paradoxne dosť príjemne, častokrát aj vyčarí úsmev na tvári. Hlavná herečka pútavo stvárňuje prerod jej postavy a to zúfalstvo som jej nemal vôbec problém veriť. Jediná vec čo zráža film dole, je absurdne nepochopiteľné správanie hlavnej postavy na úplnom konci, aj keď dovtedy sa chovala úplne racionálne. Tvorca tým chcel asi niečo hlbokého naznačiť, ale bol to z môjho pohľadu výstrel do tmy. Takto ex-post, keď už vieme, že to vyhralo hlavnú súťaž, ale musím s ocenením súhlasiť. Z filmov z hlavnej sútaže, ktoré som mal možnosť vidieť bol asi skutočne najlepší. ()

Koco 

všetky recenzie používateľa

Blažine lekcie oživujú vyčerpanú estetiku Dardenneovského/rumunského sociálneho realizmu netradičným motívom podvodov na dôchodcoch, ktorý následne umožňuje zaradenie viacerých žánrovo ladených scén rytmizujúcich sled monotónnych záberov na sídliskovú šeď. Komanderev počas celej stopáže balansuje na hranici doslovnosti, nikdy však neskĺzne ku didaktickosti (napr. Blažin výstup na monument nad mestom je vizuálny vrchol filmu a v horšom prevedení by bol nahradený záberom na bulharskú vlajku). Morálna ambivalentnosť postavy je ďalší prvok, ktorý Lekcie stavia na vyššiu úroveň, ako typické soc-real. misery porná, v ktorých sledujeme utrpenie nevinných postáv. ()

BestRanger 

všetky recenzie používateľa

Bolo to moje prvé stretnutie s bulharskou kinematografiou, a musím sa priznať, že trailer ma úplne pohltil a pozitívne hodnotenia na ČSFD ma presvedčili, aby som dal šancu európskemu filmu. V Michalovciach sa takéto kúsky na plátne objavujú len zriedka, a tak som bol pripravený na kino skúsenosť s len niekoľkými ďalšími divákmi. Účasť bola skromná, len štyri duše dokopy v sále, ale to zážitku neubralo. Film bol napínavý od začiatku až do takmer konca, udržiaval si vysoké tempo a neustále ma držal v očakávaní. Jediným malým sklamaním bol záver, ktorý naznačoval veľkolepú pointu, ale nakoniec ju nesplnil. Aj napriek tomu som si celkový zážitok nesmierne užil. V dobe, keď tradičné metódy osvety už nemajú taký dosah, verím, že práve takéto filmové diela by mohli mať oveľa väčší vplyv a mali by byť súčasťou kultúrneho diskurzu. ()

Súvisiace novinky

V Karlových Varech byly předány ceny

V Karlových Varech byly předány ceny

08.07.2023

Sedmapadesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se v sobotu večer po devíti dnech plných filmů, hudby a dalších kulturních zážitků uchýlil ke svému závěru. Ve velkém sále hotelu… (viac)

Reklama

Reklama