Hartheim: Nacistický zámek hrůzy

(TV film)
  • Francúzsko Hartheim : Le château de l'horreur nazie (viac)

Mezi stavbami, které zanechaly děsivou stopu v dějinách, zaujímá výjimečné místo zámek Hartheim. Přitom toto krásné, renesanční sídlo, usazené v srdci rakouského venkova, nepředurčovalo nic zvláštního k tomu, aby se stalo jedním z nejhrůznějších míst v dějinách... Budova zámku oficiálně sloužila jako pečovatelské zařízení, jako klidný přístav pro tělesně a duševně hendikepované. Ovšem na konci třicátých let dvacátého století se tu začaly dít podezřelé věci. Místní obyvatelé sem viděli vjíždět desítky autobusů plných lidí. Vracely se však prázdné. Z komínu stoupal odporně páchnoucí dým. Záhadně a za podivných okolností mizely stovky nemocných. Německou veřejnost začaly po několika měsících znepokojovat množící se úřední dopisy, velice formálního, typizovaného rázu, v nichž se rodinám oznamovalo, že jejich neteř či dcera zemřela na zápal plic nebo na srdeční zástavu. Obyvatelstvo v tom vidělo něco velice podezřelého. Jaké tajemství se skrývalo za zdmi zámku Hartheim? Za ďábelským plánem stála snaha nacistického režimu zajistit čistotu německé rasy vyhubením lidí, postižených dědičnými nemocemi, kteří byli považováni za bezcenné. Rozsáhlé sídlo se v rámci přísně utajeného programu proměnilo ve skrytou základnu. Jaký byl každodenní život zdejších katů? Co za hrůzné činy páchali? (Česká televize)

sportovec

Důkladné zmapování historie této ďábelské školy státně organizovaného zločinu je záslužným tématem dokumentu-východiska, z něhož se zrodila průmyslová likvidace lidských bytostí. Relativizace těchto věcí by měla být zvlášť nebezpečným válečným zločinem bez možnosti promlčení. ()

jungewolf

ČT 2, pátek 9.6.2023, 13.05 . Přístupné na webu Č.televize. Vynikající : 5 * a 89 % . Nejdřív - 1)Hartheim, 2)Pirna-Sonnenstein, 3)Bernburg, 4)Brandenburg n/Havolou, 5)Hadamar, 6)Grafeneck. Poté - 7)K.T.Mauthausen cca 30 km od Hartheimu, a nakonec - Generální gouvernement v okupovaném Polsku : 8)K.T. Sobibor, 9)K.T.Belzec, 10)K.T.Treblinka. ***V českém znění : Petr Stach . ()

ostravak30

Bohužel si myslím, že o celé řadě zvěrstev se nikdy nikdo nedozví. Tohle je jedna z výjimek. Ale kdo ví, možná by bylo lepší, kdyby svět nevěděl. U některých záběrů nebo popisů se zvedal žaludek i mě a to jsem dost otrlý a šlo jen o dokument. Asi nikdy nepochopím, jak se s tím mohli (ne)vyrovnávat zaměstnanci. Ačkoli z obav o vlastní život se byli ochotni propůjčit k čemukoli a raději se pořádně opili... Myslím, že by zajímavé bylo zjistit, zda na zámku náhodou nestraší, protože zdi zámku musely hrůzné události doslova pohltit... ()

Arsenal83

Diali sa tu hrôzy podobné tým z iných plynových zariadení, tu tiekol CO. Ale okrem zaujímavostí ako napríklad to, že nacisti posielali popol zosnulých ich pozostalým len tak náhodne, len tak čo vytiahli z kremačnej pece aj so šutrami, tu je opäť interesantný aj ten záver, ktorý poukazuje na jedno: Ak si nacisti boli tak istí správnosťou svojej ideológie, ak tvrdili, že hubením istej časti obyvateľstva konali dobro, prečo potom neostali na to hrdí a všetky dôkazy zničili, spálili, zbúrali, zahladzovali stopy po svojich činoch? Prečo nechceli, aby ich činy ostali neodhalené, ak sa tým dovtedy pýšili? Veď tvrdili, že konali dobro, či? ()

topi

Masakr! Hartheim. V tomto historickém renesančním zámku začínaly první zkoušky plynové komory, kde byli vražděni hendikepovaní lidé. Experiment, na jehož základech se později začaly stavět mnohem větší plynové komory v koncentračních táborech v rámci konečného řešení. Zde mně nevadily hrané pasáže, dodávaly dokumentu zlověstnou atmosféru. Fakt síla! ()