Vlak hrůzy

(neoficiálny názov)
  • Kanada Terror Train (viac)
všetky plagáty

V prvním ročníku studia na koleji se Alana Maxwell (Jamie Lee Curtis) stala jednou z hlavních aktérek krutého kanadského žertíku, po kterém jejich spolužák Kenny skončil nadobro za vraty blázince. Po třech letech spolužáci oslavují ukončení studia maškarním bálem během jízdy v pronajatém vlaku. Očekávaná zábava se však nekoná. Mezi účastníky je nelítostný vrah používající převleky svých obětí, jejichž počet velmi rychle roste. Spolužáci se zoufale snaží odhalit jeho totožnost... (kosta73)

Zayl

Celkem přihlouplý a obyčejný slasher, který nemá žádný moment, jenž by vynikal nad vyplňující vatou. Parta teenagerů jedoucích ve vlaku, pomsta za žertík a Jamie Lee Curtis navrch. Nudnou scénu vystřídá ještě hloupější a nějaké masakrování ve vlaku zde nepřichází v úvahu, přitom prostory k tomu doslova vybízely. Tohle se holt nepovedlo. ()

giallo

Jaký žánr na začátku 80. let letěl nejvíce? Slasher. Jaký film vydělal se svým neskutečně nízkým rozpočtem obrovský balík? Halloween. Kdo hrál v Halloweenu hlavní roli? Jamie Lee Curtis. Tak asi po takovéhle jednoduché linii šli tvůrci zdejšího průměrného Terror Trainu. Jednoduchou zápletku o vydařeném krutém žertíku, který vyústil v krvavou odplatu, pak brzdí především příliž dlouhá a rozvláčná stopáž, škoda jí. Horrorově to docela drží pohromadě, nicméně vraždy jsou nezajímavé a atmosfericky je film nevýrazný. Dobrou invencí je neustálá vrahova "proměna", plusové body si zaslouží také maskování vrahovy identity...Jedna z řady lehkých jednohubek pro krví posedlém publiku. ()

eraserhead666

Tak nějak přemýšlím, čím to vlastně je, že slashery ve svých počátcích měly to kouzlo a uměly to. Natočit něco podobného podobně dneska, asi bych to odzíval. On totiž Terror Train není zase nějak extra originální ani dobrý, minimálně ve svém začátku, body count není nijak velký, ani nějak obzvlášť nápaditý či krvavý, přesto má film docela dobrou atmosféru a ke konci je velmi zajímavý a napínavý, má i hodně zajímavé scény a okamžiky. Je to opravdu jen těmi osmdesátými lety? Tím, že tyto postupy vlastně teoreticky tehdy teprve vznikaly, základy se budovaly a nebyly tedy tak vyčpělé, kýčovité a fádní? Je to tím, že zdejší postavy nejsou zase až tak charakterově ploché a jednoduché a docela se s nimi i pracuje (byť to nutně neznamená, že jejich nositeli jsou idioti)? Fakt nevím, ale Terror Train mě bavil tím více, čím více se blížil ke konci. Přesto, že vlastně operuje právě s tou klasikou – bujará mládež, večírek, srandičky, alkohol, drogy, nadržené vilné holky (tady snad ještě nadrženější a přístupnější než kluci) a samozřejmě dobře zvládnutý vrah u kterého ani nevadí (byť se během děje občas dopracujete k pochybám), že od začátku víte, kdo jím je (Groucho Marx). Na to ale Terror Train nehraje, což je možná i dobře a z dnešního pohledu je to docela originální přístup. David Copperfield je docela zábavná třešnička, myslel jsem si, že se tam mihne jen na okamžik a on tam je tak dlouho.... Kapitolou samou o sobě je samozřejmě Jamie Lee Curtis, která zde několikrát dokáže, že titul královny horrorového řevu jí patří oprávněně, navíc má docela sexy hlas i při „normální“ mluvě (jeden z mnoha záporů dabingu). A byť to není žádná sexbomba, docela jí to tu sekne. A jo, podobné role jí seděly, mám ji v nich rád, možná je škoda, že se už k horroru skoro vůbec nevrací. 3,5* ()

Lacike

Starý horor s mladou Jamie v ktorom behom študentskej žúrky vo vlaku začne zabíjať študentov vrah. Samozrejme, že to má nejakú súvislosť s drsným úvodným vtipom, takže aj to finálne odhalenie je bezzubé rovnako ako celý film. Má to strašne pomalé tempo, vrážd je málo a ničím nezaujmú. Finálne odkráglovanie zloducha je strašne trápne. Celý ten námet je strašne debilný asi ako nápad typu Hadi v lietadle. Z nejakého dôvodu tam behom tej žúrky naviac mladý Copperrfield neustále predvádza svoje kúzla. WTF? Jednu hviezdičku dávam za mladú Jamie. 2/10. ()

korbitch22

Spottiswoode nebyl nikdy nijak extra dobrý režisér, ale takový Air America nebo 6. den ujdou, tenhle zapomenutý debut měl být nejspíš zapomenutý navěky a nebýt Jamie Lee a mojí úchylce dohánět staré horory, nikdy bych si toho ani nevšimnul. Všechno je samozřejmě špatně, herecký výkony jsou naprosto iritující, uřvaný, přeafektovaný a trapný. Jamie je tady naprosto příšerná, vraždy u 80% nejsou vůbec vidět a celý ten koncept je vůbec příšerně iritující a komický. Když vezmete v potaz, že tou dobou vzniknul výtečný Halloween, nebo první Pátek 13. nedá se tahle sračka z Kanady vůbec brát vážně. Vždycky mě nasere, když si vyberu nějaký starý kousek a netrefím se. Jednu * zachrání finální bitka mezi vrahem a Jamie a efektivní odpálkování vraha lopatou z vlaku. Právem zapomenutá debilita.20%. ()

• Väčšina filmového materiálu bola natočená v noci. Dôvodom bol fakt, že práce prebiehali v gigantickom sklade v Montreale, kde bolo cez deň príliš rušno. A tak sa začalo natáčať o šiestej večer a končilo v skorých ranných hodinách. (beso74)
  • Producenti Sandy Howard a Harold Greenberg vyprodukovali v roku 1980 ešte jeden horor odohrávajúci sa na dopravnom prostriedku, tentokrát na lodi - Death Ship (1980). (beso74)