Tour de France: Bez příkras

• Veľká Británia Tour de France: Unchained (viac)
Dokumentárny / Športový
Veľká Británia / Francúzsko, (2023–2024), 10 h 14 min (Minutáž: 34–50 min)

Réžia:

Jamie Batten

Kamera:

Fabio Stoll

Hudba:

Si Begg

Alec Newman (rozprávač)

Seriál sleduje několik týmů, jak v roce 2022 bojují o vítězství v nejdrsnějším cyklistickém závodě na světě a zažívají slzy a pády i triumfy. (Netflix)

ESW

Problémů má tento seriál hned několik. Za prvé, je o cyklistice. Za druhé, v seriálu se objevují cyklisté. Za třetí, jednoho cyklistu od druhého nejde rozpoznat. Nevím, jestli jsem to už nezmínila, ale hlavní problém je, že je o to cyklistech. ()

papuchalk

Tour přímo do žíly. Pro fandy je to povinnost zkouknout, protože nic lepšího neexistuje. Dá se tomu vytknout překvapivě málo věcí, přestože tour je tak obsáhlý téma, že pojmout takový dokument jde tisíci způsoby. Zvolený formát vyprávění se mi líbil. Zjednodušeně: Každá kapitola se zaměří na dva jezdce, díky kterým se ukáže, jak tenká linka je mezi úspěchem a neúspěchem. Zfilmované je to takovým stylem reklamy nebo traileru, čili série střihů, krátkých rozhovorů, namíchaných do záběrů z etapy, či záběrů z minulosti. Ještě než jsem začal koukat, měl jsem k tomu spíš negativní postoj, ale nakonec mě to tak pohltilo, že jsem to viděl během dvou dní celé, a nakonec tomu můžu vytknout asi jen dvě věci. Zaprvé velká chyba v posledním dílu, kde prostě neukázali velice důležitou událost z finální etapy.. nebudu spoilerovat, ale kdo tour viděl tak hned pozná o co jde. Zadruhé, některé rozhovory jsou viditelně dotočeny až po skončení tour, ale vyřčené jsou záměrně stylem jakoby by byly natočeny ještě před konkrétní etapou, o které je zrovna daný díl, aby vytvořili napětí, jestli se to tak opravdu stane. Někteří vystupující s tímto fejkem, chceteli trikem, měli docela problém, např Roglič. Dá se však toto řešení pomocí dotočených rozhovorů pochopit z dramaturgického hlediska, protože potřebujete nějak vytvořit linky a dějové oblouky. Kritizuji to, ale chápu to jako jeden z mála způsobů jak z toho udělat příběh. Takže co. Super materiál, který jsem ihned po skončení rozkoukal znova od prvního dílu. Pecka. ()

DonBraso

Silniční cyklistiku sleduji a TdF není výjímkou. Dokument na Netflixu byla menší povinnost zjistit něco víc. Už znal dokument z prostředí F1 a zde v tom úplně stejném. Co jsem doopravdy na tomhle měl rád byly samotný cyklisti a jejich život. To co už člověk viděl v závodě už znal a popravdě to zase tak dechberoucí nebylo ač díky střihu se na to pěkně dívalo. Opět jste klidně v jiných etapách napřed, aby další se vrátila s jiným týmem či jezdcem. Tenhle styl už my úplně nesedí, spíš bych ho stále čekal v jednom díle, ale z F1 dokumentu už zvyk, ale stejně bych to už bral jako mínus. Aspoň si člověk pamatuje to bláznoství od Marca Madiota.85% ()

Juraxin

9/10 Fenomenálne.Cyklistika je môj najobľúbenejší šport zo všetkych na svete, celý rok sledujem veľké cyklistické podujatia a tour de france nie je výnimkou. Po úspešnom seriáli o formule F1 nám netfilx prináša s cela nový seriál o tour de france. A musím uznať že seriál je úžasný, je to pre fanúšikov cyklistiky ako splnený sen. Je to seriál ,ktorý poteší všetkých cyklistických nadšencov, ako aj pritiahne nových fanúšikov. A preto keď bol seriál dostupný na netflixe žiaril som obrovským nadšením, a po zahliadnutí ešte viac. Je to v skratke ako droga keď hu mate chcete ešte viac a viac pokiaľ je to možne. Ide o dokument, ktorý mapuje pohlaď na tour de france s pohľadu 8 tímoch. Znázorňuje ich víťazstva, prehry, pády a splanutia. Po zahliadnutí vám dokument urobí také veľké zimomriavky ako keby ste tam priamo boli. Okrem toho nám príbeh poskytuje geniálny scenár, kameru, hudbu ako aj unikátne zábery zo zákulisia, ktoré tu dotvárajú užasnú atmosféru a zobrazujú to čo chcú stovky ľudí vidieť už dávno. Jediným mojim negatívom je že v príbehu sa vyskytujú umele konflikty, korte sa v realite nevyskytli a nepôsobí to na diváka dobré .Ale aj napriek tomu ide o užasni príbeh, ktorý by ste nemali opomenúť ,je to fakt fascinujúci príbeh, ktorý stojí za to. Veľmi sa už teším na pokračovanie jednej obrovskej cyklistickej éry. Ps: pozrite si seriál v angličtine ,dabing za veľa nestojí. ()

Stifmeister

///   Nikdy bych neřekl, že mne Tour de France v tomto dokumentárním podání bude bavit. Světe div se, bavilo. Netflix opět dokázal, že takovéto pořady natáčet umí, a po velkém úspěchu 'Formula 1: Drive to Survive' to vypadá, že nalezli další parádní sport, kde nám mohou zprostředkovat záběry ze zákulisí a shrnout sezónu nejznámějšího cyklistického závodu na světě. Pokud budou nadále natáčet další sezóny, už teď se nemohu dočkat, až si je s radostí pustím tak, jak jsem si se stejnou radostí pustil sérii první. |8/10| ()

sexyknez

naprosto zoufalej překlad, místo pro mladého Dána je pro mladého ,,Dejna", celou dobu místo boje o celkové pořadí mluví o hlavní kvalifikaci. Doslovnej překlad od někoho, kdo cyklistiku snad v životě neviděl. Jinak super dokument, podobnej styl jak u F1 s Drive to survive. ()

Matei

Seriál, který dle mého ocení jak úplný neznalec cyklistiky, tak zároveň i cyklistický fajnšmekr. Všech osm dílů seriál provádí diváka etapu po etapě, který se každým dílem dozvídá něco nového o jezdcích, týmech a taktikách velkých stájí. Pro mě osobně to bylo velmi příjemné připomenutí minulé Tour, která svými příběhy, napětím a velkým závoděním byla dle mého jedna z nejlepších v uplynulých letech. Jenom škoda, že v seriálu chybí stáj UAE s Pogačarem. ()

hony23

Nahlédnutí za oponu jedné z nejkrásnějších sportovních akcí roku. Filmaři dostali možnost být s jednotlivými týmy během tréninku na Tour, sledujeme taktické pořady i komunikaci doprovodných vozů se závodníky. Poznáváme strategie jednotlivých týmů i to, jak během etapy můžou vzít všechny plány za své. Sledujeme boje sprinterů o přežití v horách i nervy drásající souboje jezců o celkové pořadí. Skvěle natočeno. ()

rudelino

Český dabing ubohý, špatné vyslovování jmen, chyby v základních pojmech. Když už něco dělám tak si to zjistím. V originále slušné. Počagar :), kvalifikace :) ojojoj ()

Gyl

Líbilo se mi to na 5 hvězd. Sledovat příběhy za každou z etap, příběhy jednotlivých jezdců i týmů, dozvědět se, jaké má kdo hodnoty a cíle, jaké úsilí za tím vším je... Při přenosu jsou to jen jména a čísla na zádech, záběry na hrady a louky plné kraviček. V seriálu dostane prostor i boj o splnění limitu v etapě, který se do přenosu nikdy nedostane, protože už na Eurosportu tou dobou běží tenis nebo krasobruslení. A přitom je to hrozně důležité, vidět i tohle. Tour de France nejsou jen první dva tři jezdci, je to 180 jezdců a seriál jich představí alespoň 20. Zbytek třeba v dalším ročníku... ()

HFJNTT

Seriál, který provází celou Tour de France 2022. Divák se dočká nejen průběhu jednotlivých etap, ale i pohled do zákulisí, rozhovory s manažery, taktiky jednotlivých stájí a představení samotných jezdců. Je pravda že obsahu pro cyklistické fanoušky tam tolik není, ale já to vnímal spíše jako ohlédnutí za uplynulou Tour a takové shrnutí. To účel splnilo. Chybělo tomu jediné, pohled do zákulisí stáje UEA Emirates a zároveň Pogačara. Jinak pěkně zpracované, dobrá dynamika děje. ()

PachoSK

Pre milovníkov a naozaj zarytých fanúšikov cyklistiky je toto ako pre kresťana čítať bibliu. Absolútna povinnosť. No pre druhú skupinu ľudí, ktorí vnímajú Tour de France iba ako jeden pekný veľký event, kde si pozriete len záverečné šprinty, to až taká "master class" nebola. Úprimne, čím viac častí som pozeral, tým viac ma to nudilo - ale aspoň som si nemusel dávať pred spaním melatoním, tak dokonale ma to prispalo. A ono by stačilo len skresať 8 priemerných častí do maximálne nadupaných troch-štyroch a VOILÁ ! ()

mikimiki1

Dabing je naprosto katastrofalni. Ten musel delat uplnej diletant. Strih v jednotlivych etapach naprosty chaos. Pro ty, kteri cyklistiku sleduji, to je misty k nevydrzeni. Pro necyklisty to bude asi fungovat. Takze 50 % je to hold TdF ()

Zaks

Hodnotená je originál Netflix česká verzia. Pogačara premenovať na Počagara, každú chvílu sa zbytočne zapínali titulky, aj keď boli vypnuté, to v NF nemajú kontrolu, aby takéto dementné chyby opravili pred vypustením do éteru? Za mizerné technické spracovanie * dole. Neukázali krásne gesto, keď sa Vingegard v zjazde skoro vysypal (len toto dali), následne sa porúčal na zem Pogačar, Vingegard ale Pogiho počkal a podali si ruky, toto silné gesto o priateľstve medzi najväčšími rivalmi vôbec nezachytili, pritom to bol azda najviac emotívny moment na celej TDF 2022! V úvodných častiach sa skákalo z etapy na etapu, častokrát to vôbec nebolo chronologicky, nielen menej znalý divák musel mať z toho poriadny chaos. Na druhú stranu kladne hodnotím pekné zábery z kokpitu vozidiel športových riaditeľov a zo zákulisia jednotlivých tímov. Akurát zase škoda, že len niektorých vybraných tímov (Jumbo, FDJ, Ag2r, EF, Ineos, Alpecin) a čo ostatné tímy? Iných víťazov a ďalších špičkových jazdcov ani nespomenuli! V osem dielnom seriály bol určite priestor čo-to povedať aj o ostatných. Tiež ďalšie súťaže ako o žltý dres vôbec ani neukázali. O tímovej, vrchárskej, bodovacej alebo do 25 rokov nepadlo ani slovo. Tour de France 2022 bola najmä vďaka fenomenálnemu Woutovi najrýchlejšia v histórii pretekov, toto myslím tiež v seriály nezaznelo. Tvorcovia určite nie sú fanúšikovia cyklistiky, skôr len pozbúchali nejaké fakty s videjkami, pridali k tomu dramatickú hudbu a na dôkladnejšiu prezentáciu najvýznamnejších cyklistických pretekov na planéte zrejme nebol čas. Možno stačilo len málo, prizvať si do tímu autorov aspoň jedného odborníka, čo sa v cyklistike aj vyzná. ()

sunshine29

Doufala jsem, ze peti hvezdama zvednu hodnoceni zpatky nahoru, jak si tento dokument zaslouzi. Chtela jsem vyrovnat tady ty pomlouvace - neni to o Tour (tak se divej na Tour) nebo je to stejny jak formule (formule jsem nevidela, ani neuvidim, pac jsem bajker a zajima me cyklistika). Pro me pocin roku, genialne natocene, perfektni doprovodna hudba, i cele pojeti z pohledu majitelu staji a hlavne jezdcu. Chvilema jsem ani nedychala, nektere momenty si pamatuju z realne lonske tour, ale diky tomuhle dokumentu ziskaly diametralne odlisny aspekt a na tisic procent budu letosni tour sledovat ne jednim okem jako doted, ale pekne poctive od zacatku do konce! Jen skoda, ze jeden dil nebyl o Pogacarovi, a ze vynechali zasadni moment Pogacarova padu a Vingegaardova fair play gesta. Davam 100 %. ()