Sova

(divadelný záznam)
  • Česko Sova
Slovensko / Česko, 2022, 80 min

Divadelná hra českej dramatičky Natálie Kocábovej Sova je generačnou konfrontáciou medzi starou mamou a vnučkou, ktoré sú odkázané žit vedľa seba. (RTVS)

ABC1

Ano, hra je průměrná, nijak nevybočuje z řady podobných konverzaček. Ale Božidara je opravdu skvělá, věříte jí každé slovo každé gesto. Parádní herecký výkon. ()

Amonasr

Podobných konverzaček byly napsány mraky a mraky se jich taky hrají na našich jevištích. Tuhle napsala Natálie Kocábová docela zručně, evidentně ví, v jakém poměru se mají střídat humorné momenty s těmi smutnými či dojemnými, aby tomu divák sedl na lep. Hloubka myšlenek je však jen předstíraná a řada momentů tak vyznívá až kýčovitě a klišovitě, což nemohly  příliš ovlivnit ani solidní výkony obou hereček. Zvlášť Božidaru Turzonovovou jsem si ale užil opravdu s chutí. ()

ostravak30

Hodně zajímavé bylo sledování pro mě, neboť řadu dialogů jsme vedli a vedeme s naší babičkou, která ale na rozdíl od postavy Božidary Turzonovové pochodí už jen po bytě a ven už jít nemůže. Sama o sebe se již taky nepostará, takže se u ní střídáme, přičemž největší penzum práce odvede právě její dcera, moje máti. Je to věc složitá a stáří nás čeká všechny. Někteří soběstační budou, tím spíše, když ve věku B. T. budeme ještě sedět v práci, jiní se o sebe už ale sami nepostarají. Jenže senioři by měli vzpomenout také na to, jak se oni starali o své předchůdce a rodinné příslušníky. Mladí lidé to totiž nemají jednoduché hlavně v tom, že se od naší generace čeká stále delší pobyt v práci, ale za stále méně peněz. A kde je starost o děti, úkoly, úklid domácnosti, nákupy atd. Druhá strana mince je, že v něčem měla babička pravdu. Tehdejší generace matek neměla moderní přístroje ani třeba celou škálu produktů pro děti jako mají matky dnes. Neexistoval internet a každý si musel poradit sám. Přičemž dnešní matky mají stále častěji poporodní deprese a hroutí se při každém dětském zaplakání. A protože médi a společnost obecně je k seniorům stále kritičtější a stále více je viní za množství dřívějších a současných problémů státu, generační nůžky se rozevírají pořád víc a to navzdory paradoxnímu faktu, že důchodců přibývá vysokorychlostním tempem. Závěrem dodám, že B. Turzonovová byl skvělá, je to zkušená herecká matadorka, Barbora Andrešičová mi přišla trochu nepřekvapivá. ()