Sova

(divadelný záznam)
  • Česko Sova
Slovensko / Česko, 2022, 80 min

Divadelná hra českej dramatičky Natálie Kocábovej Sova je generačnou konfrontáciou medzi starou mamou a vnučkou, ktoré sú odkázané žit vedľa seba. (RTVS)

ABC1

Ano, hra je průměrná, nijak nevybočuje z řady podobných konverzaček. Ale Božidara je opravdu skvělá, věříte jí každé slovo každé gesto. Parádní herecký výkon. ()

ostravak30

Hodně zajímavé bylo sledování pro mě, neboť řadu dialogů jsme vedli a vedeme s naší babičkou, která ale na rozdíl od postavy Božidary Turzonovové pochodí už jen po bytě a ven už jít nemůže. Sama o sebe se již taky nepostará, takže se u ní střídáme, přičemž největší penzum práce odvede právě její dcera, moje máti. Je to věc složitá a stáří nás čeká všechny. Někteří soběstační budou, tím spíše, když ve věku B. T. budeme ještě sedět v práci, jiní se o sebe už ale sami nepostarají. Jenže senioři by měli vzpomenout také na to, jak se oni starali o své předchůdce a rodinné příslušníky. Mladí lidé to totiž nemají jednoduché hlavně v tom, že se od naší generace čeká stále delší pobyt v práci, ale za stále méně peněz. A kde je starost o děti, úkoly, úklid domácnosti, nákupy atd. Druhá strana mince je, že v něčem měla babička pravdu. Tehdejší generace matek neměla moderní přístroje ani třeba celou škálu produktů pro děti jako mají matky dnes. Neexistoval internet a každý si musel poradit sám. Přičemž dnešní matky mají stále častěji poporodní deprese a hroutí se při každém dětském zaplakání. A protože médi a společnost obecně je k seniorům stále kritičtější a stále více je viní za množství dřívějších a současných problémů státu, generační nůžky se rozevírají pořád víc a to navzdory paradoxnímu faktu, že důchodců přibývá vysokorychlostním tempem. Závěrem dodám, že B. Turzonovová byl skvělá, je to zkušená herecká matadorka, Barbora Andrešičová mi přišla trochu nepřekvapivá. ()

Amonasr

Podobných konverzaček byly napsány mraky a mraky se jich taky hrají na našich jevištích. Tuhle napsala Natálie Kocábová docela zručně, evidentně ví, v jakém poměru se mají střídat humorné momenty s těmi smutnými či dojemnými, aby tomu divák sedl na lep. Hloubka myšlenek je však jen předstíraná a řada momentů tak vyznívá až kýčovitě a klišovitě, což nemohly  příliš ovlivnit ani solidní výkony obou hereček. Zvlášť Božidaru Turzonovovou jsem si ale užil opravdu s chutí. ()