Pán Blake k vašim službám!

• Česko Pan Blake k vašim službám (viac)

Odkedy úspešný anglický podnikateľ Andrew Blake (John Malkovich) prišiel o milovanú manželku, nič na svete ho neteší. Aby si oživil krásne spomienky, odcestuje do Francúzska a navštívi panstvo Beauvillier, kde sa kedysi zoznámili. Keď však na panstvo dorazí, zistí, že všetko je inak! Nielenže izby pre hostí sú už roky zatvorené, ale celé sídlo je na pokraji krachu. Andrew presvedčí svojráznu kuchárku Odile (Émilie Dequenne), aby ho na panstve ubytovala. Ona má však podmienku: Andrew musí prijať miesto komorníka, ktorého sa majiteľka panstva madam Beauvillierová (Fanny Ardant) zúfalo, ale neúspešne snaží najať. O ich tajnej dohode sa však nikto nesmie dozvedieť. Andrew ponuku naivne prijme, ale čoskoro zistí, že byť komorníkom nie je jednoduché. Napriek tomu je odhodlaný vytrvať a zahrať svoju úlohu čo najpresvedčivejšie. Zblíži sa s ostatnými obyvateľmi panstva a vďaka nim a sérii humorných situácií zabudne na svoje trápenie. Zisťuje, že hoci prišiel hľadať svoju minulosť, našiel svoju prítomnosť a už dávno sa nikde  necíti tak dobre. (CinemArt SK)

Ementaler86

Od filmu jsem měl nulová očekávání a proto jsem byl mile překvapen, když na mě v první hodině vybalil sérii vtípečků a humorných situací, u kterých jsem se pravda nenudil. S těžkým srdcem ale musím konstatovat, že slušně nastavené tempo totálně dojebal nekonečně natahovaný sentimenti konec, který film na posledních dvacet minut hodil do kategorie vylízaných romanťáren. Být konec výrazně kratší, svižnější a méně sentimentální, asi bych napálil plnou. I přesto děkuji frantíkům za příjemně strávený večer. ()

filmfanouch

Pan Blake k vašim službám je zábavná a milá feel-good francouzská jednohubka. Debutující režisér Gilles Legardinier při adaptování své vlastní knihy nestrhne kdovíjakou audiovizuální divokostí, dokáže ovšem dodat sympaticky hřejivý film, který skrývá nejen výtečného Johna Malkoviche v netradiční herecké poloze. Někdy je tak akorát dost, v tomto případě je samotný výsledek dostatečně uspokojivý.... ()

Rimsy

Znuděné charisma Johna Malkoviche a morousovitá kočka s vypětím sil vytahují tuto ryze průměrnou a zapomenutelnou záležitost k pátému bodu, jedná se však jen o po všech stránkách uondanou oslavu filmového konzervatismu hodící se leda k línému sobotnímu odpoledni u televize. Více zde. ()

Steven47

Milý a nekonfliktní film, který se snaží navodit pozitivní atmosféru, pobavit a dojmout. Bohužel jsem měl celou dobu pocit, že tomu zkrátka něco chybí. John Malkovich je v hlavní roli skvělý, jeho postava mi nicméně přišla spíš zvláštní než vyloženě sympatická. Podobně jako všichni ostatní totiž vypadá, že je úplně odtržený od reality, což prakticky znemožňuje vybudovat si ke komukoliv vztah. Vše pak působí strašně vyumělkovaně, někdy až nesmyslně, a celý snímek se dost táhne kvůli tomu, jak je unylý. Do toho režisér (a zároveň scenárista a autor předlohy v jednom) jako by nevěděl, co chce odvyprávět, takže se jedná spíš o náhodný sled scén bez větší hloubky či jasnější dramatické roviny. Samotný konec pak působí všelijak, jen ne zaslouženě. Na druhou stranu se však najde několik opravdu vtipných scén, pár hřejivých momentů a vlastně nemůžu říct, že by ve mně po zhlédnutí přetrvávala jakákoliv negativní emoce vůči tomu, co jsem viděl. Jenom mi tak trochu uniká smysl tohohle francouzského počinu. 5/10 ()

jakeer

TV HALLMARK UVÁDZA! Je to typ filmov, aké sme mohli vídať v 90. rokoch (a to nemyslím celkom ako kompliment). Od začiatku sa to tvári ako ľahká konverzačka, no na konci dňa sa dozvedáme, že okrem hlavnej aj všetky vedľajšie postavy majú istý nevypovedaný príbeh (kocúra nevynímajúc). Je tu veľmi jednoduchý humor a predvídateľná zápletka. John Malkovich nemá veľmi priestor predviesť niečo zo svojho nemalého hereckého umu a tak sa blisne aspoň slušnou francúzštinou. A možno som na vine ja, že som sa nechal tak skaziť dnešnou cynickou dobou a neviem už oceniť poctivú všeobjímajúcu limonádku. P.S. Musím zložiť poklonu Fanny Ardant. Celý čas som si myslel, že tu hrá mladú vdovu a k starému Malkovichovi by sa nehodila. A ona má 74 rokov a je od Malkovicha staršia. Francúzky vedia. ()

• Natáčeno v Bretani na zámku du Bois Cornillé ve Val-d'Izé. Na filmu se podíleli bretoňští herci a technici. (Irelandlove)