Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

Flopps

Za každou cenu dát najevo, že tentokrát je to tak trochu staromilská zábava. To bylo první, co mne napadlo, když jsem spatřil úvodní scénu nového Indiany Jonese. Jakoby Lucas a Spielberg hned v prvních minutách opatřili svůj film odkazem na slavné American Graffiti a zdůraznili tak, že jejich padesátá léta jsou pravá a nefalšovaná. Že jsou zpět a nehodlají měnit nic na tom, jak oni vyprávějí své příběhy. Zbrusu nový Indiana Jones skutečně (a je to dobře) rezignoval na styl nových filmů. Spielberg a spol. Před námi rozehráli nové dobrodužství oblíbeného hrdiny tentokrát z roku 1957, ale filmových jazykem osmdesátých let. Lovci pokladů a jiné další klony jsou tak opět odsunuty kamsi do stínu. Překonat modlu je těžké. Nový Indiana Jones vlastně začíná tam, kde končí vyprávění prvního dílu. Vzpomeňme si na poslední záběr, kdy archa úmluvy končí v jakémsi tajném depozitáři a skladu, kam vláda USA schovává věci, o nichž by běžný občan neměl nic tušit. Indiana Jones unesený ruskými agenty se ocitá na proslulé základně v nevadské poušti a samozřejmě uniká. Prvních patnáct snímku člověka nenechá na pochybách, že se skutečně legenda vrátila. Tvůrci se však až příliš snaží hned z počátku říci, že Indy se nesmí brát až příliš vážně, že hybnou silou je zde především nadsázka. Jak jinak si vysvětlit několikrát zopakovaný vtip s vyčuhujícími svišti z nor? Následný jaderný výbuch je možné také chápat jako nadsázku, ale zde již scénář možná trochu přestřelil. Ono, oživit po téměř dvaceti letech legendu, není jednoduché. Napadá mne mnoho výhrad. Příliš se pitvořící Cate Blanchett v roli ruské špiónky, rock´n´rollově seknutý Shia LaBeouf.... V kině jsem seděl, občas se ošíval, občas zlobně odfukoval, ale posléze jsem zjistil, že si to opět celé užívám. Vrátil jsem se do let své puberty, kdy jsem Indyho zbožňoval a hltal v kině Alfa první díl. Samotná zápletka má otisk reálného světa. Mýtus křišťlových lebek skutečně existuje a na tom tvůrci postavili výborně fungující příběh – rozhodně funguje víc, než indiánské velkoměsto v podzemí u Lovců pokladů 2. Indiana Jones a království křišťálové lebky je důstojným pokračováním slavné série. ()

Joee

Famózní. 100%. Už dlouho jsem neviděl tak brilantní mix humoru, nadsázky, akce a skvělého příběhu... ohromně jsem se bavil a užíval si každou vteřinu... Spielberg prostě válí, celou dobu mě překvapoval perfektním timingem pohybu kamery, kompozicí obrazu a hloubkou ostrosti s okolní akcí. Zkrátka vychytaný... a přesto z filmu sálá atmosféra předchozích dílů... No prostě ještě dlouho po shlédnutí jsem plný dojmů a už se těším, až se na novýho Indyho mrknu znova. ()

Arren

Prostě klasika. Nemůžu se sice ubránit dojmu, že sudé scénáře Jonesů nejsou zrovna úplně z nejpovedenějších, přesto mě film úžasně bavil. Herecké výkony jsou standartně výborné a Ford si návrat do role aktivního archeologa naprosto užívá. Odkazů na trojku najdeme více než dost, a i ty přispívají k celkovému uvolněnému průběhu. Takže co říct víc? Skvělá zábava, která nenudí. Trojka překonána nebyla, ale čert to vem. Indy, vítej zpět. P.S.: Za scénu s hadem dík! :-) ()

jjituska

Ááááááách - to jsem si oddychla:) Já jsem se tak bála, že to nebude ten Indy, kterého znám. Bála jsem se, že to bude jen slabý odvar, ale ani ve snu mě nenapadlo, že čtyřka strčí původní trilogii hravě do kapsy. Nikdy bych tomu nevěřila. A to jsem se před výpravou do kina ještě schválně podívala na všechny starší díly. Ale tohle byl prostě šok! Nechci tu moc plýtvat superlativy, ale byla to bomba. Prostě návrat Indyho se vší parádou a leskem a Harrison Ford u mě teda výrazně stoupl. Musím říct - klobouk dolů :) Teda ne ten Indyho:) Když už jsme u toho klobouku, trochu ve mně zatrnulo, jestli mladý Mutt na konci ten tátův klobouk oblékne - i když se tak nestalo, pokorně přiznávám, že po tom, co tu Shia předvedl bych na film "Mutt Jones and... " byla v kině první ve frontě. Páni, ten kluk má fakt něco do sebe:) Když mám pokračovat - Cate Blanchett je pro mě záporákem číslo jedna - nedovedu si představit nikoho jiného, kdo by to zahrál líp - hluboká poklona - vážně tak dokonalýho záporáka jsem už dlouho neviděla. A teď to hlavní - Harrisone - jsi fakt třída. Teď je mi líto těch chudáků, kteří prorokovali, že Indyho comeback bude k smíchu. Dík za skvělý filmový zážitek:) A i když se u některých scén nabízí srovnání s "rádobyJonesáky" typu Mumie 2 a Lovci pokladů, vyjde z toho Indy 4 vždycky vítězně. Vážně díky za tenhle film. Na závěr možná jen vzkaz pro pány Lucase a Spielberga - pro příště (jestli teda ještě nějaké bude, a já pomalu začínám doufat, že jo), omezte výskyt létajících talířů a hmyzu a bude to fakt třída. Á propos - scéna s hadem - bomba. 100% ()

pat_rafter

jsem fanda serie, poslední křížovou výpravu považuju za jeden z nej filmů, které jsem kdy viděl, ale tohle mne opravdu nenadchlo. jenom z nostalgie nemůžu dát více jak tři *. opravdu nevim, co můžu hodnotit kladně, atmosféra 50.let se mi k indymu vůbec nehodí, záporáci jsou extremně nudní, stejně jako všechny další vedlejší postavy, obtloustlá karen allen mě vyloženě rozčilovala, akce veskrze průměrná, ani shia mne nepotěšil. jen harrison ford nezklamal a ač zestárl, bylo potěšující ho vidět stále ve formě. ted už ale jen doufat, aby tohle byl opravdu poslední díl............ ()

tom05

Ty tři jsou jen z úcty k Indymu , jinak by to bylo za dvě*. Prostě a jednoduše zklamání !! Čekání se příliš nevyplatilo, soudnost tvůrců zřejmě vyprchala s jejich mládím.To bych chtěl vidět ty odmítnuté scénáře , když vyhrála takováhle slátanina. Pořád mi někde vzadu v hlavě bliká , že jsou tu vykrádačky z dvojky Mumie ( a ta už byla sama o sobě slabý odvar).Chybí tu humor , a to je neodpustitelné. Cate Blanchett nesmyslně přehrává a je naprosto nudná ( o záporákovi č.2=ruský důstojník-nemluvě ).Shia nepřehrává , ale nebavil mě. Ray Winstone je nevyužitý. Lebka je jak z obchodu Vše za 33. Chybí kouzlo a atmosféra předchozích dílů ( každý měl jiné , ale měl je ). Ta honička v džungli,ha,ha,ha. Spielberg by měl asi končit , aby si nadodro nezkazil reputaci. Chvílemi jsem si myslel , že jsem na nepovedeném Bondovi a k tomu ti aliens. Áááááááááááááááááách jo. Jediný kdo z toho vyšel se ctí , je Harrison , k tomu nemám výhrady. Ale to nestačí. Abych jen necupoval , jako pokračování kultovní série to měla čtyřka hodně složité a naplnit očekávání všech je ošemetné. Vám,kteří jste byli nadšeni závidím a až film vyjde na DVD , rád se na něj podívám znovu , a kdo ví , třeba pak upravím svůj názor. Den po shlédnutí je to ale otevřená zlomenina a bolí a bolí a.... ()

Jirka1111

No, nevím. Bohužel jsem nikdy neviděl ani jeden díl celý. Proto nesrovnávám, ale jen hodnotím tento díl bez ohlédnutí na minulé. Stopáž se mi zdá krátká (všechno se odehrává moc rychle, ale možná to byl záměr). Film není sám o sobě špatný, ale obsahuje spoustu klišé. Za rock 'n rollového Shiu dávám 0.5 hvězdičky navíc. ()

Wezáhell

Představte si že se skoro dvě hodiny díváte na Indyho4 a radujete se ,že se to Spielbergovi povedlo a že Jones nestratil nic na své povaze pak ale příde posledních 15 minut a do vás jako kdyby uhodil blesk.Co to proboha je???? Celým filmem vás provází atmoška 50. let a najdnou se tam objeví létající talíř s mimozemšťanem kteří vypadají jak kdyby přiletěli z 22. století.Tak to mě tedy opravdu dostalo!Nebýt konce mohl to být skvělý Indy s tímto naprosto stupidním koncem je to jen průměrný Indy. ()

Išak

První hodinka docela v pohodě, pokud by to tak pokračovalo do konce asi by to bylo za čtyři.Bohužel mě druhá půle filmu docela zklamala no a konec nestál skoro za nic.Docela škoda.Věřím ale a doufám, že pro fanoušky Indyho nebude tento film zklamáním jako pro mě.Ač nerad, dávám "pouze" tři hvězdičky. ()

Slimaca

I když jsem se narodil v první polovině sedmdesátých let dvacátého století, nějak mě filmy o Indiana Jonesovi minuli, takže se teď můžu na nový Spielbergův film koukat očima nezaujatého pozorovatele… A cože vidím? Docela dobrou dobrodružnou, místy akční komedii. Je sice pravda, že tu najdete několik nelogických hloupostí (před výbuchem atomové bomby bych nikomu neradil úkryt v ledničce), ovšem dobře vyvážených třeba skvělými honičkami, zvláštními efekty a v neposlední řadě i atmosféru dokreslující hudbou. Celkový dojem je nakonec pozitivní- a o to asi jde především. 60% ()

Rozmarýna

Před návštěvou kina jsem zhlédla doma celou trilogi Indiana Jonese. Mé očekávání bylo velké, ale nesplněné. Nemohu říct, že by mě film zklamal, jen jsem čekala něco jiného. Tenhle Indy mi přišel spíš jako akční komedie než jako dobrodružný. Já se v tomhle filmu o Indyho vůbec nebála, na rozdíl od předcházejících dílů. Ve filmu mi chybělo nějak to pátrání po lebce, byla na můj vkus nalezena příliš rychle a jednoduše. A taky mi chyběly nastražené pasti na hledače relikví, které byly ve všech předcházejících filmech. Ale už od scény s ledničkou a atomovým výbuchem mi bylo jasné, že tentokrát jde o akční komedii, tak jsem se s tím smířila a skvěle se bavila. UFO na konci mi vůbec nevadilo. Ford je stále skvělý Indiana, i když zestárnul. Blanchettová na mně působila dost nepřesvědčivě. Přes to všechno, co bych filmu vytkla, dávám čtyři hvězdičky, i když je to podle mého názoru "nejhorší" Indiana Jones. Včera jsem ten film zhlédla znovu, ubírám mu hvězdičku. ()

bystroocko

Na čtvrtého Indyho jsem čekala, a dobu od online rezervace lístku jsem si krátila skouknutím předchozích Indyho eskapád. Do kina jsem tedy přišla plná pozitivních očekávání, která nutno říct film do puntíku splnil. Je to prostě starý dobrý Indy, což v sobě skrývá nejen to, že je pořád dobrej, ale i to, že už prostě není nejmladší a zub času se na něm už zlehka podepsal. A za to dávám hvězdičku. Další hvězdička, a možná hned dvě, patří Cate Blanchett, která tu ztvárnila nejlepší ženskou záporačku, co jsem kdy viděla. Další bodíky pak samozřejmě patří strhující hudbě s důvěrně známým motivem, který se ještě pořád nestihl zprotivit a jemným sebeironickým a neskutečně vtipným laděním celého filmu. Sečteno a podtrženo - Křišťálová lebka nás nepřekvapí - není čím, ale přihodí něco příjemného navíc a důstojně a se vší parádou uzavře celou tetralogii. ()

J!b

Občas se stane, že člověka zcela pohltí i minimalistický film bez jakýchkoliv ambicí. Od Indiana Jonese jsem ale takové pohlcení ze zcela zřejmých důvodů očakával a bral jako jistotu. Ten film prostě nemohl být špatný. Nakonec jsem ale z kina odcházel docela rozpačitý a s pocitem další padlé legendy. To, že je Ford už mírně za zenitem by až tak nevadilo, i otravný LeBeouf hrající si chvílemi na trapnou parodii Tarzana a Zorra by se dal přežít, ale zcela pitomá skupinka soudruhů s Cate Blanchet ve své snad nejhorší předvedené roli, celkově jakási absence emocí a neztotožnění se s hlavními hrdiny a rozpačitý závěr jsou už silný šálek kávy. Promiňte mistře Spielbergu, ale šlápl jste trochu vedle. Doufám, že i !Adios seňor Jones! ()

RomanL

Je to prostě Indiana Jones, co víc k tomu dodat. Pětihvězdičková pecka to není (ono překonat třetí díl by byl skutečně oříšek), ale čtyři hvězdičky si to zaručeně zaslouží. ()

Wulfhere

Na promítání Křišťálové lebky jsme zavítali do letního kina, které oplývá báječnou atmosférou. A ač jsem byl vždy zvyklý, že v letním kině se promítají Filmy, tak mi kupodivu ani nevadilo, že jdeme na Indiho (krom 3. dílu ho moc nemusím). Bez nadsázky vynikajících prvních 10 minut, ale pak to už začalo a já se musel smát, často ovšem na místech, kde to tvůrci nepředpokládali. Prímová nadsázka je v popcornovém filmu svěží, ale Indy by podle všeho měl mít na sobě červeno-modrou pláštěnku od Supermana. Nejvíce mě pobavila divoká honička v autech po jihoamerickém pralese. Ani jsem necekal, že uprostřed jungle je dvouproudová rychlostní komunikace. :-) Naproti tomu to ovšem Cate Blanchett ohromně sekne. :-) Když to shrnu, tak Indy je nenáročný film, na který se dá koukat a pokud máte rádi opravdu velká přitažení za vlasy, tak máte letní film. Zkrátka klasický Spielberg, ať to pro každého znamená co chce. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)