Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

Emo-haunter

Hodně dobré tři hvězdičky, ke čtvrté chybělo málo - kazila to občasná zvláštní naivita a lehká nelogičnost. I tak ale příjemný nadprůměrný akčňák, který jsem na večerní chillec uvítal, jelikož mám Cruiseho rád. 73% ()

Oralfabet

Můj první Mann a hned taková dokonalost. Skvělá kombinace chvílemi extrémně realistického zpracování a naprosto strhujícího děje, co během těch dvou hodin nezačne ani na chvilku nudit. Cruise by měl hrát záporáky častěji, je v tom až znepokojivě dobrej. 10/10 ()

Renfield

Max usedne za volant taxíku, vydezinfikuje ho a je ve svém klidném světě, který mu mohou narušit pouze příliš hluční zákazníci. I na ty je však připraven, má přece svůj ostrov a hlavně vysněný cíl. Náhoda mu však na zadní sedadlo posadí Vincenta, toho, na nějž být připraven nelze. Po jeho první zastávce "u přátel" už nemá Max nejčistší taxík v LA a jeho život není pouze tím naruby. Jejich vzájemné konverzace svým způsobem o nich, pohledu na svět, život, táhnou většinu filmu. Navzájem se ovlivňují, Max Vincenta samozřejmě méně, ale přesto. Dokonce mezi nimi vzniká nějaká forma pochopení, či přímo sympatií, přátelství... snad. Dialogy v autě zkrátka fungují na výbornou a scény jako ta s policisty je trefně doplňují. Noční LA má atmosféru samo o sobě a co teprve když se přelety nad ulicemi spojí s patřičně zvolenou hudbou. Kamera je, jak je u Michaela Manna zvykem, fantastická, což mimo jiné potvrdí i předčasný vrchol filmu v klubu Fever. Tohle a Maxova proměna u Felixe (výborný Javier Bardem. A že ty "štěky" potěší... Jason Statham na letišti) předtím mohlo být tím nejlepším závěrem. Jenže je to hra na náhodu, takže se jede dál a nejede se vůbec špatně, jenom mi to zrychlení k předešlému dění tak úplně nesedí. Dokonale chladný Tom Cruise a ne dlouho pohodově zasněný Jamie Foxx to však hrají fantasticky. 85% ()

Yoss

Jamie Foxx a Tom Cruise tu spolu fungujú vcelku fajn. Ale napriek tomu, že Michael Manna považujem za top režiséra a najmä jeho The Heat za vrchol krimi thrillerov vôbec,  ako celok si ma Collateral nezískal. Možno to chce ďalšie pozretie. Uvidíme. ()

Strike

Film s vynikajícím nápadem, atmosférou, hercem(Cruise, Foxx mě moc nezaujal - kromě začátku, když veze Jadu - super ) a parádní hudbou. P.S. Tak sem to viděl potřetí a je to stále fantastickej film, u kterýho sečlověk nenudí. Akorát to Foxxovo herectví se mi zdá stále horší, kromě výše zmíněného začátku. P.S.1. Spustu nelogičností člověk svému oblíbenému filmu dokáže odpustit - proto má tenhle film 5* - patří k mým nejoblíbenějším. ()

Tomyš

Podobně jako v případě filmu 'Heat' (Nelítostný souboj) nejde o žádnou akční podívanou, přesto však Collateral nedovolí divákovi ani na minutu vydechnout. Velmi inteligentní a interesantní způsob vyprávění je podepřen výbornými hereckými výkony netradičně zešedivělého Toma Cruise a Jamieho Foxxe, se kterým během filmu můžeme sbírat odvahu a překonávat sebe sama. Střílecí scéna v baru je trochu přitažená za vlasy, ale na celkový dojem z filmu to má pramalý vliv. ()

hell_boy

Tak tohle je hit. Svěle natočený snímek o konfrontaci dvou, na první pohled zcela odlišných, postav, zasazený do prostředí nočního LA, podbarvený skvělou rozmanitou hudbou a navíc snad poprvé v karieře naprosto úžasný Tom Cruise. "Ty jsi ho zabil!" "Já jsem ho nezabil, vystřelil jsem po něm. Zabila ho kulka a ten pád z okna." ()

Phillo

Divoká jazda vlka a štvanca po džungli zvanej Los Angeles za prítomnosti neuveriteľne originálnej hudby. Všetko s podmanivou kamerou a dychberúcim tempom s hodnou dávkou reality. Tú trochu logických dier filmu odpustím, pretože ma dokáže prekvapiť aj na x-tý krát. Dokonalé stupňovanie príbehu vygradované záverom, ktorý je nádherne skutočný. Posolstvo o „krátkosti života“ je až priveľmi reálne. 95% ()

halogan

Jeden z nejlepších filmů, které musím hodnotit 4/5. Celý film je skvěle natočený s výbornými hereckými výkony, ale konec je dle mého příliš jednoduchý a necítil jsem se u něj o moc víc najpatý než při jiných částech filmu. Jak navíc POMO zmínil - digitální kamera se pro tento film nehodí. ()

Brejlil

Film těší zvláště atmosférou, méně již zápletkou. Sbližování obou postav je dáno narůstajícím pocitem osudovosti (oba musí udělat, to co dělají, protože jsou k tomu nuceni "vnějšími" činiteli). Potěší černý humor, zvláště řešení jazzového kvízu. ()

wampire23

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov vôbec. Mannov najlepší počin. Skôr ako akčný thriller je to psychologická dráma. O tom, čoho všetkého je človek schopný, keď je dohnaný do krajných situácií. Jamie je excelentný, Cruise takisto váľa (zo začiatku mi trochu vadil ten stupídny účes, ale pri druhom zhliadnutí to bolo už v pohode). 95%. ()

(Z)denny

Michael Mann nás na začátku něžně uchopí za ruku, a pěkně v poklidu provede příběhem, kterému vévodí šedovlase nevěrohodný Tom Cruise v roli nájemného vraha a skvělý Jamie Foxx v roli nájemného drožkaře - chápejme řidiče taxislužby. Nakonec sympatický taxikář zachrání sympatickou státní žalobkyni, dobro zvítězí nad zlem a můžeme jít v klidu spát.. ()

kubyno

Jeden z důvodů, proč mám Cruise rád - jeho postava bývá skvěle zahraná (i když tam nedělá bůh ví co) - věrohodná, charismatická. To platí i zde. Digitální kamera mi vůbec nevadí (spíš naopak), ale možná proto, že jsem film neviděl v kině (viz. POMO), ovšem to mě taky nijak nemrzí. Prostě film, který jede na vlně parádní thrillerovské atmosféry, kterému jakoukoli logickou díru moc rád odpustím. ()

Pitrsss

Moje velmi oblíbené trillerově přišmrnclé drama, se skvělým Jamiem Foxxem a prďáckou kamerou, která přináší PŘESNĚ ty záběry nočního velkoměsta, které mi v kombinaci se skvělou atmosferickou hudbou přináší menší orgasmy... 90% ()

arcticsky

Strhující thriller s Cruisem coby nemilosrdným nájemným vrahounem a s vynikajícím Jamie Foxxem. Vskutku - neměl jsem čas ani vydechnout, akce střídala akci a to vše prokládané Cruisovými cynickými průpovídkami.... ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)