Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

Aleee89

Musím říct, že tenhle thriller se mi líbil, a to docela dost. Jamie Fox super, překvapivě i role a herectví Cruise mi sedlo. Na to, že ho nemám ráda, tady mi nevadil a byl dobrý. Ta role asi byla něčím jiným, neházel úsměvy, netvářil se jako blbeček a bylo to ok! Dobrá byla i hudba, která film příjemně dokreslovala. Nemám co víc dodat, film to byl fajn a hlavně ukázal, že když Cruise chce, umí i hrát a Hollywood ještě umí točit dobré thrillery a krimi filmy. ()

marleyy

65% Napoprvé se mi to líbilo daleko víc, dával jsem 4*. Každé další shlédnutí pro mě sráží hodnocení dolů. Ve filmu je až příliš mnoho děr. Herecké výkony dvou hlavních aktérů jsou ovšem opravdu bezkonkurenční, stejně jako atmosféra, břitké dialogy a drsná akce. ()

higuain

Chystá se soud s narkomafií a všichni hlavní svědci včetně prokurátorky nemají sebemenší policejní/federální ochranu. Houby platný, že Mann za kamerou umí, když scénář je děravější než ementál. ()

Fanucci

Mannovi se opět povedl dobrý film. Collateral má spád, je napínavý, postavy jsou zajímavě napsané (především taxikář Max). U Foxxe jsem neměl obavy, že roli nezvládne a nakonec se mi to potvrdilo. Od Cruise v roli hitmana jsem ale vážně nevěděl, co čekat. Nakonec mě mile překvapil - hrál přesvědčivě. Celkově se mi film líbil, ale vyššímu hodnocení brání hodně míst v příběhu, které absolutně nedávaly smysl (např. celá scéna v jazzklubu - ta je hodně stupidní. Dále...Proč nemají tak důležití svědci ochranu? Proč Lim zůstává ve Fever klubu na jednom místě a nejde do bezpečí?! Proč skoro celý film jezdí taxík s mrtvolou v kufru, když ostatní zavraždění nejsou schováváni a zůstávají třeba na ulici? Jak je možné, že po akci ve Fever klubu si mohl Maxův taxík v pohodě dojet kam chtěl? Žádní policajti, nic...A takhle bych mohl pokračovat dlouho:-) ()

Sheldra

Když dva dělají totéž, není to totéž. Max je normální chlapík, který si žije ve svých snech, které pochopitelně nikdy neuskuteční, Vincent chladný zabiják bez špetky svědomí a nemocenského pojištění. Tihle dva se sejdou u jedné prácičky a cestou vedou zajímavé rozhovory. Trošku mi to připomíná myšlenky Jokera - mrazivé, z morálního hlediska nepřijatelné, ale bohužel částečně pravdivé. "Ve Rwandě umírají desítky tisíc lidí denně a ty vyšiluješ kvůli jednomu mrtvýmu v kufru." No, něco na tom je, i když je asi rozdíl někoho osobně sejmout (vlastně ne, "zabila ho kulka a pád") a být při tom na druhé straně zeměkoule. U thrilleru je to s podivem, ale ne tak zapamatování hodná akce, nýbrž skvělé dialogy, perfektní atmosféra a originální kamera, působící místy dojmem dokumentu, činí Collateral výjimečným filmem. Nemůžu souhlasit s tím, že by Vincenta spolehlivě vystřihl třeba Van Damme (ten snad ani hrát neumí, ne?), protože Cruise, kterého normálně moc nemusím, hraje zatraceně dobře. Nejinak je na tom Jamie Foxx, který toho zmatkáře vystřihl perfektně (ten zase nejspíš není fyzicky schopný hrát špatně). Možná ne tak vybroušené jako Heat, přesto mimořádné. ()

d-fens

jednoducho, dvojica Michael Mann a Dion Beebe mi poskytli v oboch prípadoch spolupráce nadštandartný zážitok (druhý je Miami Vice).... triumf štýlovosti, a to som si myslel že takéto filmy ma dokážu iba odrádzať.... som zvedavý či Mannova spolupráca so Spinottim bude pre ňa rovnako jedinečná - už sa teším na "Heat" ... ()

Carlossss

Člověk by si pomyslel, že ten Cruise umí hrát jenom namistrovaný borce, co se tváří, že sežrali svět a přitom mají vždycky jenom kupu štěstí. Zase jsem si dokázal, že jsem se mýlil a Cruise naopak dokázal, že má čím překvapit. Excelentní psychologie postav, strhující tempo, klidné meziscény v taxíku, prohlubující se vztah vraha a řidiče, trocha filozofie a konečné prozření. Nejvíc mě však dostala scéna s kojoty a v pozadí hrající Audioslave. To mi běhal mráz po zádech. ()

Cl3ricK

Michaeli Manne, začínám tě pomalu nenávidět. A proč? Díky debilním digitalním kamerám, které sereš do svých filmů. Prostě to vypadá jako dokument. Ale jinak Collateral je svižný thriller. Hlavní hrdinové jsou skvělí a přesvědčivý. Hlavně šedivý Cruise. Kdyby nebylo toho hnusného looku uvažoval bych o plné palbě. ()

honajz2

Když pominu pár drobností (třeba to, že je Max z nějakého neznámého důvodu silnější, než by na to jeho charakter odpovídal), tak z toho jsem naprosto nadšený. Tohle se totiž hodně povedlo - má to zajímavý příběh, je to dost napínavě natočené, některé scény jsou udělané skutečně skvostně, je to i docela chytře vymyšlené včetně dialogů a charakterů postav a vůbec celkově to dost dobře funguje. I ta hudba a atmosféra nočního Los Angeles gradující skrze návštěvy různých lokací tomu taky hodně dodává a díky ní Collateral funguje přesně tak jak má. Naprosto to splnilo to, co jsem od toho čekal a chtěl - a dokonce jsem od toho dostal ještě víc. Tím pádem nemohu být nenadšený. Tohle je fakt hodně dobrý film. 5* ()

kombajn

Slušně odvedený thriller, který má odevšeho kousek a který by nemusel trvat tak dlouho, kdyby jej režisér trošku prostříhal. Bohužel i tentokrát nám Tomík dělá skopičinky jako v Mission Impossible. Sice tentokrát neskáče na vlak z helikoptéry v tunelu, ale i tak skočit a udržet se na metru vyjíždějícím ze zastávky asi musí být docela makačka ;). Mimo toho se ale Tomík vcelku drží scénáře a nad jeho stárnoucím zabijákem se pomalu začínáte slitovávat, i tak má ale jednodušší roli jako Jamie Foxx, který ji zvládnul skvěle. Konec filmu, který je tu tolik kritizován mi nijak nevadil a za zmínku ještě stojí hudba, která je zvolená opravdu dobře... ()

Joe321

Tohle je u mě za Nelítostným soubojem nejlepší Mannův film. Skvěle nekompromisní, syrový, přímý. Digitální kamera byl moc dobrý nápad. Zase tady u mě boduje spojení hudby! a vizuálu (Ruffalo v bytě nebo klub). Scéna v klubu je naprosto famózní a dechberoucí. Cruise tam jde chlap od chlapa a nechává za sebou jenom těla. Nějak ho nepreferuju, ale tady byl dokonalý jako šedý vlk, kterej neváhá na své cestě za úkolem. Ale asi by to taky nebylo tak dobré bez Foxxe. Každopádně tenhle Mannův styl (stejně jako Heat) mi perfektně sedí. -"Just when I thought you were a cool guy." -"I am a cool guy, with a job I contracted to do." ()

Nuala

Slušná zápletka i ztvárnění a úžasný Jamie Foxx, který svým výkonem zastiňuje i překvapivě dobrého Toma Cruise ()

SallyZen

Snímek s výtečným Cruisem a ještě lepším Foxxem. Tom, ale zase ukázal, že patří mezi ty herce, kteří umí zahrát opravdu všechny role. Kamera skvělá a Howardova hudba téže. 90% ()

Figu

Collateral mě tenkrát samotného u bedny moc neoslnil. Včera jsme se na to zkusili podívat společně s manželkou, při myšlence, že ve dvou to bude třeba větší odvaz. Jamie Foxx je pro mě špatný herec a tady si své štěstí určitě nevyšlape. Ruffalo a Berg takřka neviditelní. Bardem z minima prostoru umí také mnohdy těžit daleko více. Co si budeme povídat. Film táhne Cruise a táhne ho solidně. Jeho roli suveréna a profesionálního zabijáka mu žeru jako salko z konzervy, ovšem i po ní mě bývá mnohdy mdlo a špatně... Sám to Tome prostě nad tři hvězdy neutáhneš. 65% ()

Rajesh_K.

Dost parádní film, který má pěkný průběh. Tom Cruise se šedivými vlasy mi ani vůbec nevadil, jeho role byla skvělá!..a díky za Foxxe! Kdyby do role taxikáře dali Sandlera, tak nevím nevím..Kamera a hudba parádní (obzvlášt ke konci :-) Na filmu oceňuju to, že byl natočen v noci. Takhle mi připadal tajemnější, vzrušující..prostě úžasný. Takže..pokud se náhodou po 22.hodině budete nudit, pusťte si Collateral a pokocháte se! :-) PS: Shlédnuto v originále (obsazení v dabingu je otřesný). ..(100%) ()

roorybacky

Celej děj filmu je prošpikovanej neuvěřitelnou spoustou náhod. Náhoda zde funguje coby princip rozvíjení příběhu. Město Los Angeles jakoby zde nebylo pouhou kulisou, nýbrž jakoby bylo zásadním narativně určujícím prvkem. Pozoruhodný je, kterak se obě hlavní postavy spolu střídavě baví v afektu a střídavě relativně normálně. Max jednou Vincentovi podléhá a jednou mu zas vzdoruje. A i navzdory jejich vzájemný odlišnosti a jejich vzájemnýmu konfliktu, k sobě oba s postupujícím časem nacházejí určitou "cestu". Přestože je Vincent totální nihilista a misantrop, lze z jeho promluv vypreparovat mnohý pozitivní a motivující podněty k životu. Poměrně často lze ve filmu rovněž nalézt velmi vtipný scény/hlášky, který ale nenarušujou celkově temnej koncept, nýbrž do něj kupodivu skvěle zapadaj. Spousta náhod, spousta nelogičností, spousta nepravděpodobností; realismus zde opravdu nehledejte, spíše jde o jakousi existenciální výpověď stylizovanou do širšímu publiku přístupný podoby akčního thrilleru. Výbornej a funkční soundtrack, bezchybný herectví Cruise, Foxxe i Ruffala a naprosto geniální režie Michaela Manna. Audiovizuálně film působí neskutečně "chunky" a "juicy" a pro mne je čirym potěšením jej znovu a znovu sledovat. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)