Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

fannah

Výborný film s velmi originální zápletkou a mistrnou režií. Je to i dost dobrá ukázka začátků digitálních kamer. 85% ()

selfesteem

Absolutní špička! Perfektní hudba. Dokonalé herecké výkony. Parádní scénář. Úžasné záběry nočního L.A. Já se prostě můžu z těch mrakodrapů zbláznit, nechcete mi někdo přispět na letenku do USA? Co já bych za to dala, vidět to někdy všechno na vlastní oči, je to můj velký sen. Tom Cruise (zabiják Vincent) se v tomto filmu vyznamenal, viděla jsem ho ve zcela jiném světle, a nebyl to ten typický, i když mnou oblíbený, hezoun Cruise, ale nebezpečný "šedý vlk", který jen dělá svou práci ("I am working"). Jednotlivé postavy jsou zcela bezchybně vykresleny a vůbec veškeré dialogy mezi taxikářem (Max) a jeho pasažérem s neobvyklým zaměstnáním jsou hodny obdivu. Nejraději mám asi tu část filmu, kdy si řeknou, co si o sobě navzájem myslí, přičemž nejlepší na tom je, že mají oba pravdu. Zaujal mě ten zvláštní vztah, který se mezi nimi vyvine, a který je právě velmi zajímavý hlavně ze strany zabijáka Vincenta k Maxovi. Napoprvé opravdu skvělý zážitek, tak nějak srovnatelný třeba s "Hrou" a napodruhé - napojedenácté :), strhující a poutavá podívaná, ať už kvůli hudbě, která příjemně vykresluje jakoukoli změnu situace v ději, brilantním dialogům nebo jen nádherným záběrům zářivého nočního města, které snad jednou konečně navštívím ... ()

agentmiky

Michael Mann opět zazářil.Už si mě získal pár filmy,a tak jsem musel zhlédnout i tento.Musím tedy přiznat,že kdyby se ve filmu neobjevil "prošedivělý" nájemný vrah,jehož ztvárnil Tom Cruise,tak by tento film zapadl do průměru.Ale on tomu pořád přidával šťávu,že jsem se prostě ani nenudil.Skvělý byl ale i Jamie Foxx,který svůj výkon od úvodních minut gradoval pořád výš a výš.Záběry ze vzduchu jsou prostě pro Manna klasika,ale neomrzely.Kdo má rád přestřelky,tak si tady kromě pár ojedinělých situací na moc nepřijde.Ještě ke konci musím říct,že jsem čekal něco víc.Hodnocení:75% ()

NinonL

Tom Cruise zahrál chladnokrevného zabijáka zcela bez emocí, ani děj mě nebavil. Necítila jsem žádné vzrušení, žádný strach, žádné vášně, zkrátka nic. Jen ten studený Cruisův čumák, na kterém bylo vidět, že je hraný. Nevím, zda byla chyba ve scénáři nebo v hercích, ale tenhle film nevidím víc než na průměr. ()

verbst

Po už v pořadí snad desátém shlédnutí zvyšuji na ***** Jinak to prostě nejde a navíc Cruise (ve své životní roli) jako záporák je brilantí a Mannova režije neomylná. 95% ()

Adman

Divák se nechá velmi jednoduše a snadno ukolébat úvodní klidnou sekvencí, že film bude o pohodlném snění jakéhosi taxikáře. Co se děje poté je vykolejující a vyvracující všechny doměnky, které jsme si až doposud stihli o filmu vytvořit. Příběh obyčejného člověka se vyvíjel naprosto všedně. Měl plány do budoucna, spoření, firmička s limuzínami a v klidu žít. Velice zajímavě si Michael Mann zahrál s obrazem, kdy si chce Vincent vzít taxíka, na řadě je Max (Jamie Foxx), je trochu vytržený z právničky co vezl předtím a jen tak tak stihne zavolat na Vincenta (Tom Cruise), aby jel s ním, že má volno. To je zlomový okamžik filmu, ke kterému se jiste nejen já vracím s údivem. Obě hlavní postavy sehrály své role skvěle. Z Toma Cruise se nám zde vyklubal prvotřídní, chladnokrevný a životem otlučený zabiják. Jamie Foxx je s ním v naprostém kontrastu za obyčejného člověka, co má obyčejné pudy sebezáchovy a na onu jednu divokou noc, za kterou se odehraje celý film, bude jistě dlouho vzpomínat. Nejvíc ocěnuji schopnost překvapit a uchvátit. ()

Alqarin

Wow. Neskutečná jízda s příjemnými hereckými překvpáky - Cruise s odměřeným vyzrálým projevem, Foxx zase jako balík taxikář, který si vás prostě získá a tu proměnu jeho postavy mu uvěříte. Spolu tvoří opravdu vynikající duo - chlápek, s nímž sympatizujete a chlápek, u kterýho nevíte, jestli ho nesnášet nebo milovat. Jejich partie, o níž víte, že pro jednoho nejspíš skončí špatně, napíná až nesnesení a když konečně vygraduje, nejdřív vás opanuje úžas a pak jen přijde klasickej úsměv ve stylu "hustý". A ono je to hustý fakt hodně. ()

SaNcHeZ_cz

Chladné až mrazivé drama s prvky thrilleru, které nenechá svojí vizuální stránkou a atmosférou člověka ani na chvíli vychladnout. Těžce stylové s výborným Tomem Cruisem, bohužel však místy pomerně nelogické. V celku ale další trefa Michaela Manna do černého. ()

Praxis

Chytře promyšlený, napínavě vystavený thriller z dílny Manna, který umí nejlépe. Brilantní vzájemné dialogy Cruise s Foxxem jsou střídány skvěle nasnímanými akčními sekvencemi a navíc vše podrtrhnuto zajímavou hudbou, která dodává další úroveň příběhu. Jako topku celého filmu hodnotím scénu v klubu Fever, kdy vlastně nevíte, kde co lítá a kdo koho střílí, ale zároveň vás to neskutečně baví. Jen škoda, že občas dlouhé záběry na jedoucí auta způsobily, že na začátku třetí třetiny film trochu ochladl a nedokázal udržet nastavenou laťku vysoko jako v jiných částech. 85% ()

Ellmariachi

Drama odehrávající se v uzavřeném prostoru, kde zbytek je vlastně tak trochu navíc. Hlavní dvě postavy jsou myslím super. Prim hraje určitě Tom ale ani Jamie není nějak pozadu. Když oba mluví jen trnete, kdy jeden z nich řekne něco co druhého donutí k reakci, která může vést k fatálním následkům. Trošku více se ale dalo vytěžit z momentu v nemocnici, kdy jste prostě mohli mít strach o osobu na lůžku. Vyloženě blbá je pak scéna v klubu, která působila spíš hloupě než napínavě. Celkově jsem ale film prožíval a užíval. Tahle dialogová dramata když se povedou stojí za to. Collateral mohl vytěžit více z emocí, ale zase dokázal to, že "fandíte" oběma aktérům. 70 procent. ()

nirvanafan

Po Interwiev s upírem je ztvárnění Vincenta to nejlepší, čeho jsme se od Cruise doposud dočkali. S šedinami a syrovým tónem mu jeho nájemnýho vraha žeru i s navijákem. Paráda. ()

Redlum

Michael Mann zkratka a dobre spatne filmy netoci - Collateral jest tomu dokladem. Nejvetsim plusem filmu je jeho nepredvidatelnost, rafinovanost ve staveni pribehu a to, jak drzi divaka v napeti i pres to, ze valna vetsina filmu se odehrava uvnitr stisneneho taxiku. Mann reziruje s prehledem, pricemz nejsilnejsi je v momentech, kdy se obraz snoubi s hudebni slozkou (scena na diskotece). A kdyz uz obraz upadne do uplneho ticha a my sledujeme jen Los Angeles z nadhledu, po silnici uhanejici taxik, je intenzita divackeho prozitku jeste vetsi, skoro az magicka. Z Cruise i z Jamieho Foxxe vymackl Mann nejspis nejlepsi vykony v jejich dosavadni kariere. Zvlaste Foxx si zaslouzi absolutorium, nebot jeho prerod z ustraseneho taxikare, jehoz vuz si na noc opanuje nekompromisni zabijak, v mene ustraseneho taxikare, neni vubec krecovity ani strojeny. Collateralu je vytykano jeho posledních 20 minut a ja nechapu proc. Osobne jsem uvital, ze alespoň ke konci byl film trochu predvidatelny:) ()

Vojcl

Super nadupaný akční thriller, který vám ani na chvíli nedá vydechnout v režii výtečného Michaela Manna. Jamie Foxx je v roli taxikáře přesvědčivý od prvního do posledního momentu a Tom Cruise, jehož normálně moc nemusím ztvárnil roli nájemného zabijáka taky dobře (snad proto, že s těmi šedivými vlasy vypadal jinak než normálně:-) ()

vorheese

Můj nejoblíbenější film. Dva lidé, kteří vedou skutečnou konverzaci namísto vyměňování replik. Jeden vztah, který se plynule (a realisticky) vyvýjí namísto náhlých nepochopitelných pohnutek. To jinde neuvidíte. ()

Makky

Charizmatický Tom štartuje zbesilú nočnú jazdu naprieč Los Angeles a začína hon na svoje obete. Poctivá práca všetkých tvorcov je na tomto filme aj vidieť... "Ty si ho zabil?" - "Nie, zastrelil! Zabili ho guľky a pád." ()

contrastic

tento žánr byl na vrcholu v průběhu 90.let a jak to tak vypadá, už nebude překonán....kam se hrabe Collateral na Posledního skauta, nebo Smrtonosné zbraně !!! ()

BloodyVamp

Vynikající Mannův psychologický thriller říznutý s krimi sice od začátku hraje s pomalým tempem, ale druhá polovina se rozjede jako tank. Musím pochválit celkovou nepředvídatelnost děje, tajuplnou atmosféru (uf, tolik zpomínaná scéna s vlkem je mrazivá) a skvělou hereckou ústřední dvojicí (průměrná "matrixovská" Jada Pinkett Smith se nepočítá). Musím pochválit Toma Cruise, který záporáky hrát vyloženě umí a evidentně si to tady na velkém prostoru užívá (ostatně jako v jiné nezapomenutelné kreaci v Interview s upírem), ale nekrade film Jamiemu Foxxovi. Ten člověk prostě umí. Jsem velmi rád, že někdo v Hollywoodu konečně natočil film, který je uvěřitelný i po psychologické stránce (postavy). Už jen základní premisa filmu je geniální. Připočtěme si skvělé nasnímání nočního LA na digitální kameru, skvělé písničky a instrumentální hudbu Jamese Newtona Howarda. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)