Sylvie

• Česko Sylvia (festivalový názov) (viac)

Píše se rok 1956. Sylvia Plathová studuje na prestižní anglické univerzitě v Cambridgi a píše své první literární pokusy. Potkává zde básníka Teda Hughese a zrodí se osudová láska, která Sylvii provází celý život. I Ted zprvu silně podléhá romantickému vztahu s ženou, která rozumí jeho práci a obdivuje ji, ale po sňatku se leccos změní. Sylvia chce odejít za matkou do Spojených států, Ted dává přednost životu v Anglii, a navíc se vrací ke svým staromládeneckým návykům. Psychicky nevyrovnaná Sylvia nedokáže nevěry milovaného muže přijmout, ale zároveň ho do nich vhání. Útěchu hledá v poezii a ve vlastní tvorbě, píše sbírku Ariel, která dnes patří ve Velké Británii k nejčtenějším, ale sen o štěstí se rozplývá... Filmový příběh na pomezí romance a tragédie poodhaluje mýtus o legendární americké spisovatelce a připomíná jednu z nejničivějších osudových lásek naší doby. Režisérka Christine Jeffsová vsadila na herecké výkony Gwyneth Paltrowové a Daniela Craiga. (oficiálny text distribútora)

Heraldika

Hodně špatné ztvárnění skvělé knihy, tyto dvě osobnosti světového formát by si zasloužily mnohem lépe budovaný příběh jejich vztahu a obsahově výrazně hodnotnější využití stopáže. Velká škoda. ()

cab

I když básnické kecy moc nemusím a je to životopis podle mého názoru o nepodstatné Sylvii, která se chce stát excelentní básniřkou a bohužel propadne a nakonec i tragicky zahyne pro svou velkou a jedinou lásku - lepšího a úspěšnějšího sukničkářského básníka Teda. Přes vše klišé a průhlednost mi to připadalo jako roztomile nenáročná podívaná s nahou Gwyn!!! 50%. ()

Piškotka

Osud Sylvie Plathové mě zaujal po přečtení knihy Pod skleněným zvonem. Je to výjimečná spisovatelka, která svou největší slávu zažila in memoriam. Navzdory krátkému setrvání na tomto světě zažila mnohem více, než jí vůbec příslušelo. Na muže neměla štěstí, nebyli zdrojem inspirace, jedinou múzou pro ni bylo její nitro. Bohužel bylo velmi nemocné a vedlo Sylvii k očekáváné zkáze. Gwyneth Paltrow nadprůměrná, Daniel Craig spíše v jejím závěsu. ()

sona123

Životopisný film v podání dvou výborných herců. Ano, nevím o ní nic, i když jméno jsem už slyšela. A tohle podání mi naprosto sedlo. Ztvárnění lehce nadprůměrné, natočeno s citem a upřímností. Rozhodně to nijak nepohorší. Jak dlouho mi to zůstane v hlavě a zda-li, těžko říct... ()

loliti

Čo sa nenaučíme cez múdrosť, naučíme sa cez bolesť.. Práve z nej vzišla jedna z najtalentovanejších poetiek sveta, Sylvia Plath. Zbierku básní Ariel som čítala miliónkrát.. Láska nás môže prerásť, nebo nám zlomit vaz.. ()

edie sedgwic

Nemam pocit, ze som sa prostrednictvom tohto filmu o mojej oblubenej poetke dozvedela viac. Film je postaveny na pre mna nepodstatnych banalitach, malo sa sustredi na psychologicky faktor, ktory v jej zivote zohral obrovsku ulohu. Jej tvorbe je takisto venovany len minimalny priestor, co je skoda, lebo tato pozoruhodna zena mala svetu co povedat. Priemer. ()

nmafan

Pokud filmu, který je, jak na imdb, tak na čsfd, tvrdě kritizován, uděluji čtyři hvězdičky, asi by se slušelo, abych se k němu i vyjádřil. Takže: ani já jsem nečekal žádné zázraky, na film jsem se díval jen kvůli režisérce Christine Jeffs, jejíž debut Déšť mě zaujal. O to větší je mé překvapení, protože Sylvia se mi líbila ještě o hodně víc. Připouštím, že scénář má (především v úvodu) parametry průměrného televizního filmu, navíc mi byla dost nesympatická postava "akademického" básníka Hughese; ale to je tak všechno, co můžu tomuto filmu vytknout. Protože to, co z tohoto chabého potenciálu Christine Jeffs nakonec vydolovala, je naprosto neuvěřitelné. Ten film je jako báseň. Je podle mě chybou hledat odpovědi na všechny otázky, snažit se racionálně uchopit chování hlavních hrdinů, vnímat Sylvii jako faktografickou biografii. Zkuste ten film vnímat i jinak, než rozumem - o ten básníkům nejde; jde o pocity, o emoce, a ty film, alespoň ve mně, vyvolal. Troufám si tvrdit, že kdyby měla Sylvia Plath o sobě natočit film, chtěla by ho udělat takhle.... PS: Už dlouho jsem neviděl film s tak nádhernou kamerou. ()

Petrushka5

Přirovnala bych k to k sledování rybiček v akváriu. Tak klidné, chladné, neosobní. Můžeme vidět i to nejhorší, jedna ryba krutě pozře druhou, ale dotkne se nás to? Za tenkými stěnami akvária se odehrává svět, který se nás netýká. Lituji. ()

Porp

Ja som žiaden zápor nenašiel. Na rozdiel od iných súčasných filmov nežmýka z diváka zbytočné emócie ani nezachádza príliš hlboko do nepodstatných tém, ktoré nie sú dôležité pre príbeh. Všetkého je tu tak akurát. Páčilo sa mi ,že hoci človek musí súcitiť so Sylviou, ani jej manžel Ted nebol vykreslený klasicky čiernobielo, ako úplná beštia. Všetko ostáva iba na človeku, či bude plakať naozaj, alebo len vo vnútri. ()

IdaHutt

Pokud si vyberu ke zhlédnutí životopisný film, mohu mít nejpravděpodobněji dva důvody: buďto o zobrazované osobnosti vím velmi málo, či dokonce nic, a tudíž se chci dozvědět co nejvíce. Nebo naopak vím dost (tj. konkrétně znám poezii Sylvie Plathové, znám její román Pod skleněným zvonem atd.), a tudíž mě spíše zajímá. co jiného (!!!) mi tvůrci sdělí a jakou formou mi to sdělí. V tomto případě zvolili filmaři, jak předpokládám, záměrně a promyšleně právě druhý způsob. Počítali s tím, že divák je poučený a že filmový příběh zobrazí civilní, střízlivý, všední protipól oné strhující románové zpovědi a poezie. A to se jim podařilo. Mimochodem, přesně takhle to totiž při psaní umělecké literatury funguje, věřte mi. Je to nekonečné vysedávání nad textem, trocha inspirace a hodně práce a trápení. A do toho samozřejmě vpadá každodenní, "obyčejný" život. Celkem tedy v drtivé převaze nic zábavného či velezajímavého, co by stálo za efektní předvedení na plátně. Takže shrnuto: výborný snímek, ke kterému se určitě ještě vrátím. ()

winstonik

Škoda rozvláčneho deja, do ktorého sa však nevošli ani základné vysvetlenia toho, prečo sa dotyční obaja takto správajú... film nemá silné miesta a Gwynethka síce skúša žmýkať, čo sa dá, ale inak - iba dobrý film. ()

Mat32

Tak tahle porce smutku mě zasáhla. Někdo zde může vnímat Sylvii jako semetriku, žárlivku a bůhví co ještě. Jakmile však pochopíte, že to nejsou žádné rozmary, ale boj o vlastní život, je snímek o to tíživější. Ke konci už jsem, s vlastně nesympatickou hlavní hrdinkou, soucítil a snad dokonce pochopil její nepochopitelné chování. Stejně tak pocity z jejího manžela se ve mně celý film měnily, až na konci přešly od zloby k lítosti. Výborný herecký výkon Gwyneth Paltrow. Alespoň mě tedy přesvědčila a to především při Sylviině tvůrčím vrcholu jdoucím ruku v ruce s vrcholící depresí. Já mám prostě rád snímky, kde se v průběhu mé pocity z hlavních hrdinů mění. Komu tohle ve filmu nestačí ať na tenhle nekouká, protože jinak je nejspíš docela nudný. ()

nejmka

Sylvia Plath byla vždycky moje oblíbená autorka, a proto mi bylo dost zatěžko v její roli sledovat Gwyneth Paltrow. Ta ať dělá, co dělá, bude vždycky působit jako arogantní kráva a stejný dojem jsem měla právě z jejího podání Sylvie. Vůbec to nenakouslo témata, která mi připadala pro autorku klíčová, a byla to nuda, nuda, nuda. Doufám, že někdo snad natočí film, který by Plath ukázal i v jiném světle. Co tam dělal Daniel Craig mi není jasné. ()

albiebennett

Sylvie byla zajímavá osobnost a ve filmu je velmi autenticky ztvárněná, ale konec byl slabší. Ten akt, kdy dá matka pusu svému dítěti když spí, udělá mu snídani a jde si strčit hlavu do plynového sporáku byl velmi letmo zpracovaný. Nicméně postavení ženy vedle muže, který ji neustále podvádí je vylíčeno perfektně. ()

fík

Gwyneth Paltrow mám rád a myslím si, že film o Sylvii Plathové by mohl dopadnout mnohem lépe. Z tohoto ztvárnění bych sotva poznal jak významná autorka to byla. Čím to bylo? Scénářem nebo režií, která mi dala pocit, že nesleduji ani vyjímečný osud ani výjimečný vztah ani vyjímečné jedince, jen dva lidi, kteří se v tom plácají a ubližují si. ()

Kodrcik83

Nejlepší film s Gwyneth Paltrow co jsem kdy viděl!!!Tato herečka mne nikdy nijak ničím nezaujala,ani filmy,ve kterých hrála nebyli z těch,které bych chtěl vidět.Nicméně náhodou se mi do ruky dostal tento film,který mne zaujal svým námětem.Co následovalo po shlédnutí filmu...si nepřejte vědět!Tolik smutku a deprese,že jsem nevěděl týden,co mám dělat.Gwyneth opravdu zabodovala,nemám jedinou věc,kterou bych jí vytkl....celý film jsem s ní soucítil a říkal si:"Kdy už mu dá konečně košem,a vykašle se na něho".Super,Gwyneth!Dokázala si,že umíš hodně....jen škoda,že si se zase vrátila do hloupějších filmů.....tahle role TI hodně seděla,a i když mám radši kolegyni Naomi Watts,kdybys chtěla,mohla bys být její slušná konkurence......gratuluji,blahopřeji a Vám doporučuji tento snímek vidět,budete možná překvapeni,jak soucitně budete vnímat vše co uvidíte.Skvělý film!Dávám za 5! ()