David (Jiří Macháček) má jediný úkol: vyšetřovat paranormální případy. Jenže jemu se nechce. Tam venku jsou 80. léta a spousta otravných lidí, kteří jeden druhého oslovují „soudruhu“. A on stejně na žádné paranormálno nevěří. Raději sedí v pohodlí své kanceláře, tváří se, že pracuje na výzkumu satanistických odkazů v západní hudbě a užívá si poslechu elpíček, která nikdo jiný v republice nemá. Svět by byl krásný, ale ředitel Ústavu paranormálních jevů, jeho nadřízený, mu do kanceláře nasadí nového kolegu Vojtu (Jan Cina). A tento přemotivovaný nováček má mnoho řečí: jak je potřeba posouvat hranice lidského poznání, bla bla, věda prý ještě nemá odpovědi na všechny záhady světa, bla bla, a jak ho hrozně inspiruje nejnovější výzkum profesora Kogana s hypnotizéry na leningradské univerzitě. Tato nesourodá dvojice nemá na výběr a musí spolupracovat při vyšetřování bizarních případů, na které jsou všechny ostatní bezpečnostní složky ve státě krátké. A aby to neměla zbytečně lehké, na záda jí neustále dýchá dvojice agentů StB – drsná agentka Snížková (Anna Fialová) a zlatíčko Hora (Leoš Noha). (Česká televize)

Recenzie používateľa jungewolf k tomuto seriálu (8)

Ostře sledované UFO (2024) (E01)

Byl tam údaj : 1.března 1983, 23.12, planeta/souhvězdí Epsilon Eridani A. Takže se děj odehrává v roce 1983. Seznamovací díl : cynický skeptik David Zajíc(velmi civilní,proto uvěřitelný J.Macháček), jeho levitující dcera Eva(D.Pavlovičová), nadšený novopečený inženýr Vojta(J.Cina), drsná estébačka Snížková(výborná A.Fialová) a její kolega, "hodný policajt" Hora(typově přesný L.Noha), laskavá,maminkovská docentka Lada(L.Termerová), snaživý ředitel Čurko(velmi vtipný R.Stanke), vynálezce+příležitostný patolog Pavlas(velmi vtipný J.Jackuliak), jim zdatně sekundují Juna 1(M.Kern) a Juna 2(T.Kobr) a nakonec hinduista,gudžarátský Ind(Kampan Soni)... . V této epizodě hraje zavražděného ufologa Petr Franěk, jeho kamaráda R.Novák mladší, hostinskou P.Lustigová, vrátného v ústavu A.Hardt a předsedu JZD M.Siničák. Baví mě tam spousta hlášek, třeba Vojtova o alergii na politiku a další a další ... .***Hudbu Ondřeje G.Brzobohatého nahrál Epoque String Orchestra, autoři úvodní znělky : Tomáš Holub a Tomáš Hájek, kaskadér/dubl : Milan Kulas, vynikající kostýmy : Eliška Krejzová, dronové záběry: Marek Tajbl, Martin Kaňůrek a Vladimír Doležel. Poděkování (místa natáčení): V.Holý, obec Bykoš, Jar.Peřina s rodinou, Opatov u Svitav: na farmě v Opatově se natáčely scény ze zemědělského družstva. Dále : Soňa Králová, Třebotov(na fotbalovém hřišti v Třebotově u Černošic- "SK Třebotová" je klubovna ufologů. Poděkování také ČVUT-Ústavu makromolekulární chemie AV (Viz - Zajímavosti). Výroba podpořena Moravskoslezským krajem+Moravskoslezskou filmovou kanceláří. Finanční podpora: Audiovizuálny fond SR, Státní fond kinematografie ČR.***1.díl je na webu Č.televize, ČT 1, neděle 3.3.2024, 20.10 . ()

Jak uškrtit mistra Šálka (2024) (E02)

Ředitel Čurko(R.Stanke) zaperlil se svým sluchomatem ... .Plus různé vtipné hlášky a situace, např. lanový výtah s košíkem a s párky ve sklenici. Mimochodem autentické, byly v 80.letech v socialistických obchodech - někdy - ke koupi .Manželku zavražděného břichomluvce Šálka(J.Maryško) hraje vynikající M.Borová, tělocvikáře velmi přesný J.Roskot. Služební byty Davida Zajíce(J.Macháček)a jeho dcery Evy(D.Pavlovičová) a nad ním jeho kolegyně Lady(L.Termerová) jsou na adrese Praha 6-Dejvice č.2190/22. Loutkoherci : Matouš Valchář a Mikuláš Suchý. Seriál je koprodukcí s německou ZDF. Výborný komentář - VIZ : Tristanian, i když já osobně tomu 5 hvězd dát nemůžu, není to dotažené, chtělo by to "víc šťávy" .... . ***2.díl je na webu Č.televize, ČT 1, neděle 10.3.2024, 20.10 . ()

Copak je to za veksláka (2024) (E03)

Baví mě hlášky v každém dílu. V tomhle zabodoval hlavně Vojta (J.Cina) v samém závěru, když se kolegovi Davidovi (J.Macháček) přiznal, že se zamiloval do drsné estébačky Snížkové (A.Fialová) ... . Zdánlivě zavražděného šéfa veksláků si zahrál Ladislav Hampl, mihla se tam J.Plodková coby Davidova zmizelá manželka(čili máma mladé Evy-D.Pavlovičová). ***Natáčelo se v Liberci /poděkování : Filmová kancelář Liberec-Město Liberec/, hlavně na vysílači na Ještědu. Taky v kostele sv.Antonína Velikého (scény na věži kostela a před ním. VIZ - poděkování : Římskokatolická farnost-arciděkanství Liberec, arciděkan R.D. Mgr. Radek Jurnečka . ***3.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 17.3.2024, 20.10 . ()

Hoří, má babičko (2024) (E04)

Hned na začátku perlili soudruh ředitel Čurko (R.Stanke) a David Zajíc (J.Macháček): "Zajíc. Srna. Co? Já myslel, že vyvoláváme názvy lesní zvěře ... . Vtipné jsou taky hlášky Vojty (J.Cina) a dalších. Výborná byla estébačka Snížková (A.Fialová), hlavně na konci, když si domlouvala rande s Vojtou a potom se pokoušela zastavit papeže v papamobilu... . Luboše hrál Jaroslav Plesl, jeho(uhořelou)babičku Emilii Drašnarovou Libuše Švormová, předsedu Marek Pospíchal. ***Závěrečnou skladbu Ave Maria(od F.Schuberta) zpívala Markéta Bechyňová Halířová. Natáčelo se mj. v kostele sv.Mořice u Annína(farář J.Kulhánek) a v obci Smetanova Lhota(starosta S.Harbáček) - viz poděkování. ***4.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 24.3.2024, 20.10 . ()

Paní, vy jste vdova! (2024) (E05)

Začátek s plivníkem byl povedený. Jinak je tenhle díl ponuřejší a vážnější než předchozí. Mladou vdovu Kapounovou hrála E.Křenková, jejího zabitého muže M.Konig. Sousedku hrála B.Kaňoková, předsedu bytového družstva P.Bureš. Název odkazuje na film "Pane,vy jste vdova!"(1970). ***5.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 31.3.2024, 20.10 . ()

Balada pro Kozlopíra (2024) (E06)

Zas dobré fóry : estébák Hora(L.Noha)hrající na ukulele, šerif zpívající výpověď, Ind Šušrut převlečený za indiána ... . A překvápko na konec : Kozlopír skutečně existuje ... . Šerifa hrál M.Pechlát, jeho zástupce S.Rašilov, rýžovníka zlata, vydávajícího se za trampa J.Gottwald. Natáčelo se taky v jeskyni Pusté kostely, v trampské osadě Měsíční údolí v Mrači a u rybníka Buková Lhota. Název dílu odkazuje na film Balada pro banditu(1978). ***6.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 7.4.2024, 20.10 . ()

Srdečné pozdravy z lázní (2024) (E07)

Štěpánka se na konci tohoto dílu začala chovat aspoň trochu lidsky. Vědmu Margot hraje B.Bočková, vrchní sestru I.Chýlková. Servilního ředitele lázní hraje J.Jankovský, údržbáře Z.Julina. Natáčelo se v lázních Karlova Studánka. Název dílu odkazuje na film Srdečný pozdrav ze zeměkoule(1982). ***7.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 14.4.2024, 20.10 . ()

Lada Lazarová (2024) (E08)

Celkem dobré zakončení tohohle, místy trochu bizarního seriálu. Soudruha profesora Urbánka hraje L.Veselý, jeho asistenta V.Vondráček a lékaře v nemocnici D.Rous. Natáčelo se mj. v klatovské nemocnici. ***8.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 21.4.2024, 20.10 . ()