Fullmetal Panic!

• Japonsko フルメタル・パニック! (viac)
Japonsko, (2002–2018), 20 h 6 min (Minutáž: 24–30 min)

Predloha:

Šódži Gató (kniha), Dódži Šiki (kniha)

Sacuki Jukino, Tomokazu Seki, Akio Ócuka, Mamiko Noto, Šin'ičiró Miki, Majumi Asano, Susumu Čiba, Takehito Kojasu, Jukana, Hiroši Naka, Mikako Takahaši (viac)

Kaname Chidori je krásná šestnáctiletá Japonka, studentka střední školy, která nijak nevybočuje z běžného chování středoškoláků. Ovšem Kaname Chidori je něčím výjimečná. Je totiž jedna z whispered - lidí s vrozenou znalostí Black technologií. Když se japonská protiteroristická organizace Mithril vedená šestnáctiletou kapitánkou Telethou Testarossou dozví, že slečnu Chidori chtějí unést a využít na zdravotní pokusy, pověří jednoho vojáka, aby ji 24 hodin, 7 dní v týdnu hlídal. Tímto úkolem je pověřen mladý seržant Sousuke Sagara. Sagara ovšem jako správný ochránce vidí v každém, kdo se k slečně Chidori přiblíží, teroristu. A tak organizace Mithril a hlavně seržant Sagara budou mít plné ruce práce, aby Kaname ochránili. (Roby)

Recenzie používateľa Scalpelexis k tomuto seriálu (3)

Fullmetal Panic! (2002)

[1. série] Mechoškolní komedoromanci nevidíte každý den a tato témata skombinovat mi nepřijde tak snadné, aby to ve výsledku dalo něco smysluplného. FMP s tím bojoval statečně, ale nevyvaroval se zmateného kormidlování, kdy se máme pár dílu smát, poté huspneme do akce, pak by se nám ty postavy možná mohly trochu sblížit a nakone to nějak úchvatně zakončit. Ne všechno se, jak jste možná už předpověděli, zadaří. Nejsilnější devíza je určitě 1. třetina až polovina, kde se seznamujeme se Sousuke Sagarou a věnujeme se právě ztřeštěným absurditám. Sagarovo chování a hlášení alá terminator mi vykouzlilo úsměv hned několikrát a nést se podobným směrem zbytek seroše by mi kupodivu vůbec nevadilo; diváka by to zabavilo do sytosti. Vážnější druhá polovina onen šmrnc postrádá, komediální prvky jsou silně potlačený ale nikoliv nahrazeny podobně hutným napětím či samotnou filosofií a příběhem. Začneme se nudit, několikrát si klepat na čelo (nepostřehnutá procházka hlavního bad guye skrz spřátelený bay) a když ani finále nám nenabídne žadný wow moment, odcházíme nakonec s mírně zkřivenými ústy. Musím vyzdvihnout grafické zpracování, i když doteď nechápu, proč některé ostavy mají ty čáry pod očima. ()

The Second Raid (2005) (S02)

Jo, do třetice všeho dobrého, klapká a konééééc. The Second Raid je celkově výrazně posunutý FMP! vpřed v rámci kvality. A to ve všech aspektech dokonce. Postavy jsou famózně vykreslený (hlavně záporáci, ale i Sagara s Chidori se posunou vpřed a potěší), příběh je dobře zpracovaný, konec není rozfofrovaný. Vše podporuje důmyslná animace od Kyota. Ubylo nám sice trošku legrace (já vím, ze Sagara podobný vtípky valí díl co díl, ale vysypání jeho arsenálu před Kaname, aby si mohla vybrat..), ale přitopilo se v žánru akce, napětí, psychologie a tak Second Raid se může hrdě pasovat s těma nejkvalitnějšíma mechovačkama. Řekl bych, že o této sérii se prostě moc nemluví jen kvůli tomu, že problém není celosvětového formátu a, pro jednou konečně, nehrozí likvidace celé naší planety. Komornější vyprávění mi přijde o to příjemnější, že si drží konstatní úroveň. Nutně musím podotknout, že ze začátku se to tvářilo naprosto fantasticky a i když laťka se neudržela, nespadla o moc níž. Nedostatky by se ale našly a ty myslím by nejvíce vyřešila další sérka. Kdo jsou Whispered? Lambda Driver? Tessin brácha? Vztah Chidori/Tessa a Sagara? Je tu dost otázek a málo odpovědí, přičemž prostor by se určitě našel a kdo ví, třeba by FMP! pak předskočil i legendární Code Geass anebo NGE. Jsou to nicméně jen detaily. Plácnu tomu tedu hodnocení nejvyšší, i když velmi těsné. Rozhodně mě to zabavilo do sytosti. ()

Invisible Victory (2018) (S03)

Po Steins;Gate 0 jsme se dočkali dalšího velkého návratu. Kdo sledoval FMP! sérii, tak tuší, že The Second Raid (TSR) neskončil uzavřenou mytologií ani vztahová linka nebyla zdaleka dořešena. Pokračování po drahné době se ujalo pochybnější studio Xebec, což kvalitu rozhodně negarantovalo. Konečný verdikt? Mohlo býti hůře. V Xebecu se nám pochlapili a produkční hodnoty, animace, i použítí CGI (vyjma strašidelné automobilové honičky vytvořené v MS-DOS) bylo na decentní úrovni. Nově počítačově namodelovaní mechové nevypadaly zle, jenže oni by se bohužel hodily spíš vystavit do vitríny na okrasu než s něma bojovat. Akce totiž díky nim výrazně pokulhávala: Mechové byli chromí až téměř invalidní, pohyb jim dělal všeobecně velké potíže a na táhlou, full-time bojovou epizodu jsme si museli nechat zajít chuť mimo raidu ve 3. díle. Příběh docela drhne a Sousukeho linka mi přišla téměř až zbytečná nebýt likvidace jedné postavy. Otazníky mi visely i nad důležitostí postavy Nami. Vtipné scény se Sagarou už nejspíš nikdy nedostaneme, což by mělo vynahrazovat napětí, které místama ušlo, ale žádná darda to též nebyla. Bylo to pro mě takové sterilní, místama dost nevysvětlené, ke konci ukvapené (Leviathan), ale k nějakému bodu jsme se dostali. Pokud totiž bude další série, tak jsme v bodě, kdy není na co čekat a je prostor to řádně rozbalit. Vůči úrovni aktuální sezóny nadprůměr, ale celkově se není moc nad čím radovat. Zdaleka to nemá na nabouchaný TSR a člověk by se jen modlil za návrat KyoAni, kterého se samozřejmě nedočkáme *vzlyk, vzlyk*. V mých očích to ušlo a vlepím tomu celkové 3*. ()