Boku no kokoro no jabai jacu

• Japonsko Boku no Kokoro no Yabai Yatsu (viac)
Japonsko, (2023–2024), 10 h (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Norio Sakurai (komiks)

Scenár:

Džukki Hanada

Hudba:

Kensuke Ušio

Šun Horie, Hina Jómija, Nobuhiko Okamoto, Aki Tojosaki, Jukari Tamura, Gen Sató, Ajaka Asai, Nobunaga Šimazaki, Džun Fukušima, Megumi Han, Acumi Tanezaki (viac)

Kjótaró je tichý mladý student, který se straní kolektivu a má velmi zvláštní zájmy. Poslední dobou si totiž rád čte příběhy o sériových vrazích a občas mu i na mysl přijde představa, jak rád by zabil některé své spolužáky. Především populární Annu, která ho štve už jen tím, že se o přestávkách chodí zašívat na jeho oblíbené místo do knihovny a zde se potají neustále cpe sladkostmi. Jak chlapec dívku stále víc a víc sleduje, tak se nakonec neubrání tomu, aby dívce sem tam s něčím pomohl, protože i když má Kjótaró někdy hodně černé myšlenky, jeho srdce je na pravém místě. Díky tomu si i Anna začne chlapce víc všímat a jejich vzájemný vztah se začne pomalu vyvíjet úplně novým směrem… (Jeoffrey)

WaraiOtoko

Anime v první epizodě opravdu odvádí dobrou práci v tom, jak odradit diváky, ale pokud vydržíte, vražedné choutky hlavní postavy se po prvním díle naštěstí nějak výrazněji neprojevují a jinak se jedná o velice „wholesome“ sérii.  Co se mang týče, měl jsem teď takové romantičtější období,  shodou náhod všechny čtyři s podobnou tématikou (školní romance se zdánlivě nekompatibilními páry) co jsme četl, dostaly v posledních letech anime zpracování a musím říct, že po nevýrazných předchozích adaptacích ostatních mang jsem toho už moc nečekal a tak jsme byl o to víc zaskočen produkční hodnotou Boku no Kokoro. Na rozdíl od ostatních jsem neměl pocit, že to naší hlavní „waifu“ sluší méně než v manze a i celkově animace, stínování, škálování barev, práce s hloubkou ostrosti a se světlem. To vše jednoznačně v mých očích anime nad mangu vizuálně pozvedlo. Stejně tak hudba od Kensuke Ušia (přijde mi, že ten člověk je v poslední době na přetrhnutí) je velice příjemná. Jak už to tak u romantických anime bývá, kvalita stojí a padá na alchemii mezi hlavními postavami a tady funguje (nepřekvapivě) zejména díky zajímavější, výstřední Jamadě, která jak se zdá poměrně brzy ví co chce a dokáže si jít přímočaře za svým (a jejíž největší zálibou je o přestávkách pojídat v knihovně různé pamlsky), byť je to stále tak trochu idealizovaná pohádka a moc si neumím představit o čem by si tak mohli povídat mimo „náhodných“ romantických chvilek plných klasických „troupů“, jako chůze pod jedním deštníkem nebo návštěva během typicky japonské „smrtelné“ rýmy. ()

Modular

Další slice of life v mém předlouhém seznamu dokončených anime a musím říct, že to nebylo vůbec špatné! O tomto kousku jsem se dozvěděl na sociálních sítích, neb jsem si podle všeho vytříbil algoritmus pouze na japonský animovaný slaďárny nebo One Piece. No, ne, že by mi to vadilo! Tuhle oddechovku jsem si dal po spoustě deep nebo bizarních (Jojo) anime a docela jsem si to užil. Musím říct, že začátek seriálu stojí za starou belu, protože chování postav je lehce neotesané a interakce mezi nimi mi moc nesedla. To se ale nedá říct o druhé části seriálů, kde už začíná ta opravdová romantika, pro kterou jsem to přece jen přišel! Postavy se chovají uvěřitelně (na poměry romcom anime) a vskutku soucítím s hlavním malým protagonistou. Příběh je animovaný typickou slice of life animací, která není nijak srdcervoucí, ale ujde. To se ale nedá říct o OST, které na to, že je v jednoduchém příběhu o dvou studentech na střední, je velice povedený a někdy jsem se i zaposlouchal do této milé hudby. Abych to shrnul, jde o dosti povedený romcom, na který se, oproti jiným (Uzaki-čan), stojí za to podívat. Silných 8/10. ()

Katakimiku

Vůbec se nedivím komukoliv, kdo nechápe, proč si zrovna tahle série udržuje tak vysoké hodnocení. Vždyť je to prostě jenom další jednoduchý rom-com o neoblíbeném introvertovi a jeho populární spolužačce (tady konkrétně ještě modelce a herečce), která se o něj najednou začne zajímat - seriál, co má sloužit hlavně jako únik před realitou a dávat vám naději, že takováhle krásná a roztomilá waifu se jednou jistojistě objeví i ve vašem životě, nebo ne? Takových anime je opravdu hodně a já sama jsem kvůli ne příliš dobrým zkušenostem s nimi tento seriál dlouho odkládala. A ve výsledku (hlavně ze začátku) bude záležet na vašem úhlu pohledu, protože v prvních dílech to tu romantiku připomíná opravdu jen vzdáleně, postavy se chovají zvláštně, respektive dost hloupě a zdá se, že nemají společného skoro nic. Výrazné nedostatky postav jsou ze strany tvůrců poměrně riskantní tah a vůbec se nedivím, že to tolik lidí odradilo, nicméně prozradím, že se jedná o záměr a ten kdo tenhle seriál psal, věděl sakra dobře, co dělá - každým dílem totiž nejenom že posouvá vztah postav (a přitom zcela přirozeně), ale taky si dává záležet na postupném vývoji jejich charakteru, jaký vliv na ně má okolí a získávané zkušenosti. A tohle vám seriál samozřejmě moc rád připomene a nejen vám, ale i samotným hrdinům. Všechny postavy jsou hodně uvěřitelně napsané a to samozřejmě i ty vedlejší. Seriál nijak nezdržuje s jejich linkami, ale zároveň nám je představí dostatečně na to, abychom se o ně my začali zajímat sami. Krásně jsou tu prezentovaná i témata ohledně dospívání, zábavně, vtipně i realisticky a to se v moc anime nevidí. Komedie taky funguje na jedničku, ale mnohem víc mě nadchly emotivní momenty, především v druhé sérii, kdy mi mnohdy dojetím slzičky ukáply, ale nikdy jsem neměla pocit, že by tam takové scény byly na sílu, navíc oceňuju skvělou práci s atmosférou, barvami, hudbou - zkrátka dokonalost. Audiovizuálně je to na rom-com rozhodně nad míru povedené, navíc oba openingy a především ten druhý, jsou písničky k ladění seriálu zcela se hodící. Slov chvály by se našlo rozhodně víc, ale alespoň to nejvýraznější jsem řekla. A samozřejmě doufám v pokračování, protože pár otázek či vedlejších zápletek zůstalo nedořešených a taky roztomilých scének mezi hlavními postavami bych klidně viděla ještě mnohem víc. Nejlepší anime za zimu 2024. 9.3/10 ()