První letní sníh

• Rakúsko Sterne unter der Stadt (viac)

Alexander vyrůstá u své milující babičky. Aby se vyhnul otcově osudu, slíbí si v den svých desátých narozenin, že se nikdy nezamiluje. Každou neděli navštěvuje svého tatínka, který se po smrti milované ženy usadil ve vídeňském metru. Alexander chce být otci blíž a rozhodne se přijmout práci v oddělení ztrát a nálezů. Tam se seznámí s krásnou a temperamentní Caro. (Cinemax)

Adramelech

Tento film (jeho originální titul zní Hvězdy pod městem) je především sentimentální jak sviňa s občasnými romantickými přesahy, ale vyniká i v jiných ohledech. Je protižensky orientovaný a líčí ženy jako zdroj zla v životě muže, takže muži by se jich měli pokud možno vyvarovat. Dokládá to třeba postava sekuriťáka, který pracuje pouze na nočních směnách, aby se vyhnul své přítelkyni, jež chodí na denní směny. Přitom se ten chlápek bojí tmy, ale pořád je lepší klepat se strachy ve tmě než být ve společnosti ženy. Kdybych byl konformní se současným režimem a hrál hru na politickou korektnost, asi bych se zhrozil nad scénou (09:43–10:09), kdy holka povalí kluka na zem, obkročmo si na něj sedne a pak jej zřejmě znásilní. Vůbec se ho nezeptala na souhlas, přičemž z toho, že ji odstrkoval rukou, by se dalo usuzovat, že s tím nebyl tak úplně srozuměný. Je tam ještě spousta výjevů, při nichž se divákovi možná budou protáčet panenky, ale nechte se překvapit. Film vlastně není špatný, nýbrž spadá do kategorie tzv. ujetých filmů (existuje pro ně nějaký odborný název?) a musí se takto brát. Připojuji tematicky volně korespondující báseň, kterou jsem napsal pro jednu kamarádku, když se rozváděla: Dana se rozvádí / s mladíky dovádí / soudci jsou neřádi / ti jí to osladí / Prý žena je do pekel brána / zvlášť když je emancipována ()