Golda - Železná lady Izraela

• Česko Golda - Železná lady Izraele (viac)

6. októbra 1973, pod rúškom tmy, v deň najväčšieho izraelského sviatku a počas mesiaca ramadánu, začali spojené vojská Egypta, Sýrie a Jordánska prekvapivý útok na Sinajský polostrov a Golanské výšiny. Golda Meirová, jediná premiérka v dejinách Izraela, stojí proti presile, čelí bezprostrednému, evidentnému a všadeprítomnému nebezpečenstvu, tikajúcej časovanej bombe, ktorej, ako dúfala, nikdy nebude musieť čeliť. Zahltená, paralyzovaná a frustrovaná vo svojom čisto mužskom kabinete, s malou nádejou na záchranu, sa táto jediná žena ocitá v závode s časom o záchranu miliónov životov na oboch stranách konfliktu. Takmer nepoznateľná Helen Mirren stelesňuje jednu z najikonickejších a najvplyvnejších politických vodkýň dvadsiateho storočia, ktorú predtým v televízii stvárnila Ingrid Bergman a na divadelných doskách Anne Bancroft. Golda Meirová sa ocitla v centre dramatických geopolitických udalostí a v rozhodujúcej scéne vysokej diplomacie, v okamihu, ktorý sa jej krajine mohol stať osudným, ako žena obklopená samými mužmi – generálmi Dajanom, Elazarom, Šaronom a tiež Henrym Kissingerom. (Film Europe)

Pat_rick_fan

Tradične vynikajúca Helen Mirren vo vysoko aktuálnom snímku, cez ktorý môžme bližšie pochopiť fungovanie a náročnosť Izraelských reálií. Práve pre dôležitosť daných javov mrzí, že počin pôsobí často viac televízne ako veľká filmová udalosť, akou Golda mala potenciál byť. ()

Ceberus

Nejspíš to nebude nejlepší film k tomu nechat se historicky poučit o průběhu jomkipurské války a jak už psali jiní, asi je lepší koukat na film už s nějakou znalostí konfliktu (ale bez ní o nic nepřijdete). Válka tam totiž probíhá vlastně jen jako pozadí pro podrobnou sondu do prožitků samotné Goldy a navíc probíhá v podobě hlášení různých velitelů, aby se film odehrával z pohledu Goldy. Nečekejte tedy žádný válečný film s epickými bitevními scénami. Helen Mirren samozřejmě drží svoji kvalitu, byť je schovaná pod nánosem důmyslného makeupu, pod nímž bych ji možná ani nepoznal - v tomhle ohledu to velmi připomíná Nejtemnější hodinu. Pochvalu také zaslouží za svou krátkou emotivní scénu zapisovatelka v podání Ellie Piercy (která tady bohužel není zmíněna mezi herci). ()

Albyx

Za mě výkon Helen Mirren a jejího maskérského týmu = jedna * navíc. Rozhodně je to na dva Oscary (hlavní ženská herecká role a masky). film není schizofrenní v žádném případě - takový je život a v Izraeli obzvlášť. ()

šakal007

Sledovat historicky převratné události očima konkrétní osoby je vždycky fascinující, ať s ním souhlasíte či nikoli. Navíc u G. je obdivuhodná její buldočí zarputilost. Úžasná je scéna, kdy US zamini Kissingerovi suše oznámila, jak se dějiny budou dál odehrávat a položila mu telefon. Jinak je tam spousta silných scén. Asi jako v každém válečném filmu. I když má svět nezpochybnitelnou logiku, nutně si člověk klade otázku, "proč?". ()

muti

V pohode filmik, ktorý vás uvedie do problematiky danej doby, geopolitickým výzvam aj ich riešeniam. Golda je úplne hlavnou hybnou silou filmu kde jej postava úplne zatieni mužský svet, ktorý sa rozpadá v základoch. Silná žena povstáva aby zachránila Izrael. A potom príde Kissinger aby povedal ako to celé dopadne. A nezabudnime na záujmy Ruska. Na filme mi vadila točiaca sa kamera ktorá spôsobuje závraty. Zaujímavé boli scény pretkávané historickými zábermi ()

blondboss

Životopisný príbeh, ktorý pomerne detailne rozoberá vládnutie izraelskej premiérky v čase najväčšej krízy v podobe jomkipurskej vojny. Tá trvala pomerne krátko aj práve vďaka danostiam tejto ženy. Helen Mirren túto úlohu zvládla skvelo, len mi trochu vadilo to profesorské zrežírovanie bez nejakej výraznejšej emócie, ktorá by tento film zviditeľnila viac. Takto je to v zásade len klasický životopis, ktorý síce prinesie pár historických faktov, ale v konečnom dôsledku neohúri. 60 % ()

Petbrab

Trochu jsem se bál kvůli nižším recenzím, ale byl jsem spokojen. Byl to pohled na Jomkipurskou válku ze strany Goldy Meirové. ()

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

03.10.2023

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se mezi 4. a 11. říjnem a do programu ji zařadí 28… (viac)