Vražda Murdaughových: Skandál na jihu

• USA Murdaugh Murders: A Southern Scandal
USA, 2023, 4 h 10 min (Minutáž: 34–51 min)

Obyvateli přímořské oblasti Jižní Karolíny otřese hned několik tragických událostí, po kterých vyjdou najevo děsivá tajemství tamní nejmocnější rodiny. (Netflix)

Skeksis

Blbá Mallory nemala nasadať do člnu k opitému dementovi rovnako ako všetci jej "kamaráti". Rodinka vypasených, bezprízorných múčnych červov - Murdaughovcov, ovládala celé mesto. Po starom otcovi, ktorý založil advokátnu kanceláriu, zostali iba zazobaní pokrytci neschopní vo svojom povolaní, zato schopní rozhadzovať peniaze, zneužívať ľudí a v neposlednom rade vraždiť. Založím poistku mesiac pred "nehodou" slúžky! Pardon? Aj dvojitá vraždička ženy a syna - nonsens! Dúfam, že sa ten červ už z väzenia nevyplazí. Štvalo ma tam neustále kvákanie kamarátov. Typické americké husi, ktoré nevedia zavrieť zobák a prestať striedať terapeutov ako na bežiacom páse. Detičky sa skrátka nemali hrať na dospelých. ()

Psycho.R

Krimi dokument, který dokázal udržet moji pozornost prvni dve epizody, kdy to vypadá, že půjde jen o zamaskování smrti mlade divky. Ovšem později zjistíme, jak se to celé rozvinulo. A s tim mam problém, rozvržení epizod je, jako bychom sledovali dva různé zločiny, ktere spolu nesouvisí. Jak u Netflix USA dokumentů říkávám, případ je to tragický, ovsem pojeti dokumentu příliš krkolomné. ()

Warhorr

První díl sice připomíná scenérii z Beverly Hills 90210 - kdo s kým chodí, kdo je s kým nejlepší kámoš. Z počátku to je taková teenagerovská sága o mladých lidech jak vyrůstali a užívají si nevinného života. Vše se změní jeden večer, kdy se stane hrozná událost a jeden z nich zemře. Obviněn je kluk z mocné právnické rodiny a už to jede. Říkal jsem si, co asi bude následovat další dva díly. Jestli se bude dvě hodiny řešit, kdo řídil člun nebo kdo kde seděl a jeden bude házet špínu na druhého, no to snad ne. A ejhle, přišlo překvápko. Jakmile začneme poznávat celou rodinu a objeví se další záhadné vraždy a úmrtí, nabere to zcela jiný rozměr. Je škoda, že proces je vlastně pořád v řízení a nevíme, co přesně se stalo. U fotříka to však smrdí až až. ()

SAINTS

Prvá epizoda a veľká časť druhej pojednáva o nehode lode, na ktorej bolo šesť opitých mladých ľudí. Piati z nich vyviazli so zraneniami a Mallory sa utopila v rieke. Śkandál spočíva v tom, že s Paulom Murdaughom , ktorý riadil loď, zaobchádzali ako v rukavičkách. Dôvod: Pochádza z vplyvnej právnickej rodiny, s ktorou sa nikto nechce zahrávať. Ani polícia. Dokument osvetľuje typický prípad dvojtriednej spoločnosti, kto má vplyv a peniaze, je nad zákonom. Nehoda člnu je len začiatkom celej série škaredých prípadov. Niektoré sa odohrávajú po spomínanej nehode. Iné sa stali známymi až neskôr. Dokument je menej o zločine a viac o zločineckej rodine. Príťažlivosť tohto dokumentu je v tom, ako sa neustále odhaľujú nové veci. ()

rikitiki

Je to tak, prachy a moc způsobují, že je Spravedlnost slepá. Ne v tom smyslu, že to bere padni komu padni, ale tak, že zločiny bohatých a mocných přehlíží. Dokument je hodně popisný a přesah má právě jen proto, že ukáže zvůli privilegovaných. Jediné, co mě udivilo, bylo, jak tak šeredná rodina mohla mít tolik obdivovatelů. Asi je taky zaslepily ty peníze. Jinak je to o bohatých buranech, o tom, že peníze ti vkus a úroveň nekoupí. A o tom, jak všichni rádi přehlížejí, když něco provede pracháč s dlouhými prsty. ()