Osamelá cudzinka Dunia, bývalá prekladateľka pre americkú armádu v Afganistane, pracuje v továrni na koláčiky šťastia v San Franciscu. Celé noci prebdie, ráno sa pozdraví so susedmi a vyráža do práce. Môže ale chcieť od života viac, keď mala na rozdiel od svojej rodiny šancu odísť z rodného Afganistanu? Svojhlavé dievča sa rozhodne ísť svojmu šťastiu naproti a schová trúfalý odkaz do jedného z koláčikov. Fremont je očarujúca komédia o nových začiatkoch, o hľadaní seba samého a o nádeji, ktorá prichádza, keď ju najmenej čakáme. (ASFK)

Malkel

Fremont - typický příklad onoho malého, nenápadného uměleckého filmu, jenž je v podstatě odsouzen k diváckému zapomnění. Síto filmového mainstreamu je holt nekompromisní, proto je fajn vytáhnout zadek ze sedačky korporátních multiplexů a trochu zapátrat po lokálních kinech - filmy, mezi něž Fremont patří, mají své kvality a neměly by zůstat přehlíženy. Snímek do děje vtáhne velmi osobní a civilní atmosférou, podpořenou skvěle zvoleným formátem 4:3 v černobílé. Tomu sedí i výprava - Fremont se vyžívá ve vypravěčském i příběhovém minimalismu, jenž ještě více podtrhává ponurou přízemní atmosféru a relativně těžká témata, jako je například přistěhovalectví, osamění či válečná traumata. Není to ale pouze jen melancholická deprese, film je odlehčen sympatickým humorem na správných místech, což tvoří poměrně dynamický mix. K výtkám však určitě patří délka. I přes na první pohled sympatickou stopáž devadesáti minut se to v některých místech dost táhne a některé motivy se začínají přejídat. Občas taky prosvítá taková ta navoněná umělecká nepřístupnost, kterou si tvůrci mohli odpustit. Dohromady to ale všechno působí tak - no nenuceně. Vlastně bych řekl, že slovo nenucený je naprosto vystihující. Cokoliv, co se zde děje, není na sílu agresivně rváno pod nos, ale tak nějak si to plyne. Přinejmenším osvěžující. V klidu za **** ()

William_

7/10. Ve výsledku příjemná 90 minutová podívaná, která mi sedla. Především hlavní protagonistka podala dobrý výkon a scény v restauraci při sledování telenovel byly skvělé. Závěr se mi moc líbil i díky sympatickému a poslední dobou velice oblíbenému Jeremy Allenu Whiteovi. Od filmu jsem moc neočekával a dostal jsem parádní odpočinkový film s příjemným a lehkým humorem o hledání sebe sama na západě Spojených států. ()

-bad-mad-wolf-

Terapie Bílým tesákem. "On ty věci nepromýšlel. On je prostě dělal. Neřídil se abstraktnímu úvahami, ale instinktem, pocity a emocemi." Pomalá, příhodně umístěná i obsazená pocitovka, která ví, kdy a jak má co říct. Závěrečná dvacetiminutovka je strašně příjemná. Někdy prostě stačí pro opuštění mýtu o věčné osamělosti zastavit u prvního autoservisu (a nebýt z toho jelen). ()

Aljak

Typická klubovka, ktorá má spočiatku celkom fajn potenciál, ale očakávaná zápletka akosi nie a nie prísť. Celé sa to stále točilo okolo toho istého, a keď už sa konečne niečo začalo diať, tak bol takmer koniec. Pointa celkom fajn, ale to ostatné, to ma akosi nechytilo. Príliš veľa balastu, mnoho rečí, a dráma minimálna. Sem tam nejaký dobrý ironický dialóg alebo monológ, no celkovo dosť nevýrazné. 2* ()

mchnk

Minimalistický obraz o hledání štěstí lidského...kde ho nalézt? Film recept nenabízí...také to není nějaká laciná reklama na životní štěstí, ale snad dokáže inspirovat...také umí vytvořit úsměv na tváři, přesto, že to naší "hrdince" dělá trochu problém...film o lidské prostotě, hledání a...hlavně čekání, trpělivosti a skromnosti, což bývá v životě nakonec to nejdůležitější a možná to nejtěžší, čeho jsme schopni. [Filmový klub Citadela] ()

V Karlových Varech byly předány ceny

V Karlových Varech byly předány ceny

08.07.2023

Sedmapadesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se v sobotu večer po devíti dnech plných filmů, hudby a dalších kulturních zážitků uchýlil ke svému závěru. Ve velkém sále hotelu… (viac)