Zlodejka Klára sa po krádeži vzácnej brošne snaží skryť pred žandármi v obchodnom dome Dunaj. Vedenie si ju však mýli s uchádzačkou o prácu a ona sa ocitá v zapeklitej situácii. Celkom inak to vníma jej spolupáchateľ a priateľ Marek, ktorý v tom celom vidí novú príležitosť. Rodina Kučerovcov sa chystá na otvorenie svojho obchodného domu - Dunaj. Predchádzať mu má veľkolepý večierok pre bratislavskú smotánku, ktorý musí prebehnúť bezchybne. Zamestnanci, vedenie aj hostia sem prichádzajú plní očakávania a plánov. Sled nečakaných udalostí však večierok dramaticky ukončí a otvorí množstvo otázok pre všetkých zúčastnených... (TV Markíza)

BlackDemon

Do úplnej dokonalosti tomu zopár drobností chýba, ale na naše /a české/ pomery ide o vydarenú záležitosť. Výborní herci, príbeh, vizuál... A Koleníkov esesák je parádny. Uvidíme, kam to bude smerovať a ako to scenáristi zvládnu. Oceňujem hudobnú zložku, konečne seriál, kde na mňa každú chvíľu nebliakajú pesničky z hitparád /čo je inak neuveriteľne otravné/. ()

lubino89

Dej je v pohode, presne očakávaný. Ale veľa anachronizmov, mne najviac prekážajú tie moderné figuríny, oddelenie výpravy si neurobilo domácu úlohu. Najviac sa mi páči Monika Hilmerová a skvelý bol Marián Slovák. Ešte tam hrali Igor Kasala, Matej Landl, Hana Letková, Marián Slovák, Petra Dubayová, Kristína Spáčová, Barbora Andrešičová, Ivan Šándor, Ľudmila Lukačíková, Lesana Krausková, Matúš Kvietik, Peter Trník, Jana Majeská, Peter Oszlík. ()

NinadeL

Nový slovenský televizní román na pokračování, obsazení je bohovské, ti nejlepší ze SND (Studenková, Horváth ml., Hilmerová, Koleník). Téma je jasné (na prvních místech storyline je samozřejmě Evita Twardzik a Hana Lasicová). V Čechách i na Slovensku se ve stejnou dobu rozhodli variovat protektorátní reportážní film odehrávajícího se v době krize Šťastnou cestu. A výsledkem je otevření módního domu v den osamostatnění Slovenského štátu. Samozřejmě, že je to celé zjednodušené, protože kdo by se ještě dnes díval na televizi? Historici nebo jiní odborníci? Fandové na dobové detaily? Protože i ti, co kritizují Judy Garland zmíněnou v roce 1939 si snadno mohli dohledat její debut už v roce 1936 a zamyslet se nad tím, jaké jiné americké hvězdy bývalá ČSR adorovala (a nebyly to skutečně jen barrandovské tváře, obliba amerických nebo německých filmů byla obrovská). Takže zatím dobré a těším se na srovnání se Zlatou labutí. ()

mira007

První díl nového slovenského dobového seriálu o lidech v jednom obchodním době ( jakási varianta Byl jednou jeden dům (1974)) v roce 1939 začal jako kostýmová panáková nuda, ale ke konci už tam bylo načrtnuto několik potenciálně zajímavých dějových linek. Největší mínus je ale ten telenovelový uhlazený feeling. Tímto začal start nováckého dvojčete Zlatá labuť (2023) , což vypadá jako absolutní kopie. PS: Herecky výborný Koleník. ()

marhoul

První díl jsem vyhledala kvůli Petrovi Oszlíkovi, který je mým oblíbeným divadelním hercem, tento pán by měl být publiku více na očích a i tady je skvělý. Stejně jako Ján Koleník v roli německého důstojníka. Jinak se asi nedá seriál nesrovnávat s českou První republikou, jejíž první řada má nad Dunajem navrch. Hudba pěkná, kamera taky, kostýmy, v úvodu působí seriál kostrbatě a lacině, především dialogy, ale vcelku se to usadilo. Co se mi ale nelíbí, je líčení hereček, kterému kamera a světla nepřidávají. Konkrétně Svarinské lesklé sádlo na tváři hodně z její přirozené krásy ubralo. Zvuk nic moc, ruchy, šumy navozují dojem Paneláku, škoda, ale na pokračování se podívám. Uvidíme, co z toho vzejde. Za casting pochvala. Studénková se pro tyhle role narodila. ()

• Skutočný Hotel Dunaj sa tak volal až od roku 1950. V čase udalostí seriálu sa volal Brouk a Babka a otvorený bol v roku 1936, nie v roku 1939, ako ukazuje prvá epizóda. (Arsenal83)
  • V seriáli je oznam, že Slovenský snem schválil vyhlásenie Slovenského štátu prezentovaný na večierku vo večerných hodinách, avšak v skutočnosti sa to udialo v dopoludňajších hodinách 14. marca 1939 (Hitlerovo ultimátum Tisovi z predošlého dňa malo uplynúť o 12.00). (Arsenal83)
  • Dej epizódy sa odohráva 13.-14.3.1939. (Johnny.ARN)