Val Resnick (Gregg Henry) a Porter (Mel Gibson) sú dvaja malí gangstri, ktorí okrádajú pouličných žobrákov. Raz však Porter spoločne so svojou ženou, narkomankou Lynn (Deborah Kara Unger), a sadistickým partnerom Valom prepadnú a okradnú čínskych mafiánov, prevážajúcich 140-tisíc dolárov. Pri rozdeľovaní koristi však Val svojho partnera podrazí, pretože potrebuje aj jeho podiel na to, aby sa mohol stať členom zločineckého syndikátu. Nahovorí jeho žiarlivej manželke, že Porter jej je neverný a zatiaľ čo žena manžela dvakrát strelí od chrbta, Val zoberie peniaze. Porter však prežije - a keď sa zotaví, začne pátrať po Valovi, pretože chce svoje peniaze stoj čo stoj. Vyberie sa do bytu svojej manželky, ktorej síce zoberie drogy - ale na druhý deň ju nájde mŕtvu. Spojí sa teda s bývalou priateľkou Rosie (Maria Bello), ktorá pracuje pre syndikát. Pomocou nej nájde Vala, ktorý sa s ním dohodne na vrátení jeho podielu, ale ten ho opäť podrazí. Porter je síce zbedačený, ale drsnejší a neústupčivejší ako kedykoľvek predtým. Je rozhodnutý pomstiť sa každému, kto sa mu postaví do cesty. Skrátka chce svoje peniaze získať späť - a je mu jedno, akým spôsobom... Je odhodlaný zabiť každého, až kým nedosiahne svoje! (TV Markíza)

schizmo

Jak mám Gibsona rád, tak mi Odplata moc nesedla. Film sice aspiruje na po všech stránkách zábavnou podívanou, kde nechybí násilí, akce či ironický humor Gibsonovi vlastní, ale celému tomuhle snažení zkátka chybělo něco, co třeba Smrtonosné zbrani (vím, je to jiný druh filmu) dodává určitou jiskru neodolatelnosti. Nejlepším momentem pro mne nakonec zůstává sadistická Lucy Liu :D. ()

fannah

Tak tohle je dokonalost! Už u úvodní scény jsem měl dost! Mel Gibson prostě hraje skvěle a přirozeně. Minimálně aspoň v romhle filmu. Když mu přidají Billa Duke, Johna Glovera a Lucy Liu, tak tu máme Odplatu, což je perfektní film o mafiánech, ukradených penězích a životě v "podsvětí". ()

agentmiky

Doopravdy jsem nečekal takovou stylizovanou pecku. Briana Helgelanda mám spíše spjatého s kvalitními scénáři, ale zde zasedl i na režisérskou židličku a vytvořil neskutečně old-school detektivku se vším všudy. Mel Gibson do hlavní role sedl náramně, svou cestu za odplatou (pojatou spíše principielně) si jeho postava Portera vzala možná až moc k srdci a prostě nelítostně vymazávala z povrchu zemského jednoho záporáka za druhým. Ale ani on se nedá zařadit do kolonky hrdinů, právě že spíše naopak (za celý film se snad ani jednou nepousměje, prostě člověk, s kterým chcete být zadobře za každých okolností). Ten tmavomodrý filtr měl vizuálně něco do sebe, chvilkami mě napadalo, jestli se snímek neinspiroval komiksovou předlohou. Originalita se filmu také nedá vyčíst, pár skutečně pečlivě vymyšlených a divákovi nabídnutých zvratů se dostavilo, a notabene nutno poznamenat, že mě překvapily. Ke konci to nabralo slušné grády, perfektní hlášky se exponenciálně stupňovaly (český dabing opět špička) a já jsem prostě a jednoduše ohromen. V rámci žánru tomu může konkurovat jen málo filmů, taková stylová temná noirová krimi se tak často nevidí. Za mě dávám 87 % ()

Asgy

Sice mě tenhle snímek nějak neodrovnal, ale na druhou stranu se na něj výborně koukalo a nemám mu co vytknout, proto těch pět hvězd. Val je úžasný záporňák a Mel Gibson svou roli taky zvládl s přehledem. Akorát těch mrtvol bylo na jednoho člověka trošku víc, ale k tomuhle filmu to tak nějak patřilo :) ()

GodComplex

Podrazili ho a vzali si jeho podil, tak takhle teda ne. Mel Gibson totiz chce svych 70 tacu zpatky a zabije kazdeho, kdo mu bude stat v ceste! Zkorumpovane poldy, cinskou mafii i syndikat. OK, v ramci zanru "vsechny vas zabiju" to funguje dobre, ale nic vic bych v tom nehledal, rozhodne ne legendarni status, nebo 85%. Jedine co me nadchlo byla SM verze sexy Lucy Liu. 6/10 ()

Laxik

Prázdné, plytké, ploché a téměř bez nápadů. Hlavnímu hrdinovi jsem přál, aby mu někdo pořádně rozbil hubu (nebo udělal rozbíf z chodidel a narval koule do chřtánu). ()

andreas2

V anotaci se píše: „...Portera podrazí vlastní kumpáni, ukradnou jeho podíl v hodnotě 70 tisíc dolarů a nechají ho napospas smrti...“ Spoiler: Porter se uzdraví, kumpána a spoustu dalších lidí zabije a získává zpět svůj podíl 70 tisíc dolarů. Zdánlivá spravedlnost by dávala smysl pouze v případě, kdyby na začátku Porter s kumpány neokradl gang [Čuovce] o 140 tisic dolárů (1/2 = Porterův podíl z lupu) a nenachali okradené Čuovce „napospas smrti“. ()

Vojcl

Proklatě drsná akční jízda, která mě naprosto přibila do sedačky.. Mel Gibson tu opravdu exceluje, líbila se mi ale třeba i Lucy Liu jako šílená domina.. Nedoporučuji jen slabým povahám.. ()

zipper111

Syrovost z toho jenom crčí, a musím říct že velmi intenzivně. Mel Gibson se do těhle rolí hodí a hrozně mi to připomínalo Maxe Payna. Temné scény s drsňákem co všem nakopává koule, aby se neřeklo taky občas dostane po hubě. Docela silnej příběh a dobrá atmosféra se mi postarali o luxusní zážitek. Jo Mel byl kdysi dobrej bouchač :) ()

blackrain

Zrada a nesplacené dluhy jsou tou nejhorší možnou kombinací na světě, kterou jste mohli udělat. V případě, že bude vaším protivníkem Mel Gibson, tak vám moc šancí na přežití nezbyde. Tvrdě a nekompromisně po vás půjde a bude chtít své peníze zpět. Bude mít proti vám ještě jednu výhodu. Všechno, co si naplánuje mu výjde a dokonce využije i vašich plánů. Mějte se před ním na pozoru. ()

kaylin

Mela Gibsona jsem měl vždycky rád a v tomhle tvrďáckém thrilleru, kde je za akčního hrdinu mi prostě sedl. Celé je to stylizované, jako kdyby to skoro bylo natočené podle komiksu. Předlohou byl román, ale vizuální stránku se podařilo zvládnout dobře. Je to správně tvrďácké, příběh není úplně hloupý, naopak je celkem propracovaný. Už kdysi mi tenhle film sedl a nic se nezměnilo ani po nějaké době. ()

slunicko2

Obyčejný zloděj proti mafiánskému syndikátu a zkorumpovaným policistům. Hádejte, jak to dopadne. 1) Ušlechtilý Mel chrání padlou dívku za doprovodu tklivé hudby. 2) Typické béčkovské téma, ale, žel, suché a bez šarmu. Škoda. Westlake by se divil, v jak ponudnělou podívanou se jeho knížka změnila. ()

topi

Musím změnit svoje původní čtyřbodové hodnocení na pětku!! Je to vynikající snímek, perfektně vyprávěný s hvězdným hereckým obsazením!! Suprovej je i tmavej filtr na kameře, kterej snímku dodává super noar atmosféru! Parádní je hudební doprovod!! Vynikající je černej humor! A Mel Gibson v roli Portera je prostě boží! Takovej tip filmu prostě moc můžu! ()

Katzenklo

Neporazitelný a nezničitelný Mel Gibson se s cigárem v hubě, blondýnou na klíně a notnou dávkou štěstí vydává na absurdní cestu za relativně směšnou částkou peněz, jež mu dle vyššího principu mravního náleží. S klidným srdcem a chladnou hlavou trochu očistí město od obávaných zločinců, aby nakonec zklamaně přijal víc peněz, než původně chtěl. A je to docela sranda. ()

YURAyura

Mazacky natoceny pribeh ze stare skoly, kdy se jeste tocily dobre filmy. Je zbytecne hrat si na umeni jako panove Woo nebo Scott, chce to dobry scenar bez zbytecnych kudrlinek kopat akci kupredu. ()

MATADOR

Odplata by měla být sladká a pokud by jste to chtěly udělat jako Porter, musely by jste mít sakra štěstí. Vskutku pěkný thriller s Melem Gibsonem. Po sérii Smrtonosných zbraní pěkný a hlavně chytrý snímek. Škoda, že došlo na výměnu režisérů, snímek by potom možná byl daleko agresivnější, ale už i zde to stačilo. ()

Thomassi

Odplata je film, ve kterém vidíme, kam až může zajít člověk skrz 130 tisíc táců. Osobně bych tento film nevyzdvihoval do bůhví jakých výšin. On zase tak geniální není. Ale je se na co koukat. V prvé řadě, Mel Gibson tady hraje dost otrlýho chlápka, kterej se s ničím, ale s ničím nesere. Když někomu vyhrožuje, že ho odpráskne, tak ho prostě odpráskne a basta a jde o dům dál. A tam co? Znovu někoho odpráskne. Nutno dodat, že to všechno má důkladně promyšlený. A v tom je potencil filmu. Je to natočené z tohoto pohledu bravurně. Hudba je pečlivě vybrána a sedí ve všech okamžicích. Příběhově mi to ale přišlo trošku nedotažené. Ale co, svůj účel to splnilo a já se u toho bavil. ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Tak se zdá, že si režisér a scenárista Shane Black (Smrtonosná zbraň, Správní chlapi) a hvězda marvelovek herec Robert Downey Jr. (Iron Man 3) opět po letech zopakují spolupráci. Vedle zmíněného Iron… (viac)

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (viac)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (viac)