Tento vysokooktanový akční thriller vypráví o statečnosti a houževnatosti hlavního hrdiny Vikrama Rathora (Shah Rukh Khan), který se pokouší očistit své jméno poté, co je křivě obviněn a potrestán. Vikram je typický chlápek, který se ocitá ve spleti nepříznivých událostí a bude na něm napravit zlo, které se mu stalo. (Jardismo)

Vavča

Shahrukh Khan si střihne menší dvojroli, kde jedna postava je voják bez paměti z minulosti (nelze se ubránit inspiraci hk klasikou Who Am I?), a dozorce ženské věznice Azad. Žánr masala je pro mě normálně těžce neproniknutelný, ale zde mi všechny ingredience sedly. Film má velkou minutáž, ale v žádném případě se nudit nebudete. Celý příběh není jen bezhlavé vršení akčních sekvencí, ale velmi poutavý a propracovaný příběh.Námět se nespokojuje pouze s tradičním revenge motivem, ale má sociálně kritický podtón, jakou společností Indie je. Země, kde úvěr na meďour je levnější, než na traktor, kde veřejné zdravotnictví je v rozkladu, cinknuté zakázky na obraně, atd. Film není trapně moralizující, ale skutečně poutavý, kdy servíruje pěkně vymyšlené akce partičky zbojníků, kteří to systému chtějí inteligentním způsobem nandat (inspiraci La Casa de Papel zapřít určitě nejde, vždyť Azad se stane manželem hlavní komisařky, mimo jiné). Jak psali už jiní, romantická linka na minimum, z tanečních čísel se mi rozhodně líbí to z vězení, ostatní jsou slabší. Film má samozřejmě pár odkazů a vtípků na zahraniční a domácí filmovou produkci (Lví král, Baahubali). Nenapadá mě skoro vůbec nic (kromě jednoho dlouhého flashbacku), co bych filmu vytkl, ano snad větší milostná linka, protože herečka Nayanthara je velmi krásná (cože 40? vypadá na 30) a relativně charismatická, její postava, komisařka Narmada Rai má svoji sílu. Ale přesto všechno považuji Jawan, za unikátní zážitek nejen pro kino (stejně jako u Tiger 3, moje chyba, že jsem to v kině nestihl).Na to, že je film žánrově masala a kolega Libicher ho považuje, za odtažitý u pro severoindické publikum, tak si myslím, že trochu vnímavější, pokročilejší divák, co z Indie nic neviděl by mohl být filmem nadšen. Viděna rozšířená verze. ()

kenkaku

Film (v překladu znamenající “Voják” mimochodem), mě pobavil aniž by začal. 4… ano slovy čtyři upozornění byly nutné, aby bylo učiněno spravedlností za dost. 1) film je fikci a veškerá jména a události jsou smyšlená. 2) ve filmu se vyskytují CGI zvířata (a jejich výčet - jako gepard). 3) pití alkoholu škodí 4) ten nejzásadnější- že scény v Bombajském metru jsou čirou fikcí a že veřejná doprava v Bombaji je vybavena veškerou moderní bezpečnostní technikou :D. Tohle bude jízda...(po pěti minutách)... No ty vole… připlaval obličejem dolů po řece (později se dozvíme že ho střežili a vyhodili z letadla bez padáku :)) a po několika týdnech v obvazech (!?) povstal z mrtvých a (nehořlavý) vymlátil armádu nájezdníků. Vše stylové a artové do posledního detailu. No ty vole. Pak skok o 30 let… a máme tu metro! Tlupa ženských (woke v Indii!?) přepadne metro… a to máme 10 minut od začátku! Film má minut asi 160… chápete? Nemůžete. Dvě sebevraždy, zpěv, tanec, střelba z rotačního kulometu a rozkostičkovaný penis farmáře… za méně než 30 minut! To je takový úchylný bizár, že nešlo odtrhnout oči ani na chvilku. A i když se na tohle podívám raději než na desáté FF nebo Marvels, víc než dvě dát nejde. Scéna v Rusku (ta s gepardem) už byla moc. A už jsem psal, že tam proběhla i reforma zdravotnictví a svatba? …a to nebyl film ani v polovině. Pořad málo? OK… Shah Rukh Khan (58) hraje dvojroli. Otce a syna (!?) ()

Lacike

Neskutočný mišmaš žánrov, ktorý ale do seba perfektne zapadol a celok stojí za to. Taký Indický Robin Hood, ktorý sa so svojimi vernými Charlieho anjelmi snaží napraviť bezprávie v krajine. A nejde len o prachy ale o politiku a celkové vedenie krajiny. Záverečný prejav voličom, aby volili s rozumom perfektne vystihuje aj smutný stav na Slovensku. Čo sa týka jednotlivých zložiek, tak tie ma samé o sebe nenadchli (možno preto ma vôbec nebavil trailer) a napríklad akcia je v prepálenom štýle (kopa CGI a drátov), ktorý normálne nemusím. Ale má to takú neskutočnú dravosť, audiovizuálne to je vypiplané, vyvážený mix humoru, ktorý ma rozosmial a dramatických scén, ktoré na mňa fungovali, že si ma film podmanil prakticky od prvých sekúnd. Dokonca aj Shahrukh Khan, ktorý ma doteraz nezaujal, ma v hlavnej dvojúlohe sakramentsky bavil. A pesničky zmysluplne dopĺňali dej, takže som ich prežil bez pretáčania. Snáď len to silné tlačenie na ľavicové zmýšľanie bolo miestami príliš. 9/10. ()

EvilPhoEniX

Indickéj 3 hodinovéj Nářezovéj Blockbuster, který je vyzrálou a komplexní podívanou. Režisér Atlee Kumar natočil svůj první velký projekt a je z toho velký globální hit a druhý největší blockbuster z Indie letošního roku hned po Pathaanovi, ve kterém si opět zahrál 58 letý Shahrukh Khan, což je jedna z největších Indických hvězd. Příběh se zaměřuje na Vikrama Rathora, který je ředitelem věznice a snaží se napravit zkaženou společnost a napravit systém, tím že se pomstí jak bohatým, tak zkorumpovaným šmejdům. Je to tak trochu mix Robina Hooda a La Casa de Papel, což mi vyhovovalo. Geniální mi přišel fakt, že hlavnímu hrdinovi pomáhájí ženy z vězení, takže policie pátrá po někom, kdo už zavřený dávno je, tohle se mi velmi líbilo. Jawan je 3 hodinovéj masivní blockbuster, který kombinuje snad 10 žánrů, ale v každé rovině je zajímavý a jako celek to opravdu drží pohromadě. Funguje zde příběh, který jednak chytne za srdce, dokáže být dojemný ( scéna, kde umírají děti v nemocnici je intenzivní), funguje moment překvapení, v Indii se mi líbí, že tu fakt tasí zvrat za zvratem a v závěru je divák šokován opravdu do syta! Funguje zde i romantická linie, kde hlavní hrdina začne randit s policejní inspektorkou, která po něm pátrá, občas zafunguje i humor, dramatické scény mají taktéž náboj, dokonce i muzikálová rovina s tanečky a písničky je velkolepá a kouká se na ní dobře ( kor když si divák uvědomí kolik práce za tím muselo být) no a za pochvalu stojí i samotná akce, která není tak přepálená a neobsahuje tolik CGI, na Indii se drží při zemi a je tu sice dost slowmotionů, ale je to aspoň hezky přehledné a velkolepé, zkrátka se na to kouká výborně. 3 hodiny utečou velmi rychle, tempo je strhující a při tak rozmanitém počtu žánrů se divák opravdu nestíhá nudit. Za mne skvělá jízda. 8/10. ()

GeusX

Indický meníčko o několika chodech pro početné publikum. Pro každého něco. Netušil jsem o co půjde... začíná famózní choreograficky vytříbenou akcí, přejde do krimi thrilleru, začne na diváka pomrkávat politickou agitkou, že se nebere tak úplně vážně, a dorazí to romantikou a pestrobatevnými hudebními videoklipy. Jo, to je Indie překvapivých chutí. Bollywoodský vymazlený akční nářez s absurdní stopáží natahovanou snad až zbytečně mnohavrstevnatým příběhem s romantickou linkou. Ty akční scény jsou fakt efektní! 85% (viděl jsem 1x) ()

• Zobrazený obchod a korupcia so zbraňami vo filme sú inšpirované skutočným tzv. Boforsovým škandálom, ktorý sa týkal zmlúv o zbraniach, ku ktorému došlo medzi Indiou a Švédskom v 80. a 90. rokoch 20. storočia. Udalosť mala významný vplyv na indickú politiku a obstarávanie obrany. (Arsenal83)
  • Jedna z kľúčových postáv filmu, Dr. Eeram, ktorú stvárnila Sanya Malhotra, je inšpirovaná skutočnými udalosťami a jednotlivcami. Predlohou je skutočný doktor Kafeel Khan, ktorý sa stal všeobecne známym pre svoju účasť na úmrtiach v nemocnici v Gorakhpur v roku 2017. Bol zatknutý a v súvislosti s incidentom čelil právnym problémom, ktoré upriamili pozornosť na systémové problémy v systéme zdravotníctva. (Arsenal83)
  • Natáčanie sa začalo v septembri 2021 a natáčanie prebiehalo v Pune, Bombaji, Hajdarábade, Chennai, Rádžastháne a Aurangabáde (India). (Arsenal83)