Stockholmský syndrom

(TV film)
  • Francúzsko Le Jour où Stockholm est devenu un syndrome (viac)
Francúzsko, 2020, 88 min (Alternatívna 52 min)

Réžia:

Olivier Pighetti

23. srpna 1973 došlo při ozbrojeném přepadení stockholmské banky k zajetí rukojmích. Vyjednávání trvalo šest dní. Čtyři rukojmí se spojili se dvěma ozbrojenými lupiči. Chování založené na pudu sebezáchovy se od té doby nazývá stockholmský syndrom... Stockholmský syndrom je způsob, jak popsat emocionální vazby, které si někteří lidé mohou vytvořit s věznitelem nebo násilníkem. Všechno to začalo v bance ve Stockholmu. Během obléhání se čtyři rukojmí spojili s bankovními lupiči, přestože byli drženi proti své vůli v nebezpečné situaci, a obrátili se proti policii. Po propuštění pokračovali v obraně svých věznitelů a odmítli proti nim svědčit. Dokonce získali peníze na obranu bankovních lupičů. V tomto dokumentárním filmu, půl století po události, uslyšíme přímo od rukojmích, bankovních lupičů a policie, co se dělo během těch šesti rušných dnů. (Česká televize)

ostravak30

Stockholmský syndrom v podstatě popisuje výhradně události spojené s přepadením. Pachatelé se jízlivě vysmívají tomu, co (ne)dokázali a jediná svědčící přepadená se nám snažila vysvětlit odkud se vzala její přitažlivost ke dvěma mužům. Bohužel ale neuslyšíme nic od zástupců policie, odborníků na tuto problematiku - třeba psychologů nebo nezúčastněných lidí, kteří nebyli přímo součástí přepadení, ale mají co říct. Na tomhle jediném případu asi nejde zcela pochopit, co mohou oběti pociťovat a jak celá situace probíhala. Je to zkrátka moc strohé a omezující. Zůstal jsem ale po celou dobu užaslý, jak cynicky se oba muži vyjadřovali... ()

Marze

Stockholmský syndrom je známý psychologický fenomén. Vyprávění účastníků je viditelně ovlivněno tím co si z hlavy nepříjemného  vytěsnili a na co si po tolika letech vůbec vzpomínají. Dokument na České televizi. ()

duddek

Nechápu, jak je možné, aby se pachatelé stali hlavními průvodci dokumentem o jejich činu. Tím, že kromě nich ve filmu vystupuje prakticky jen rukojmí, která stála při nich, z nich film dělá místo zločinců hvězdy. Ještě jak se samolibě vyjadřují, žádná lítost, žádná pokora... děs. Takhle se tedy dokument dělat nemá! ()

mira007

Francouzský dokument o jedné z nejslavnějších bankovních loupeží aneb o tom, jak se policie ( včetně premiéra ) chová jako idioti natolik, že rukojmí nabydou dojmu, že je ohrožují víc než lupiči, s kterými pak následně kooperují ( a mají sex ). Borec přepadne banku, což neklapne, tak vezme rukojmí a ještě si řekne o propuštění odsouzeného slavného zločince, kterého sotva zná a policie mu ho doručí a ten se v klidu připojí k novému parťákovi. Bizár podtržený mediálním zájmem, telefonem premiérovi ( jestli je pravda, co tvrdí ta rukojmí tak to pana premiéra Palmeho asi dohnal osud ) nebo interview s policejním šéfem, který si dává kafíčko a zákusek a popisuje s plnou pusou následující kroky mužů zákona. Po šesti dnech konec, první bandita dostane 10 let, druhý osvobozen, protože soud uznal, že ho do toho namontovali muži zákona. Po propuštění z vězení randí s nejkrásnější rukojmí. Bizár na druhou. Dokument, který převyšuje i film na toto téma Stockholm (2018) . PS: musím smeknout před švédským školským systémem, protože zde vystupují oba lupiči ( už jen jejich účast v tomto dokumentu WTF úžas ) a jedna rukojmí a všichni mluví plynulou angličtinou. ()

sportovec

Celý dokument je politováníhodným nedorozuměním s elementární soudností. Hlavní slovo by v něm měli mít psychologové a psychiatři. Případně sociologové. Někde tady jsou počátky současného stavu Západu. Jedno je jisté: nelze omlouvat neomluvitelné. ()