Stalo se jedné noci

• USA It Happened One Night (viac)
USA, 1934, 105 min (Alternatívna 101 min)

Svéhlavá milionářská dcera a cynický reportér stavějí a bourají zdi Jericha... Romantická komedie Stalo se jedné noci patří dnes už do zlatého fondu světové kinematografie. Jednoduchý příběh zhýčkané milionářské dcery (Claudette Colbertová), která se na svém útěku od rodiny setkává s prostým reportérem (Clark Gable), překypoval vtipnými dialogy i přesnými sociálními postřehy, ale především nabídl v době vrcholící hospodářské krize divácky vděčné téma lásky, která zdolá navenek nepřekonatelné překážky třídních rozdílů. Jeho předlohou byla povídka "Noční autobus" Samuela Hopkinse Adamse, uveřejněná v srpnu 1933 ve známém časopisu Cosmopolitan. Film získal v historii poprvé všech pět hlavních Oscarů. (Česká televize)

zette

Velmi zdarila romance, ve ktere doslova exceluje Clark Gable. Miluji dobovou atmosferu starych filmu a tato road movie, jest toho dukazem. Ve filmu je spousta vybornych scen (zpev v autobusu, stopovani, fiktivni manzelska hadka pred detektivy). Skoda, ze v posledni tretine film trochu ztraci na tempu, zaver je uz opet vyborny. Deli me jen minimalni hranice od udeleni plneho poctu bodu. ()

Anderton

Je zbytočné vymenovávať všetky klady takýchto klasických snímok, z ktorých sú dodnes a vždy budú citované jednotlivé kultové scény. Z tých sa stali príťažlivé scenáristické kanóny, na ktoré sa vždy budeme tešiť, ale skôr pri pozeraní staručkých filmov typu Stalo sa jednej noci. Dôležitejšie je spomenúť viacero detailov, ktoré komentujú svet okolo, napríklad nie sme svedkami hrozivého klišé wallstreeťáka, ale milujúceho a chápajúceho otca, ktorý chce pre svoju dcéru presný opak toho, čo chcú tieto postavy v iných filmoch. Bohatý podnikateľ nemusí byť iba vykorisťovateľ a ten, kto vás zvezie, čiže človek z ľudu, to nemusí s vami nutne myslieť dobre. No a treba hovoriť o tom, že romantické koverzačné komédie sú tak dobré, nakoľko to iskrí medzi ústrednou dvojkou? Lepšiu ako Gable- Colbert by ste museli dlho hľadať a skúste to radšej pri ich dobovej konkurencii v starých zlatých dobách klasického Hollywoodu, ako v posledných dekádach. Dialógy nie sú však až tak vtipné, ako skôr presne zapadajúce do jednotlivých situácií. Asi preto, že som očakával záchvaty smiechu, nejdem na plný počet. 90%. ()

swed

Jeden čas jsem uvažoval o udělení maxima, ale nakonec jsem odolal. Důvodem byl námět, který je na celém filmu nejslabší - v podstatě za 5 minut víte, jak to celé skončí. Stalo se jedné noci mně tento nedostatek vynahradilo výborným hereckým obsazením (sarkastický Gable vs. spratek Colbertová), na kterém stojí úspěch a obliba filmu. Pokud jsou oba dva spolu na plátně, je o zábavu postaráno. Většina filmu je vlastně výbornou roadmovie, která má spád a nenudí. Jakmile však vyprávění tento žánr opustí (či ústřední herecké duo rozdělí), celý film ztrácí energii a nápad, což je patrné především v posledních desítkách minut. 8/10 ()

TerezD

Přes 80. let starý film se nemá v dnešní době moc velkou šanci udržet se na špici, ale tady, u tohoto snímku, si myslím, že problém nenastal. Průkopnická romantická komedie, kterou si berou za vzor novodobější komedie. Náramně jsem se bavila po celou dobu sledování. Je to můj první film od Franka Capry a jsem si jistá, že jistě nebude posledním. ()

Han22

Tuhle Oskarovku už jsem kdysi viděl. I po letech je to nádherná romantická komedie, ve které nechybí nic. On je cynický novinář, ona rozmazlená slečinka, co utíká bohatému tátovi za svým vyvzdorovaným ženichem (kterého samozřejmě nemiluje). Na cestě do New Yorku přes půlku Států se samozřejmě škorpí, hádají, nenávidí a nakonec po pár nedorozuměních se dají dohromady. Nechybí žádné klišé, včetně toho, že ona si málem veme jiného, ale tipl bych, že tady někde ty klišé vznikaly. A jednotlivé scény a nápady (zdi Jericha, mrkev, fingovaná hádka, stopování, hrdina hrající si na gangstera) jsou geniální. Příjemní Gable a Colbertová, perfektní režie. Chyběla mi jen scéna, kdy si na konci padnou do náruče, ale záběr s padající dekou byl myslím výstižnější. Komedie roku 1934. ()

• Natáčení probíhalo v americké Kalifornii v lokalitách Pasadena, Hollywood, Thousand Oaks a Los Angeles. (Terva)
  • Herec Robert Montgomery měl původně hrát hlavní roli, ale odmítl se tím, že jde o "nejhorší scénář, co kdy viděl". (Terva)