Je dôležité mať Filipa

• Česko Jak je důležité míti Filipa (viac)

Dva mladí gentlemani, žijící v Anglii roku 1890, si pohrávají s pravdou, jen aby do svého poklidného venkovského života vnesli trochu vzrušení. Worthing (Colin Firth) si vymyslel bratra Filipa, kterého používá jako výmluvu, aby mohl navštěvovat okouzlující Gwendolen (Frances O´Connor). Moncrieff (Rupert Everett) si začne říkat Filip poté, co navštíví Worthingovu mladou a krásnou chráněnku Cecily (Reese Witherspoon) na venkovském sídle. Všechno se začne hatit, když se oba společně ocitnou pod jednou střechou. A to je ten správný čas odhalit, jak je důležité míti Filipa! (oficiálny text distribútora)

anatheman

Ale ano, nakonec uděluji poctivých pět hvězd. Proč? Protože Wilde! Jak se zdá začátek díla poněkud chladnější, o to více je vroucí jeho druhá polovina, která představuje dokonalou přehlídku britské elegance... Nic není třeba dále dodávat. ()

Cruchot

Mě tahle adaptace docela zklamala. Herecké obsazení je vskutku skvostné, máme tu pěkné lokace, kostýmy a samozřejmě zajímavou předlohu. Jenže nějak jsem se u tohohle filmu nebavil. Poněkud chladné, nepříliš vtipné a hlavně neustále předvídatelné. Neškodilo by ještě víc hravosti, jakou si tahle taškařice určitě zaslouží. Navíc mám ještě skoro chuť ubrat jednu hvězdičku za ne moc povedený závěr. ()

Blaogranas

Určitě je to lepší 3*. Příjemné herecké výkony, zajímavá zápletka, mnoho zábavných situací, to vše doplňeno výbornou melodickou hudbou. A na konec se přece jenom ukáže How important is being Ernest. ()

cogi

První sekundy a hned hudba napověděla, že se nebudu nudit. .. hudební kulisa nemá chybu ... během snímku jsem váhala .. čtyři hvězdičky, pět hvězdiček .. těsně ke konci jsem byla rozhodnuta ke čtyřem a to k mírně sentimentálnímu konci, ale opravdový finish rozhodl .... mírně jsem filmu přidala, ale myslím, že to vyjímečně neuškodí ()

wertcha

Vubec jsem nevedela do ceho jdu, ale tohle bylo naprosto necekane - velike prekvapeni! Skvely humor - skvela zapletka - presto to melo nejake mouchy :) Takze **** ()

..Anya

Nudně podané, ale s vynikajícím závěrem. Trošku se ztrácím ve dvojsmyslu poslední Colinovy věty a nejednoznačností překladu názvu filmu. U get it? ()

dakarin

... mě to stylem připomělo divadelní představení ;-) hodně, hodně dětské - mě tak nějak koncentrovaně nudilo :-( ... přidáno později ... tak to sorry, to je podle divadelní předlohy a navíc klasika, tož to jsem zjistil až dodatečně, nicméně předchozí hodnocení se tím nemění ;-) ()

IXOXI

Vynikající komedie, postavená na promyšlených dialozích. Po shlédnutí filmu nebudu ani na okamžik váhat s knižní předlohou. ()

PavelZava

Budu muset ověřit a prohloubit mé znalosti Oscara Wilda. Divadelní hra, na které je tento film založen se mi jeví naprosto geniální a bude nutno ji přečíst v originále v nejbližší době nejlépe v Leabharlann Náisúnta na hÉireann (National Library of Ireland)! Samozřejmě je na filmu vidět, že jde o divadelní hru z důvodu mnoha vtipných dialogů, z nichž některé zveřejním zde a zbývající budou trvalou součástí mého deníčku. Filip žádá o ruku Gwendolínu: Slečno Fairfaxová, co vás znám, obdivuji vás víc než všechny dívky, co znám, od té doby co vás znám. U případných nápadníků je nutno je podrobit zkoumání názorů, postojů a rodokmenu (Judi Dench se ptá a komentuje) : Kouřííte? Aáno, musím přiznat, že kouřím. To ráda slyším. Muž má mít vždycky nějaké zaměstnání, už tak je v Londýně příliš mnoho lenochů. První setkání Algieho v této scéně je Filipem se svou sestřenkou Cecílii (postavu hraje Reese W. 1,56m): Vy, jste jistě moje malá sestřenka Cecílie. Jste zřejmě obětí nějakého omylu. Nejsem malá. Vlastně jsem na svůj věk víc než obvykle vyšší, ale jsem vaše sestřenka. Herecké obsazení je také skvělé, maximální je ovšem Judi Dench. No prostě podivte se sami !! ()

AloeB

Svět cynické a pochopitelně i duchaplné britské smetánky Oscara Wildea naprosto zbožňuju, bylo by tedy vskutku neslušné Jak je důležité míti Filipa neznat a proto jsem se vskutku duchaplně rozhodl bunburyzovat jen abych se mohl podívat i na tuto filmovou verzi (už podruhé) a popravdě jsem velice spokojen odmyslím-li si pár věcí. Ani mi nevadí změny oproti dramatu, původní hlášky zůstaly zachovány včetně geniálních problémů s křtem nebo faktu že muži jsou mnohem obětavější než ženy, dokonce i chválím některé invence tvůrců filmy, za nejlepší z nich považuji zápletku s dluhy v Savoy (pokud jsem ji tedy v originále nevšiml). Popravdě (mimo nějaké minoritní výhrady) jsou dvě věci které mi vadí a to zbytečně šílený příjezd Gwendolyn a pak taky to, že Frederik mluvil o dvojitém křtu ještě předtím než za ním oba Filipové přišli (což je prostě chyba scénáře, nic jiného). A ano, šílený konec mi nevadí, ačkoliv mám výhrady, ale troufám si tvrdit že se povedl, k dílu sedí a závěr s knihou v rukou lady Bracknell je velmi povedený. ()

vla_kor

Proč dávám jen tři hvězdičky? Ve filmu hrají výborní herci.... divadelní předloha je vynikající... Jenže ve srovnání s předchozí wildeovskou adaptací Ideální manžel mi tohle dílko připadá tak nějak ploché. Spíš sled vtipů než opravdová komedie. Prostě pokaždé to nevyjde na 100%. ()

arkie

Výborná adaptace. Jak Colin Firth, tak Rupert Everett si zaslouží jmenovat se Ernest. Judi Dench (i kdyby začínala v kankánu) je nejušlechtilejší z britských šlechtičen - kdybyste do ní řízli, na sto procent poteče modrá. ()

haWranka

Britská komedie jaksepatří. Perfektně ukecanej humor tolik typickej pro Wildea a hlavně perfektní výběr a výkony všech herců. Když všechno doplní ještě svižná hudba, milej a svěží film je na světě. ()

Adiemus

Oscar Wilde by mohl být spokojený. Rupert Everett si roli Algieho vyloženě užíval, Judi Dench skvělá jako vždy - k tomu výborná kamera, anglické reálie - ani u hudby mi nevadilo, že patří spíš do šedesátých let dvacátého století. Jen se mi úplně ztratil Edward Fox. Snad příště. ()