V Postoloprtech na Žatecku bylo koncem května a začátkem června roku 1945 zabito několik tisíc lidí, včetně dětí. Podle vyšetřovatele Pavla Karase lze kvalifikovat tyto vraždy jako genocidu. Přesto za ně nikdy nebyl nikdo potrestán. V samotných Postoloprtech připomíná hrůzný čin pamětní deska, na které byla oproti původnímu návrhu vypuštěna zmínka o německé národnosti obětí a slovo "masakr" bylo nahrazeno neutrálním pojmem "událost". Na základě záznamu z vyšetřovací komise je zřejmé, že o masakru byli informováni vojenské i politické špičky tehdejšího Československa. Většinová nálada ve společnosti však nahrávala tomu, aby se celý případ, pokud možno, zahalil rouškou mlčení. Dozráli jsme k tomu, abychom si tyto nelichotivé kapitoly našich vlastních dějin přiznali a připomínali dnes? (Česká televize)

OtokPag

Zklamání. Tohle téma se dalo zpracovat výrazně lépe.  Komentování “expertů” mi přišlo velmi jednostranné a dost protičeskoslovenské. Nezastávám se v žádném případě vrahů, násilníků a lupičů v řadách československých ozbrojených složek. Je ale velmi laciné posuzovat dnešní optikou poválečné dění, včetně odsunu Němců. Svět rozhodně není dokonalý dnes a určitě nebyl ani náznakem dokonalý těsně po válce. Stačí si vedle “našeho vyhnání Němců” postavit tehdejší vztah amerických bělochů k negrům (později černochům, dnes afroameričanům) v jejich armádě nebo britské postupy vůči židovským uprchlíkům směřujícím do Palestiny, protižidovské  pogromy v Polsku, francouzské vyŕizování účtů s kolaboranty, “vichisty” a nakonec i rudými partyzány, německou denacifikaci včele s nacistickými soudci, teror sovětských komunistů proti všem odpůrcům i těm domnělým, neskutečný teror Titových soudruhů proti všem odpůrcům v Jugoslávii, dalo by se pokračovat na několik stránek… Zkrátka Evropa a celý svět byl tehdy jiný, dnešní právní a morální měřítka by neměla ani hodnoty/pojmenování všech křivd a zločinů. ()

5tipes

Je vždycky smutné, když se neúspěšný herec stane neúspěšným režisérem. Dávám jednu hvězdu za téma a nechci tady nikoho lynčovat, ale tohle se fakt nepovedlo. Je mi to líto, těšil jsem se. Smutné. ()

Benigni odpad!

Příšerný dokument. Herci měli zřejmě velmi špatné vedení, protože mezi nimi nevznikla žádná atmosféra, ani napětí, ani drama. Jejich výkony působili spíše směšně, i když se často jedná o šikovné a talentované herce. Režijně velmi diletantské. Na celém projektu je znát, že pan režisér Jakub W. točil hlavně potupné estrády a na režijním uchopení a hlavně filmové řeči je to velmi vidět. O to více mne překvapuje, že ho ČT prezentuje ještě v Interview. Hlava mi to nebere., ČT a hlavně pak producent Diviš by se za toto klopotné dílko měli spíše stydět. Dokument nemá dostatečnou výpovědní hodnotu a byť byl dobře míněný, nepovedl se po všech stránkách. Škoda. Lítost. Nepochopení. ()

Hanka_M odpad!

Soudkyně Barbara na ČT2? Opravdu nechápu producenty České televize, že tento nepovedený a režijně naprosto směšný dokument tak avizují. Proboha, proč tady v ČT není nějaká umělecká rada? Ach jo... Je hezké a záslužné, že chce ČT tyto události připomínat, ale měli by to dávat tvůrcům, které mají alespoň některé filmařské a vůbec umělecké pojednání. ()

petr8991

Tendenčnost a ochotnické výkony, které ji podporují. A casting? 37letého Kokeše hraje starý děda? Urbanova zavilá nenávist vůči Benešovi a Bělohradského "vymyšlené národy" jsou úplný vrchol... Jedna * je snad až moc, je to úplně debilní... ()