V Postoloprtech na Žatecku bylo koncem května a začátkem června roku 1945 zabito několik tisíc lidí, včetně dětí. Podle vyšetřovatele Pavla Karase lze kvalifikovat tyto vraždy jako genocidu. Přesto za ně nikdy nebyl nikdo potrestán. V samotných Postoloprtech připomíná hrůzný čin pamětní deska, na které byla oproti původnímu návrhu vypuštěna zmínka o německé národnosti obětí a slovo "masakr" bylo nahrazeno neutrálním pojmem "událost". Na základě záznamu z vyšetřovací komise je zřejmé, že o masakru byli informováni vojenské i politické špičky tehdejšího Československa. Většinová nálada ve společnosti však nahrávala tomu, aby se celý případ, pokud možno, zahalil rouškou mlčení. Dozráli jsme k tomu, abychom si tyto nelichotivé kapitoly našich vlastních dějin přiznali a připomínali dnes? (Česká televize)

Arsenal83

Táto silná téma bola výborne stvárnená vo filme Krajina ve stínu. A považujem za úplne legitímne, že sa otvára aj táto téma, nie je to žiadny útok na vlastenectvo, ak si priznáme aj chyby, aj zbytočné vraždy, ktoré sa preukázateľne diali. A to že ich robila v masívnom meradle aj druhá strana, takéto konanie neospravedlňuje. Žiaľ, toto spracovanie dokumentu bolo ale veľmi slabé. Hrané scénky nedôveryhodné a potom tam skákali akože výpovede odborníkov a tie pôsobili v tejto kombinácii ako päsť na oko. Už skôr by som prijal, keby tam boli čisto dobové, archívne zábery a toto sa striedalo s názormi historikov. Za nešťastný považujem záverečný výstup dokumentu, kde sa vlastne zo všetkých Čechov urobili ľudia, čo nenávideli Nemcov a želali si ich smrť. A že tieto činy boli úmyselne nepotrestané. V takom prípade sa ale naozaj treba pozrieť aj na tú druhú stranu. Koľko Nemcov bolo reálne potrestaných za svoje činy? Tých pár v Norimberskom procese? To je všetko? ()

sportovec odpad!

Snaha o objektivní pohled je kontaminována Urbanovými úvahami o propojení Beneš - Reicin, které nemají daleko k choromyslnosti. Ignorace faktu, že Třetí republika byla od počátku své existence sovětizována, kvalitu tohoto dokumentu dramaticky sráží. Ve své podstatě jde o další nacistický zločin, ze kterého Evropa - nejen my - postupně vylézala, tj. o proces přímo protikladný nacizaci Evropy. Nacismus, SS, RSHA z tohoto kontextu rozhodně nelze vynechat stejně tak jako jakousi německou poválečnou "renacifikaci" v NDR i SRN. Bez ní by Německo vůbec nemohlo fungovat, protože nebylo téměř nikoho, kdo by byl s to stát řídit a spravovat. Tyto "drobnosti" tvůrci pořadu pominuli a své nesporné úsilí tím znehodnotili. Vrcholem jsou nepřijatelné, protože falzifikující závěry chartisty Jana Urbana. ()

topi

Hraný dokumentární film o ne příliš reprezentativních událostech našich dějin, krátce po skončení druhé světové války. Řekl bych, že mnohem lépe je tato tragická událost popsána v knize "Krvavé léto 1945 - Poválečné násilí v českých zemích" od historika Jiřího Padevěta. ()

patrikus

Z režijního a kameramanského hlediska velmi zpackané dílo. Situace naprosto bez atmosféry, svícení jak z prvního ročníku na FAMO, bez špetky nápaditosti. Dokumentu chybí sugestivní atmosféra, na hercích svítí make-up jak z Commedia dell'arte. Bez nápadu byla i hudební dramaturgie a chyběla jakákoliv práce s hercem. Opravdu smutné, na to, kolik to stálo, protože ani obsahově se nejedná o nějaké vypovídající dílo. ()

luczi odpad!

Stejně špatné jako "dokument" Davida Vondráčka o událostech na Bořislavce, ale vůbec mě nepřekvapí, když film dostane na sjezdu sudetoněmeckých Němců v Augsburgu stejnou cenu. Já se fakt nedočkám toho, kdy tady nebudeme točit historické filmy ode zdi ke zdi. ()

mira007

Hraný dokument na základě záznámů vyšetřovací komise, která měla poválečný masakr několika tisíc Němců v Postoloprtech vyšetřit, respektive ne z důvodu spravedlnosti, ale spíš aby udělali nějaké alibi vůči kritice ze zahraničí. Myslím, že tahle událost je precizněji, úderněji a ne tak formalistně zpracována lépe panem Padevětem v Krvavých letech (2017). PS: Fascinuje mne kolik lidi tento tip dokumentů, kdy Češi jsou za záporáky a Němci oběti, je schopno zrudnout do běla vzteky, jako kdyby jeden podobný dokument úplně vymazal celou druhou světovou válku ()

bohemia_regent

Očekávání nebylo naplněno... Reakce členů komise na určitá místa ve výpovědích vyslýchaných byly po jisté době monotónní, k čemuž přispělo i to, že po herecké stránce to nebyl žádný koncert. A vadila mi tam ještě jedna věc: hrané scény nebyly odlišeny (když pominu občasné používání širokoúhlého objektivu) od vstupů historiků a reálných pamětníků, takže to vizuálně splývalo, a v celkovém dojmu z toho pak tím víc trčely dokumentární záběry z filmových archivů... Takže závěrem: pochválit můžeme snahu o kritický pohled na jeden z ostudných okamžiků naší minulosti, k tomu pár přínosných informací od historiků, snad i sympatický pokus o ne úplně častý dokumentaristický formát... ale stejně to bohužel nestačilo k celkově dobrému výsledku. ()

Mallinali

To měl Jiří Padevět určitě velkou radost, že mu hned z kraje titulků tvůrci poděkovali. Jak sám říkal v Krvavých letech, je přesvědčen, že ten hnusný masakr způsobilo selhání několika jednotlivců. A nikdy neshazoval úsilí skutečných českých vlastencu. V tomto díle se místo toho od pana Bělohradskeho rovnou dozvíme, že český národ byl špatně vymyšlen (!!). A nadšený laik pan Urban spolu se scénářem pana Vávry pak rozjíždí spekulace o úmyslné genocide Němců nařízene nejvyššími místy v čele s prezidentem Benešem.  Proč to teda jinde takhle neproběhlo, když to mělo být centrálně nařízeno, to nikoho nezajímá. Smutné je, že se v dokumentu objevilo několik opravdových odborníků, ale ty hlavní odsudky a spekulace nechali říct jen pana Urbana, který má k tomu z nich nejmenší kompetence. Aspoň základní kontext, že první vyhnali Němci Čechy a plánovali je úplně zlikvidovat, což se jim u statisíců povedlo, to tu vůbec nezaznelo. Je samozřejmě důležité si vyjasnit temná místa dějin, aby se podobné prasarny uz neděly, ale takhle se férový osvetovy dokument opravdu nedělá. Tohle je leda rudý hadr pro kritiky a veřejnoprávní průšvih velký jako sexuální deficit v šestinedělí. ()

Kakho-oto odpad!

Čekal jsem, že to bude jednostranná záležitost a agitka toho, "jak škaredě jsme se po válce zachovali k Němcům", ale takový průšvih jsem přece jenom nečekal. Když vidím Jana Urbana nebo Václava Bělohradského, tak se mi otevírá pověstný nůž v kapse. Označit naši východní armádu, od roku 1944 1. čs. armádní sbor, za "cizineckou legii", "vraždící oddíly vymknuté kontrole" apod. je nanejvýše chucpe. Vůbec nezaznělo, co tito vojáci od Němců za války zažili, jaká všechna zvěrstva museli vidět atd. Páteř naší východní armády tvořili hlavně volynští Češi, což byli sice obyvatelé SSSR, ale zároveň také etničtí Češi hlásící se ke kořenům (na Volyni žili maximálně 70 let). Dále byli v 1. čs. armádním sboru Rusíni, tedy obyvatelé předválečného Československa. Ani Čechů a Moravanů nebylo ve sboru tak málo, jak tvrdil Urban. A bičovat se za to, že jsme po válce stříleli příslušníky zločinecké organizace SS? Stejného "zločinu" se dopouštěli američtí vojáci, když spatřili v osvobozených koncentrácích hory vyzáblých mrtvol. V Itálii nebo bývalé Jugoslávii probíhaly po válce hromadná střílení nacistů, fašistů a kolaborantů. A sypou si Italové nebo Srbové popel na hlavu? To nedělají ani Poláci, kde bylo po válce pobito mnohem mnohem více Němců než u nás. Tak ať si "patočkovský" Bělohradský a proněmecký šváb Urban nechají ty kecy pro sebe. Panu Urbanovi doporučuji vystěhování, když se u nás cítí tak špatně. Lituji pana Hanzlíka, který v pořadu též promluvil. Toho si vážím jako odborníka na historii naší těsně poválečné armády včetně zločinného Obranného zpravodajství. Samozřejmě, že máme, stejně jako jiné národy, stinné stránky historie, ale natočit zcela povrchní a jednostranný "dokument" o událostech v Postoloprtech považuji jen za výkřik proněmecké páté kolony v České republice. Ještě bych rád dodal, že na rozdíl od někoho jiného stojím v případě rusko-ukrajinského konfliktu na straně Ukrajinců. Jestli je někdo fašistou, tak je to Putin a jeho věrní. Největší stát světa přeskočil od komunismu k fašismu. Naše společnost bude i v blízkém budoucnu vystavena propagandě "putinovské", ale také "prosudeťácké" propagandě, bohužel. ()

milwaukee odpad!

Wehremberg je ten angažovaný všeumělec, který točil onen dezinformační "skvost" To se ví? Umí dělat něco jiného než pro režimní sračky? ()

yntelygent odpad!

Tak uz sa nam to pomaly stupnuje,za par rokov sa tymto tempom budu ucit deti v skole ze Nemci boli ti dobri a my,Rusi , atd.ti zli,co pachali vojnove a povojnove zverstva...nestaci ze uz aj Hollywood toci filmy o Nemcoch v dobrom,priam slachetnom svetle "Pianist" {tym netvrdim,ze sa nenasli aj taki|...tak tym chcem povedat,ze tvorcovia tohoto dokumentu to uz totalne presrali....bolo tesne po vojne v ktorej obidve strany robili svinstva,ale takto jednostranne natoceny dokument,to je k pobliti.... ()

ostravak30

Podobné události je třeba připomínat. Žel bohu, stalo se. Nutno podotknout, že to co páchali Němci na nás, páchali jsme my na nich. Jenže oni k tomu měli jednu válku - pět let, my jen pár kratičkých okamžiků. Nelze ale ospravedlnit vraždění dětí, které, jak se asi shodneme, se žádných zločinů na Češích dopustit nemohli. Druhou stranou mince je něco, co dnes těžko budeme zjišťovat. Mnoho Němců bylo po obsazení najednou hrdé na svůj národ a začali se k Čechům chovat odporně. Povyšovali se a své leckdy i sousedy a přátele uráželi a ponižovali. Mnohdy jim i vyhrožovali pod pohrůžkou udání za cokoli. Z tohoto pohledu je pak nenávist k Němcům pochopitelná. Musíme si uvědomit, že tyto věci se děly šílených 5 let. To je opravdu moc. Takže do pocitů Čechů se lze jen těžko vcítit. Celému dokumentu by jistě pomohlo, kdyby jednotlivé pasáže četli herci a doplněny byly archivními fotografiemi či záběry. Hrané scénky výslechů jsou na opravdu slabé úrovni. ()

iz67

Nemám velká očekávání o naší schopnosti sebereflexe. Ale histerie komentářů k tomuhle kusu, a to, jak drží linii, je přeci jen překvapující. Ňam Ňam ()

Shnoff

Mohlo to být delší a víc do hloubky, ale tu podstatu toho, co se tam stalo a jak jsme se k tomu postavili, to zachytilo velmi dobře. Škoda, že (a vlastně dle očekávání) se to tu hemží vlasteneckými komentáři, kdy esenci idiocie zachytil zejména Alexis74. ()

jungewolf

Hořká pravda o poválečné odplatě. Jenom nechápu, co tam dělal soudruh "filozof" Bělohradský se svými levičáckými kecy o vymyšlených národech. Krom toho, je tam opomenutý zásadní fakt : od října 1938 vyháněli Němci z pohraničí Čechy !!! Do konce února 1939 šlo MINIMÁLNĚ o 140.000 lidí!!! Nemluvě o tom, že z pohraničí muselo (vedle nich) utéct několik tisíc židů + několik tisíc Němců - antifašistů, aby si zachránili holý život .... . A to nemluvím o velice brutální germanizaci Čechů, kteří na odtrženém území zůstali. Celé české vesnice se ocitly v zabraném území - na Moravskorumlovsku, polovina Chodska, rozsáhlé oblasti na severní Moravě atd. atd. *** Jinak má ale pravdu "Shnoff" - Alexis74 je ukázkový příklad idiocie. Vždyť ani nedokáže správně napsat slovo "nehajloval" ..... . A pindy o řádění banderovců v 60.letech? K tomu se už radši ani nebudu vyjadřovat . ()

DAJAAAA odpad!

Alexis74 to krásné vyjádřil za mě.Je to prach sprostá propaganda poplatná současné době.Herr Wehrenberg už podle jména má německé kořeny.Tak už podle toho víme odkud vítr fouká. ()

Grimaldi

Zcela jistě kontroverzní dílo, jenž část naší historie možná neukazuje v lichotivém světle, ale zato víceméně pravdivě. Pokud tvorba takovýchto nejenom hraných dokumentů pomůže u části obyvatelstva přijmout fakt, že se naše oprávněná chuť po pomstě na některých místech republiky ať už neúmyslně nebo možná i plánovaně zvrtla v něco hrozivého, má jejich vznik smysl. Je ale důležité si také pamatovat že každá akce vyvolává reakci a tato zde ukázaná událost je toho jasným příkladem. ()

Peddro odpad!

Název je nejen zavádějící, ale především  urážející. Autoři si  klidně dovolí nazvat jej ,,Česká odplata", jako princip kolektivní viny, ale klidně přijali termín ,,Nacistická okupaci", nikoliv ,,Německá okupace", aby se nedotkli všech Němců, tedy tam kolektivní vinu odmítají. Jeto jasné uplatňování kolektivní viny, aby diváci začali podvědomě pochybovat o správnosti Benešových dekretů. Celý dokument vyzněl, jako kdyby byl hlavním poradcem Berndt Posselt. ()

milos.bradik

Podle hodnocení i podle recenzí je jasně vidět, že se lidé příliš nezměnili a byli by ochotni klidně vraždit civilisty pouze proto, že to přece byli Němci. Jedinou chybou bylo podle mne to, že to měli udělat jako inscenaci a ty poznámky hstoriků mohli dát jako navazující pořad formou debaty. ()