Starodávné apokalypsy

• Veľká Británia Ancient Apocalypse
Veľká Británia, 2022, 4 h 11 min (Minutáž: 29–33 min)

Réžia:

Marc Tiley

Kamera:

Will Fewkes

Graham Hancock (sprievodca), Joe Rogan

Novinář Graham Hancock hledá po celém světě důkazy o záhadných ztracených civilizacích, které na naší planetě žily v poslední době ledové. (Netflix)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (7)

Jednou přišla povodeň (2022) (E01)

Pokud měla tato epizoda navnadit, tak se to moc nepovedlo. Bylo to na hraně typicky konspiračních dokumentů, což je škoda a Hancock to nemá zapotřebí. Vyplatí se ale pokračovat ve sledování, protože kromě toho, že je to pěkně udělané, tak se časem dostane k těm zajímavějším věcem. Pokud ale slepě věříte vědcům, nejspíš budete trpět. ()

Cizinec v čase chaosu (2022) (E02)

Tak stále se to ještě nezvedá tam, kde by to mělo být. Hancock je jak sám říká investigativní badatel, který se snaží zaplnit bílá místa, která archeologové ignorují a hlavně se snaží upozornit, že nejde o vědu v pravém slova smyslu. Důkazů totiž zase tak moc není, uhlíková metoda určující stáří předmětů není zdaleka dostačující pro vytváření často velmi děravých hypotéz, na kterých jejich autoři lpí i když jsou často vyvráceny novými objevy. ()

Vychází Sirius (2022) (E03)

Názory Hancocka na archeologii, resp. většinu "vědců", kteří ji provozují, mám už mnoho let. Podobně vnímám i astrofyziky. Takže mě tento seriál velmi sedl formou a tím, oč se snaží. Hancock nabízí hypotézu, která je minimálně stejně dobrá, jako ty stávající, které působí ve světle nových objevů dost zastarale. Přestože on sám archeolog není, nabízí kritické myšlení v kombinaci s vírou v lidskou schopnost přenášet informace napříč časem. Mýty, které zpravidla věda bagatelizuje a nevěnuje jim pozornost, skládá k sobě. Po celém světě si lidé vypráví už tisíce let příběhy a ony se někdy až překvapivě shodují, takže... . ()

Duchové ze zaplaveného světa (2022) (E04)

Tak tady už členům hnutí Sysifos praskají cévky, protože zazní slovo Atlantida. A to přestože ani ve vědeckých kruzích neexistuje studie, která by její existenci vyvrátila. A Hancock jde o kousek dál, protože cílem jeho mise není přesvědčit diváky, že existovala nějaká bájná civilizace. Ale spíš nabízí vysvětlení některých dosavadních záhad, jak se podařilo postavit pyramidy a chrámy lidem, kteří byli prostí zemědělci bez znalostí mechaniky, či fyziky. Nepouští se cestou Ericha von Dänikena, neznaží se motat do toho mimozemšťany. Hancock nepůsobí jako milovník bombastických a konspirátorských teorií. Možná právě proto je pro spoustu archeologů trnem v oku. Jeho teorie má hlavu a patu. ()

Ztracená civilizace Ameriky (2022) (E06)

Hancock místy dělá totéž, co mainstreamoví archeologové. Snaží se za každou cenu udržet svou teorii funkční. jenže...Occamova břitva. Někdy je kopec jen kopec a někdy je kámen otočený na sever, jen kámen na zemi. Nicméně i tak sdílím jeho přesvědčení, že archeologové jsou často příliš jednostranně zaměření a nevidí souvislosti. ()

Osudová zima (2022) (E07)

Bez ohledu na to, kdy a kým bylo toto podzemní město postaveno, je to úchvatný objekt. Snaha napasovat jeho vznik do hypotézy o ztracené civilizaci, znevěrohodňuje dosavadní Hancockovo bádání. Přesto je jeho podání mnohem serióznější, než dokumenty, kde si archeologové cucají z prstu zcela nepodložené příběhy. ()

Zkáza a znovuzrození (2022) (E08)

Působivý vizuál, hudba i komentář....profi dokument, který varuje před katastrofou, která kdysi smetla civilizaci. Hypotéza je to zajímavá a v mnoha názorech na vědce a jejich přístup se s autorem shodnu, pojistku proti meteorickému bombardování, si sjednávat nebudu. ()