Dějiny třetí světové

Richard Komárek

Kamera:

Petr Racek

Martin Siničák (rozprávač)

Právě před 60 lety se svět ocitl na pokraji vojenského konfliktu mezi Východem a Západem v době tzv. Karibské krize. Armáda Československa měla zaútočit na Bavorsko a dojít až do Francie. Jaké šance by ale měli vojáci a obyvatelstvo v realitě atomové války? ... Třetí světová válka byla na spadnutí. Před šedesáti lety, 15. října 1962, oznámil americký prezident Kennedy, že Sovětský svaz má na Kubě rakety. Moskva v reakci na to vyhlásila vojenskou pohotovost Varšavské smlouvy. Československé armádě by nezbylo než bojovat po boku Sovětů. Zdejší armáda se začala tajně chystat. Vojáci spali obutí, připravení. Netušili, že sovětští velitelé se Čechoslováky chystají posílat na smrt do předních linií. Dokument ukazuje, jak naši zemi přípravy na konflikt převrátily naruby. Branná výchova, propaganda. Vzpomínají ti, kdo se na válku, která nakonec nebyla, sami připravovali. Jaroslav Fořt, který s dalšími vojáky pirátsky vysílal na rádiových vlnách. František Antl, parašutista. Podívali jsme se s nimi do starých kasáren, do krytu, do pohraničí. I na německou stranu barikády. Za vojáky, kteří měli stát proti našim. V dokumentu jsou také odtajněné unikátní dokumenty – plány Varšavského paktu nebo plány atomových útoků americké armády na našem území. (Česká televize)

Arsenal83

Spomienky tých, ktorí sa pripravovali na tretiu svetovú. Ale tých, ktorí mali ísť bojovať. Všetky tie prípravy zo strán veľmocí sú až také smiešne. Už jedna atómovka ťa odzbrojí tak, že živí by závideli mŕtvym. Dokument je taký suchý až nudný a v podstate chce prepojiť minulú situáciu s dneškom, keďže na začiatku ukázali Putina, ako hrozbu nukleárnej vojny. ()

sportovec

Chybí jistý dodatek: sovětské instalaci raket na Kubě předešla r. 1961 obdobně jednostranná instalace raket amerických v Turecku; ve filmu TŘINÁCT DNÍ je zmínka o zastaralých raketách   made in USA. Asi to nebudou všechny složitosti. Včetně těch polistopadových. ()