Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

Finskej

Průměrná sci-fi odvedená slušnou, poctivou filmařskou prací a solidními hereckými výkony. Žádné pokusy o umění a pseudoumění, zato střízlivý průběh, pročež člověk překousne i happy end. ()

Seti

Byl jsem hodně spokojen, až do okamžiku oživovací scény. Tam už to James trochu začal přehánět. Nečekaná návštěva na dně oceánu s videodýchánkem a vlnami tsunami už byla vážně moc, no a zpráva od Virgila a jeho nových přátel to naprosto zabila. "Triumfální" příchod Eda Harrise už byla jen třešnička na roztékajícím se dortu. Viděl jsem režisérský sestřih a dlouho si nepamatuju, kdy mě u filmu konec takhle zklamal. Pokud někdo nadával na laciné zelené poselství u Avatara, tak u tohohle se pobleje, posere a pochčije. Jamesi fuj, ten závěr sis moh vážně odpustit. ()

Milano33

Fascinujúce podvodné sci-fi s dychberúcim prevedením a kulervúcou technickou stránkou. Film točil James Cameron, takže o precíznu réžiu bolo dopredu postarané. The Abyss je dokonalo natočený snímok, obzvlášť zábery z podvodnej plošiny boli nasnímané s naozaj detailnou presnosť a neskutočným spôsobom sa pri nich odrážal Cameronov nevšedný perfekcionizmus. Zostrihané je to naozaj nápadito a predovšetkým efektne, čím docieli u diváka ten pravý pocit z daných záberov či sekvencií - divák sa doslova naladí s tempom a rýchlosť prestrihov danej scény. Ako už býva u Camerona bežnou normou, veľmi si potrpí na trikovej stránke filmu, preto nie je žiadnym prekvapením, že sa jedná o ďalší z jeho vizuálnych skvostov. Digitálne efekty sú okulahodiace, pohráva si tu často so svetelnou intenzitou natočených scén i s clonením a hĺbkou ostrosti. Je to vidieť perfektne najmä vtedy, keď sa kamera presunie do málo osvetlených priestorov podvodného plavidla a ešte o poznanie lepšie sa na to pozerá, keď opustíme (viac-menej) bezpečné priestory ropnej plošiny a vydáme sa do hlbín morských vôd. Hoci James Cameron dokáže natočiť skutočne úchvatné snímky z vesmírneho prostredia, jeho pravú a skutočnú vášeň spatríme práve až v srdci mora. Cameron sa netají tým, že miluje natáčať filmy, ktoré sa odohrávajú vo vodnom prostredí a The Abyss je snáď úplne prvým filmovým počinom od Camerona, ktorým nám vskutku kvalitne predal jeho ideu a láskyplnosť k (pod)morským snímkom. Po filmu The Abyss neskôr samozrejme nasledoval i megaúspešný veľkofilm Titanic a podľa zverejnených informácií z natáčania filmového pokračovania Avatara sa máme tiež na čo tešiť. Podľa všetkého sa máme dočkať podvodného dobrodružstva v moriach planéty Pandory a tu už v Avatarovi 2. Ale späť k The Abyssu, v tomto diele nám Cameron taktiež prichystal čarokrásnu idylu so strhujúcim sepktáklom farieb a svetiel. Pohľad na podmorské inteligentné vyššie bytosti bol skrátka fascinujúci, keďže farebné podanie ich svetelného zdroja bolo jednoducho podmaňujúce. Toto sa Cameronovi neskutočne vydarilo, vskutku išlo o pôsobivý kontrast medzi čiernočiernymi hlbinami morského dna a svetielkujúcimi mimozemskými tvormi. Výpravná stránka filmu nás zaviedla až na dno oceánu, navštívime tu hneď niekoľké podvodné plavidlá, či už napríklad jadrovú ponorku alebo ropnú plošinu, ktorá vyniká svojim úchvatným vnútorným komplexom. Je to film dosť klaustrofobický, talasofobický (talasofóbia - strach z mora / oceánu) a vie vsugerovať hĺbkovú psychózu a to nielen u postáv. V zúžených chodbách a priestorov plošiny sa zaručene dostaví pocit úzkosti. Zase pod tiahou morského oceánu sa objaví strach z toho, že vám dôjde kyslík, že sa udusíte alebo zmrznete, že vás tlak morského dna stlačí tak, že z vás nič iné nezostane, než iba sploštená placka, a v neposlednom rade sa začnú vaše myšlienkové pochody obracať na to, čo na vás vlastne číha v tejto bezodnej hĺbke. Ako sa jednotlivé propriety, ktoré umožňujú život pod vodou, začnú míňať a opotrebovať, obzvlášť to platí pri strate kyslíku, tak film sa stáva ozaj napínavým a thrillerový aspekt tu funguje na jedničku. Ed Harris a Mary Elizabeth Mastrantonio tvoria naozaj prekrásny pár. () (menej) (viac)

Davej

Nádhera. Jedná se o mírumilovnou SCI-FI, která v žádném případě není odfláknutá. Skvěle vytvořená atmosféra a opravdu výborné efekty.Legenda. ()

cold

Skvělý Sci-fi z podmořského světa, který na svou dobu vládl opravdu revolučními triky. Proč lítat do kosmu, když planeta není ještě zdaleka prozkoumaná. Pohodová podivaná pro celou rodinu (na tu prodlouženou verzi se už moc těším). ()

Perry-

Hodnocení SE verze: Oproti klasické značný posun kvality. Přílivové vlny byly super. Co však překousnu hůř, je nudnost. Cca. od konce první hodiny do posledních 40 minut se film poměrně vleče. Samozřejmě, lze na to koukat, hlavně pokud to vidíte poprvé (to vám to ani nepřijde, a skvěle se bavíte), ale podruhé, potřetí a po vícekráté už je to docela nuda. ()

1860

Zpočátku nudné, poté uchvacující... Bohužel se film neubránil kýčovitosti (bývalá manželka hlavního hrdiny, apod.), a jak je už u Camerona zvykem, nepřinesl žádný překvapivý příběh.. Vědci ti hodní, vojáci ty zlý.. Že bychom to již v nějakém Cameronově filmu viděli? ()

wosho

Propast je dokonalé sci-fi. Originální námět a nápad s ekologicko-sociálně-filozofickým vyústěním (jeden z důvodu proč milovat režisérské verze filmů). Na svou dobu opravdu revoluční triky (digitální vodní "had" musel před 20 lety šokovat svět), kterí nezachraňují nulový děj (jako u mnohých sci-fi snímků). Velice dobré herecké obsazení, které jde proti šablonovitému obsazování herců (v té době skoro neznámí Ed Harris jako kladný hrdina/ v té době hvězdný klaďas Biehn v nezvyklé roli nezviklého "nepadoucha", který má svým způsobem oprávněné obavy). A geniální režie, Cameron pomaličku pracuje s napětím, buduje atmosféru a nepřehání to s akcí, ale když jí už točí, tak diváka zarazí do křesla. Opravdová škoda, že jsem neměl možnost Propast vidět v kině na velkém plátně s pořádným ozvučením. ()

dopita

Já teda zrovna na sci-fi moc neletim, leda tak výrazně žánrový sci-fi jako akční sci-fi, nebo sci-fi horor. Ale Propast nemá chybu. Jako si Spielberg natočil Blízká setkání třetího druhu, tak si Cameron natočil Propast. A vytvořil úchvatnej film, kterej je postavenej na příběhu a ne na okázalých efektech, kterejch tam je mimochodem spousta, ale nejsou to hlavní. Je až neuvěřitelný jak dokáže film starej dvacet let, kterej se kompletně odehrává pod vodou a je dlouhej bezmála tři hodiny a přitom je prost zběsilejch akčních scén, udržet divákovu pozornost. Prodloužená verze je výrazně lepší, v podstatě mění vyznění celýho filmu, navíc filmu přidává další rozměr a myšlenku. V kinoverzi byl závěr moc uspěchanej. Výborná hudba i herci, chemie mezi Edem Harrisem a Mary Elisabeth Mastrantonioovou má kadenci atomovky. No a film je samozřejmě technicky dokonalej. Cameron by ani něco, co by bylo hotový jen na 99% do kin nepustil. ()

Shakeus

Sci-fi 80. léta, moje oblíbená pochutina. Na tu dobu fantastické triky. Jinak výborná atmosféra a prostředí, fascinující tajuplný závěr. Dnes už takové filmy k vidění nejsou. ()

Sancty

Ešte si pamätám, ako som odchádzal z videoklubu s otvorenou hubou. Vtedy to bol mega nárez. Po nedávnom opätovnom zhliadnutí už len výborný scifáč. V začiatkoch občasná nuda, avšak pozitíva prevládajú a také klesanie do hlbiny ma vždy dostane. Pre mňa je práve tento úsek vrcholom Priepasti. ()

cab

Postupna gradace napinaveho pribehu o potopene ponorce a naslednem hledani skupinou potapecu, kde na vsechny zucastnene ceka nejedno prekvapeni. I pres skoro 3hod. delku, reziser (James Cameron) a jeho tym dokazi udrzet divakovu pozornost v nejvyssi pohotovosti. 80% ()

Saikov6

Málokdy se někomu podaří udělat film, který dokáže diváka přikovat k sedačce a napnout ho tak, aby si nemohl ani odskočit... J. Cameron to má prostě v sobě... Film divákovi vnukne myšlenku, napne ho a okouzlí... nádhera :) ()

Paity

Naprosto brilantní sci-fi thriller, který dává důraz spíše na pocitovou a mezilidskou stránku, než na nějaké super efekty, i když ty se tam občas také mihnou. Hlavně to ale stojí na perfektním příběhu, Edu Harrisovi a skvělém nápadu, jak jinak uchopit setkání s mimozemskou formou inteligentního života. ()

Merkin

Celou dobu jsem si všímala drobností, všemožných detailů, o které by se průměrný režisér vůbec nestaral, sledovala jsem práci kamery, soulad a vnitřní pokoj protagonistů, rozvrstvení jednotlivých scén, vystavění snímku pyramidálně s dechberoucím ne/závěrem, nevšední a doslova úchvatné pojetí podmořské civilizace...mohla bych ve svém výčtu pokračovat...a v duchu mě napadl jen jediný muž, jenž je schopen tak podrobné analýzy námětu, takové poetiky, tak originálního uchopení... James Cameron se nemusí pod svými díly podepisovat, jeho mistrná taktovka to učiní za něj :) ()

farfalla

Skvělé akční sci-fi. Přichází jeden problém za druhým a když je to už opravdu nezvládnutelně složité, tak přijde pomoc od vyšší moci. Takže je to i pohádka. Ale dobře se na ní dívá a nenudí. ()

Hanys_

Vlastně dobrou půlku hodně dobrý podmořský thriller, jenže (jak už to tu někdo psal) od scény s oživováním to už nešlo moc brát vážně. Závěr a triumfální příchod Harrise k smíchu. Škoda, protože jinak je to fakt kus parádní filmařiny. 6/10 ()