Oktavianus

Zombíci z Mora Tau jsou zombíci námořníků, co by rádi poklad. A drobná inovace - nemají vůbec žádnej problém chodit a rdousit potápěče pod vodou. Že to zní podobně jako u Pirátů z Karibiku, kde se nemrtvá posádka prochází po dně mořském a nečiní jí to nejmenší problém? To bylo první, co mě napadlo - a potom bohužel dlouho nic. Jasně, je tu Allison Hayesová, takže je na co se dívat (a že na ní se dívá úžasně), místy to drží atmosféru a je tu pár velice povedených scének, ale dolů film sráží zbytečně dlouhé scény a záběry na rvačky mezi potápěčem a zombíkem pod vodou jsou všechno jiné, jen ne zajímavé či napínavé - dlouhé, neobratné, unylé a ke všemu špatně sestříhané. Jak v rámci padesátých let, tak v rámci žánru šedivý průměr, ale za mou favoritku Allison nerozhodnost při hodnocení dám nahoru. Pokud do ní ovšem někdo není platonicky zamilován, bude asi hodnotit hůř. ()

corpsy

Pomerne zábavné dielko. Síce zabáva iným spôsobom, ale to je v tomto prípade v podstate jedno. Keďže ide o film s 50. rokov, rozhodne nečakajte slizkých, rozpadávajúcich sa zombie, alebo gore, to tu v podstate neexistuje a všetko strašidelné, dotvára prakticky len atmosféra podporená ČB spracovaním. Krátka stopáž je tiež len plus. Lenže plus jedno z mála. ()

Lima

ARROW Limited Edition: Poslední z “velké čtyřky” Sama Katzmana, který tady po mnohaleté prodlevě hodnotím. Docela příjemný zombie flák z doby, kdy si ještě George A. Romero vymačkával beďáry. Dnes zapomenutému ´White Zombie´ z  roku 1932 už nikdo nesebere status prvního zombie filmu, ale dlouho po něm, až na malé vyjímky, bylo ticho po pěšině a i v 50.letech by se filmy s klátícími se mrtvolami daly spočítat na prstech jedné ruky. Tenhle patří mezi ně, a je to, jak to říct, přesně to, co byste od Katzmana čekali. Do nechtěné komičnosti jeho ´The Giant Claw´ to má sice hodně daleko, přeci jenom obří ozubený létající pštros, to je jiná váha, ale i tady je srandy kopec. Střídají se tu jen tři laciné interiéry, z nichž nejvtipnější je tzv. “evropské pohřebiště uprostřed africké džungle”, kde v čisťounkých kulisách, v bakelitových rakvích, stejných a vypulírovaných jedna jak druhá, leží zombíci. Ti mají vizáž pivních strejců kunčaftů, které jste kdysi mohli potkávat v bufáčích 4.cenové kategorie na vlakových nádražích. Chodí pomalu, nevydávají žádné zvuky, jenom se tváří, jakoby právě spásně pozřeli velké množství endiaronu. Občas zahrozí pěstičkou, nebo roztáhnou ruce, jako by vás chtěli obejmout, jinak jsou úplně neškodní. Podvodní scény supluje zašedlý filtr před kamerou a bublifuk připevněný na potapěčské helmě. Takhle se to dělá, žádný CGI není třeba :o) Jinak Oktavianus tu má pravdu, Allison  Hayes je zde skvělá, než jí scenář ve 2.půli přikazuje, aby čučela tupě před sebe (jakože “zombie”), tak má živočišný sex-appeal jako Tura Satana ve svých nejlepších letech. Plus to dokonalé líčení dělá taky svoje. Když to shrnu, řemeslné kvality to nemá žádné, ale přesto mírně nadhodnotím, protože tu - z dnešního pohledu - příjemně roztomilou naivitu jsem si vlastně užil. A velké díky edičním společnostem jako je ARROW, že se o tyhle zapomenuté B fláky starají s takovou péčí, na blu-ray to vypadá famózně. ()

Dexter1

Posádka lovcov pokladov prichádza k akémusi africkému pobrežiu. Prišla si odniesť potopený poklad. Tu na scénu prichádza zombie parta, ktorá poklad chráni. Aj napriek tomu, že je tento film pomerne šablónovitý, oceňujem vydarené inovatívne prvky pre zombie filmy. Nemŕtvej posádke nerobí žiaden problém kráčať po morskom dne a topiť ostatných a taktiež reagujú na oheň, čo mi pripomínalo Romerov ohňostroj v skvelom Land of the Dead ,len tu plní inú úlohu. ()

darkrobyk

Jan Petersová přijíždí do Afriky za svojí babičkou, ale už po cestě autem k jejímu domu potká nemrtvého. Tedy, ona tomu nevěří. A páč je samaritánka za každou cenu, dostane pořádnou lekci. K domu ovšem míří také skupina mužů, co chtějí získat diamanty z potopené lodi. Nejsou první, protože diamanty chrání nemrtví, a tak se je zatím nikomu nepodařilo získat. Babička jim však ochotně pomáhá diamanty najít, jelikož má pro to své důvody. Obstojný horor, kde zombie ještě nemají výrazné líčení a jen se klátí, přeci jen kultovní Karneval duší vznikl až v roce 1962. I tak se na film, i vzhledem k milosrdné stopáži, dobře dívá a rychle uteče. Dobrodružství, intriky, láska a smrt. Chuť po diamantech je velká, tak velká, že dokáže zabíjet. ()