Chlapci z Brazílie

• Česko Hoši z Brazílie (viac)

70. léta 20.století. Lovec nacistů Ezra Liebermann dostává zprávu, že několik hledaných nacistů chystá v Paraguayi sraz. Na něm se sejdou významní zastupitelé Třetí říše v čele s doktorem Mengelem a jednají o osudu arijské rasy. Stojí před nimi velký úkol - zavraždit 94 mužů z různých zemí světa. Jsou přesně určení, všem je 65 let a jsou státními úředníky. Mladý židovský novinář Barry Cohler dokonce průběh srazu nahraje na magnetofon a Liebermannovi odvysílá. Je však Mengelem odhalen a zlikvidován. Brzy je v Německu zavražděn první 65letý zaměstnanec železnic. Liebermann si vyžádá od deníku Reuters zprávy o nepřirozených úmrtích 65letých mužů v Evropě a rozhodne se navštívit pozůstalé a vypátrat souvislosti. Při návštěvách si všimne, že synové zavražděných jsou stejně staří, jsou si velmi podobní a že vyrůstali v téměř totožných podmínkách. Všichni byli navíc adoptováni přes stejnou agenturu vedenou bývalou bachařkou koncentračního tábora a pocházeli z Jižní Ameriky. Tam ve svých laboratořích stále aktivně pracoval doktor Mengele... (oficiálny text distribútora)

RAiken

Sympaticky staromilné, s klasickou atmosférou vybudovanou pomalým přidáváním na tempu, přesto bouřlivé pod povrchem. Sledovat tento snímek je něco jako si pomalu odřezávat si pod sebou větev a nevědět o tom, až do chvíle, kdy si uvědomíte, co jste to provedli. Nepříjemně mrazivé téma, až nebezpečně rafinované, vykrystalizuje do své podoby zhruba po druhé polovině snímku a stejně na vás udeří silou orkánu. Na této cestě za nezvratným poznáním vás doprovodí společník nejpovolanější a nejpříjemnější – skvostný to borec, který má šťávu i v 71 letech - Laurence Olivier, avšak tuto cestu budete muset strávit i se společníkem nejhorším a nejstrašlivějším, stejně děsivým jak ve filmu, tak ve skutečnosti – ďábelským doktorem Mengele a jeho věrnou hrozivou uměleckou kopií ztvárněnou Gregorym Peckem. A přesto jak budete neskonale ohromeni atmosférou snímku, tak z ní budete vytrženi, neboť si budete neustále uvědomovat, jací dva skvělí herci vám dělají společnost. I přes, z dnešního pohledu už víme, že směšnou ideu, jde o dílo nadmíru působivé, které žije vnitřní atmosférou a těžící z pocitu stísněnosti, který vám zaručeně zabrání v tom, odtrhnout oči od obrazovky. Bravo… ()

J*A*S*M

Vynikající sedmdesátkový thriller, v němž si Gregory Pack vystřihnul zápornou roli doktora Josefa Mengele. Je to nepříliš známý film, dostal jsem se k němu v podstatě úplnou náhodou - a o to víc jsem byl příjemně překvapený. Předně to má úplně skvělou zápletku. Když se vyjeví, o čem přesně ten film vlastně je (předem jsem si naštěstí nečetl komentáře, které tu toho hodně vyzrazují), zmocnil se mě velmi nepříjemný, až znepokojivý pocit, srovnatelný třeba s Dotekem Medusy. Jsem nadšen jako už dlouho ne. ()

Radko

Nie fikcia, ale realita. Veď len pozrite, koľko Hitlerových klonov pobehuje po svete. Tešia sa len na to, ako uchopia opraty moci prísnou rukou a führerským heslom "Jeden národ, jeden štát, jeden Vodca" . Trump, Kotleba, Bolsonaro (priamo chlapec z Brazílie). A podarilo sa vyklonovať aj dcéry, pritakáva pani Marine Le Penová z Francúzuska. ()

cheyene

Kdyby se ve filmu vyskytoval nějaký fiktivní doktor a ne konkrétně Josef Mengele, dal bych i 4*, protože by šlo o příjemné sci-fi drama a thriller. Takto je pro mě snímek pouhé sci-fi a nějaká alternativní historie, což mě v tomto případě moc neoslovilo. Jinak zpracování, herci, hudba, některé scény super, ovšem celkový dojem spíš slabý. ()

MrPierc

Ďábelská myšlenka žene doktora Mengeleho, aby mohl vytvořit 4. říši. Tajná organizace bývalých nacistů naplánovala ještě horší scénář pro svět. Nebudu prozrazovat, ale významem je to horší než odpálení atomové bomby v Hiroshimě a Nagasaki. Jak promyšlený plán, německé zlo neustává ani po tolika letech a dýchá na záda další generaci. Fanatismus zlé myšlenky je dokonale ztvárněn Gregory Peckem a jeho doktorským knírkem, který bez milosti testoval, mučil a zabíjel děti. Je to Sci-Fi, ale bylo to nepříjemně aktuální. Klonování je už dnes možné a je jen otázkou času, kdy se dozvíme, že lidi už nejsou problémem. Na Německo, nacismus a zrůdnost jejich myšlenek by se nemělo nikdy zapomenout. Tento film přímo ukazuje nebezpečí jejich odkazu i v moderní době. Zlo je nesmrtelné. ()

• Role Laurence Oliviera - Ezra Liebermann - je založena na opravdovém lovci nacistů Simonu Wiesenthalovi. (Javert)
  • V době natáčení se pravý Josef Mengele stále skrýval v Sao Paulu v Brazílii. Zemřel krátce po uvedení snímku v roce 1979. (Javert)
  • Ve scéně, kdy se prochází Josef Mengele (Gregory Peck) po opuštěné nemocnici, je možné ve svitu baterky spatřit obraz s nápisem "Beautiful Bavaria". Skutečný dr. Mengele se v Bavorsku narodil, konkrétně v Günzburgu. (Chegi)

Vzkříšení Třetí říše

Vzkříšení Třetí říše

10.08.2006

Další z nesmrtelných klasik thrillerového žánru se definitivně dočká nové a zmodernizované verze. Jedná se o snímek Hoši z Brazílie, jehož znepokojivý námět týkající se snahy o vzkříšení nacistické… (viac)