Moderní alegorie pohádky o Adamovi a Evě. Adam Schmidt (Bobby Todd), majitel firmy na jablečný džus, se nemůže rozhodnout mezi svou ženou Lilly (Joana Maria Gorvin) a milenkou Evou (Bettina Moissi). Po tom, co selže pokus o sebevraždu, končí v sanatoriu, které vede profesor Petri (Helmut Käutner). Když jednou Adam upadne do spánku, ocitá se v nebi. Pohádka začíná... (ilclassico)

radektejkal

Käutnerova komedia je vtipná a zábavná, docela podobně jako české komedie z válečné a poválečné doby. Snad je víc promyšlenější, dialogy jsou cílenější a a gagy nevinnější. Ostatně s "utrženým jablkem" se nedá spontánně manipulovat - Eva a Lilith jsou dva mantinely, které ohraničují bobovou dráhu, kterou je třeba rychle projet, protože mohou splynout do jednoho mantinelu, a to je sakra nebezpečné. Tato komedie jako kabaretní číslo, vznikla již před rokem 1935 v rámci kabaretního spolku "Die vier Nachrichter" (Helmut Käutner, Bobby Todd, Kurd E. Heyne, Bernhard Eichhorn?), který byl v roce 1935 zakázán. ()

Willy Kufalt

„To nejde, vzdát se úřadů. Ty jsou věčné jako nebe a peklo.“Jo, dobrý! Asi podruhé v životě jsem narazil na film, jehož předlohu tvořila kabaretní show, a narozdíl od francouzského Poprasku v kabaretu se mi tenhle kousek i dost zamlouval. Helmut Käutner (od něhož jsem již viděl Hejtmana z Kopníku) si ty předlohy ke komediím zkrátka uměl vybírat a zpracovat. Skloubení komedie a fantazie se zde skvěle doplňuje, originální fikční svět nabízí řadu pěkných i vtipných vychytávek, dostávají zde prostor surrealistické výjevy, stejně jako vtipné dialogy vedoucí často až k směrem parodii na notoricky známé situace z Bible („Pojď drahá a nech to hloupé jablko... bude červivé.“), a napokon i nenásilný přesah. Z dnešního pohledu se lze nechtěně pousmívat nad dobovou studiovou výpravou s papundeklovými kameny nebo plyšovým hadem, osobně mým uším zrovna nelahodily ani některé muzikálové popěvky v němčině( !, naštěstí jich bylo jen málo), ale na německou černobílou komedii, od které jsem nic výrazného nečekal a kterou zde (navzdory volné dostupnosti filmu včetně českých titulek) skoro nikdo neviděl, jsem příjemně překvapen. Již samotný úvod, ve kterém Bobby Todd chodí po různých prostředí a pokouší se opakovaně spáchat sebevraždu, měl v sobě atmosféru i vtip. A navzdory pár hluchším místům jsem se tohle poutavou fantazií s radostí prodíval až k rovněž výbornému zakončení. V rámci komedií pro pamětníky za mě silný nadprůměr. [75%] ()

Flego

Režisér Helmut Käutner natočil svoj film podľa kabaretnej show, ktorá vznikla ešte pred vojnou, bola však zakázaná. Ani jeho hudobná fantázia nemala na ružiach ustlané. Film osciluje medzi muzikálom ( odznie tu zopár pesničiek ), fantáziou ( rozpráva o nebi-pekle-raji a problémoch Adama so ženou - ženami ) a napokon komédiou ( kde víťazí jemná irónia ). Zobrazovaná téma je podávaná s rozmarom a nadhľadom, napriek tomu snímok nemá tú správnu ľahkosť a sviežosť. Triky a kulisy sú v podstate primitívne, ale chápem to ako zámer. Jednu hviezdičku dávam za odvahu popasovať sa s témou a absenciu puritánskeho videnia. Druhý komentár a prvé hodnotenie. ()