Reklama

Reklama

Diabli na prahu

  • Čína Guizi lai le (viac)
všetky plagáty

Obsahy(1)

Příběh se odehrává roku 1944 za japonské okupační přítomnosti v Číně v jedné zapadlé horské vesničce s blízkou posádkou japonské armády. Čínští vesničané nejsou stavem věcí příliš nadšeni a jen neradi odvádějí podíl ze své úrody, nicméně nijak se viditelně nebouří. Až jednoho dne se objeví neznámý maskovaný muž a přinutí několik vyděšených vesničanů, aby mu na pár dní ohlídali dva japonské zajatce. Tajemný "I" se ale nevrací a vesničané si již nevědí rady. Nakonec se odhodlají k zoufalému činu. (vandalka)

(viac)

Recenzie (12)

agassi68 

všetky recenzie používateľa

Dokonalá atmosféra čínskej dedinky okupovanej Japoncami počas 2.svetovej vony. Trošku náročné na sledovanie titulkov, pretože aziati rozprávaju veľa a rýchlo. Treba oceniť nový prístup vo vykreslení absurdnosti akéhokoľvek vojnového konfliktu a jeho dopad na civilné obyvateľstvo. Skrátka, urob somárovi dobre, oserie ti plot.. ()

corona 

všetky recenzie používateľa

Silný film, pri ktorom som mala občas slzy na krajíčku. Koniec mi však, ako človeku zvyknutému na americko-európsku produkciu úplne zobral dych (trocha som to aj čakala, veď japonská armáda sa počas II. svet. dopúšťala hrozných zverstiev). Najskôr sledujete život dedinčanov, jednotlivé postavičky si obľúbite a potom ... ()

Reklama

Maq 

všetky recenzie používateľa

Nepodařilo se mi sehnat české titulky, ale i s anglickými jsem se znamenitě bavil trefnými a černo-humornými dialogy vesničanů v kuriózní situaci. Opravdu to dlouho vypadalo na bystrou konverzační komedii. Jenže je to drama z války a prostředí notně absurdních, a tak rozuzlení sotva může být rozumné. To se dalo čekat, ale nebyl jsem připravený na mistrovské vypointování příběhu až do absurdity mrazivě reálné. --- Tenhle film mě nutí přehodnotit můj názor na čínskou kulturní komunitu. Zřejmě jsou tam všemu navzdory lidé schopní vyzrálé umělecké výpovědi. Vlastně bych tím neměl být překvapený; znám Rusy, a přes všechno barbarství nemají o vynikající umělce nouzi. Jenže je tu ještě jiný problém: román nebo symfonii můžete napsat doma s minimálními náklady a dílo je na světě. K filmu potřebujete štáb, spoustu peněz a vrchnostenskou bumážku. Jeden génius prostě film neudělá. V tomto případě byly ve věci zahraniční peníze, ale bližší okolnosti vzniku díla se mi z dostupných zdrojů nepodařilo vypátrat. A tedy mi nezbývá než žasnout, jak se z moře triviálních asijských filmů zčistajasna vynoří takový klenot... Edit: Film byl v Číně zakázán. Prý vadilo, že se Číňané přátelí s okupanty a vypadají jako hlupáci. Jak charakteristické! Člověk který nedokáže zavraždit zajatce ... hlupák ... ()

conery1 

všetky recenzie používateľa

Dedinčania musia na pár dní schovať a vypočúvať dvoch japonských zajatcov. S pár dní sa vykľuje pár mesiacov. Počas nich sa z obojstrannej nenávisti stáva vzťah, ktorý vyústi do dohody. Vrátia zajatcov svojim s tým, že sa iba postarali o raneného a dostanú za odmenu dve vrecia obilia. No medzi tým je jeden z Japoncov vyhlásený za padlého hrdinu a celá krajina je na neho hrdá. Pre svojich spolubojovníkov teda ako živý, nemá žiadnu hodnotu. Je bitý a ponižovaný. Keď že, ale sľúbil za prepustenie obilie, kapitán posádky sľub dodržiava a pridáva ďalšie štyri vrecia. Dedinčanom sľubuje veľkú hostinu a odkazuje, aby sa všetci zišli na jednom mieste... ()

gogo76 

všetky recenzie používateľa

Takéto filmy bežne na DVD nevychádzajú a nenatrafíte na nich ani v bežnej ponuke komerčných televíznych staníc. Práve preto ďakujem, že existuje klub náročnejšieho diváka, či už na STV2 alebo ČT2. V čase vojny sa čínskym dedinčanom dostanú do rúk dvaja japonský zajatci, ktorých by si mal, pre nich niekto neznámy, onedlho vyzdvihnúť. Lenže nikto neprichádza... Film je hlavne v prvej polovici dosť komorný, pretože mnoho scén sa odohráva v miestnostiach čínskych chatrčí. Druhá polovica je už oveľa zaujímavejšia, hlavne z dôvodu, že sa riešia otázky typu: čo ďalej?.... " Zabijeme ich ?, "Kto to urobí?"... . Masaker na dedinskej hostine patrí k vrcholom filmu, rovnako ako samotný záver, ktorý je naozaj silný a dáva celému filmu až biblický rozmer. Celý film je čiernobiely a farba sa objaví iba na päť sekúnd v samom závere. Je to pohľad očí, z ktorých sa rýchlo vytráca život. Aký skvelý príbeh tvorcovia spracovali, vám pravdepodobne dôjde až v samom závere a aj preto mám pocit, že by to v prvej polovici chcelo trošku prestrihať a dať väčší priestor postavám, ktoré sa stretli v osudovom závere.... . Skvelý príbeh, dobrý film. 80%. ()

Zaujímavosti (1)

  • Po premiéře na filmovém festivalu v Cannes v roce 2000, kde získal cenu Grand Prix, byl film v Číně zakázán. (KlonyIlony)

Súvisiace novinky

Zákazová pětiletka

Zákazová pětiletka

06.09.2006

Nejnovější snímek čínského režiséra Lou Ye zřejmě nenašel v domovině patřičné pochopení, s jakým se většinou soutežní filmy na festivalu v Cannes potýkají. Jeho premiérové uvedení ve Francii před… (viac)

Reklama

Reklama