Ako zabiť vtáčika

• Česko Jako zabít ptáčka (viac)

Alabama tridsiatych rokov je rozdelená rasovou nenávisťou na bielych a čiernych. Hladinu rozvíri správa o znásilnení bieleho dievčaťa. Z brutálneho činu obvinia černocha a proces má byť výstrahou. Obhajoby sa ujal biely advokát Finch. Má nezvratné dôkazy o nevine svojho klienta, to sa však nehodí do plánu rozvášneného davu. (oficiálny text distribútora)

JohnMiller

Na to že sa to krútilo okolo troch detí, pričom jedno z nich bolo rozprávačom príbehu, ma to celkom zaujalo. Čo zaujalo, ono sa mi to celkom páčilo. Hlavný proces pri ktorom hlavná úloha (Gregory Peck) obhajovala černocha, zo zločinu znásilnenia, v nejakom zatuhnutom južanskom vydlákove bola absolútne dokonalá. A keby bola trocha viac rozvunutá a úlohy detí by neboli v takom popredí, respektíve by nemali až toľko priestoru, veru, prihodil by som aj piatu hviezdu. Spracovanie, scenár, produkcia a hudba sú fantastické. ()

Skip

Velmi dobrý film o lidských předsudcích a stupiditě tupého davu. Škoda že to místy až moc tlačilo na city. V hlavní roli snad jako vždy vynikající Gregory Peck. ()

Patw

Jedním slovem prefektní! Jak já to hltal minutu po minutě, vteřinu po vteřině! Zajímavé jak to člověka vtáhne do děje, nutí vás to zamilovat si postavy, aby je vám děj pak mohl znepříjemňit (aspoň takoví pocit jsem z toho mě). Každopádně opravdu povedené! Knižní předloha mě moc nešla, ale přelouskal jsem to, a film jsem si jako lepší třešničku na dortu té práce nemohl přát! Samozřejmě nerad bych zapoměl na podstatu filmu, děj parádní. ()

Aleee89

Stejnojmennou knihu mám doma už dlouho, ale ještě jsem ji nečetla. Plánovala jsem tak sice učinit před tím, než se podívám na film, ale z plánů sešlo, k filmu jsem se dostala dříve. Gregory Peck je jedním z mých oblíbenců té doby, takže jsem se na film zčásti těšila i kvůli němu. Části věnující se soudnímu procesu byly vynikající, takový typ dramat mám ráda. Dobře jsem vnímala i situaci v Americe té doby, navodit atmosféru se povedlo. Příběh dětí je také nesmírně zajímavý, ale spíše sám o sobě než v kombinaci s dramatem obhájce, jejich otce. Dvě odlišné polohy filmu spolu podle mě až tak nefungovaly, ale jinak je Jako zabít ptáčka určitě kvalitní film. ()

Dont

Hezký film o vzpomínkách vypravěčky na dětství ve 30. letech, kdy v tehdejší rasistické společnosti její otec obhajuje černocha obviněného ze znásilnění. Dění plyne velmi pozvolna, ale o to hlubší myšlenky nenápadně předkládá. Skvěle obsazené dětské role, pěkná vedlejší role pro Roberta Duvalla. Gregory Peck hrál jako obvykle velmi dobře, Oscara si asi tehdy zasloužil, ale jeho zlatá soška je příkladným důkazem dramatického vývoje kinematografie za posledních padesát let, protože za takovýto, byť opravdu kvalitní výkon, by v dnešní konkurenci neměl šanci ani na nominaci na Oscara. Hodně zajímavý byl hlas vypravěčky. ()

Fanucci

Velice "politically correct", jak by řekli Američané. Bílý právník na rasistickém jihu se vzorně stará o své děti, je čestný a poctivý. Má černošskou služku a sociální cítění (bez problémů a předsudků nabídne snídani synovi jednoho z jeho chudých klientů). Gregory Peck je prostě ztělesněná dokonalost a to mi vadilo. Jinak je ovšem film výborný. Soudní zápletka je kvalitně zpracovaná, originální podání příběhu funguje skvěle (události vypráví dcera advokáta Finche), atmosféra nudného malého města na vás dýchne, hudba se hodí dokonale. A na závěr jsem si nechal herecké výkony. Všichni opěvují Pecka, ale mne nejvíce překvapil výkon dětských herců. Myslím, že kromě Balea a Osmenta jsem neviděl tak věrohodné dětské herce. ()

Laurent

V první řadě musím vyzdvihnout výnikající scénář. Zpočátku to celé vypadá jako dětský naivní snímek, později se však děj mění ve velmi vážné a překvapivé drama. Gregory Peck hraje opět dokonalého gentlemana. Trochu mě mrzelo, že Robert Duvall nedostal více prostoru, jeho postava byla velmi zajímavá, skoro jak vystřižená z romantického románu. ()

GILLWANDER

Neskutočne silne pulzujúca klasika, ktorá vás po svojom zhliadnutí necháva v otvorených úvahách o tom, čo ste práve videli. Hlboká myšlienka, rasové rozdiely, ktoré sa časom vďaka neskrotným túžbam jednotlivcov vyrovnali a o neviditeľnom zle, ktoré vám práve zachránilo život. Film To Kill A Mockingbird mi ukázal čoho si treba svojrázne vážiť a neodsúvať na jedno oko jasnú vec na druhú koľaj. Stáť si za svojim, i keď by vás to malo stáť život. Na svoju dobu geniálny film, výborná dráma, ktorá vie a dokáže zasiahnuť i súčasného diváka. Pre mňa film plný cenných rad do života, skvelých myšlienok, a ponaučení. 90% ()

Vessper

Zajímavý film, který však bohužel není až tak chytlavý. Kromě scény ze soudní síně, která je vynikající, se jedná o milý ale nijak zvlášť nevyčnívající film. Příjemně mě překvapila přítomnost Roberta Duvalla. 3,5* ()

/Pablo

První hodina po většinu času nudí. Vyprávění očima malé dívky mně prostě nesedlo (oproti třeba takovým Nebeským dnům). Přijde mi, že samotný příběh se začne odvíjet až soudním přelíčením. Gregory Peck táhne film, ale jeho postava působí až příliš idealizovaně. ()

Martin741

Takze par slov aj k najslavnejsiemu filmu rezisera Mulligana o rasovej problematike v USA 30. rokov 20. storocia. Biele dievca je obvinene zo znasilnenia cernocha a nasledne sudene - alebo to cernoch je obvineny zo znasilnenia bielej dievky a sudeny? No neviem, ale kazdopadne dobre je vykreslene napatie medzi belochmi a cernochmi. Pripadu obzaloby sa ujme pravnik, ale postupne zisti, ze nezalezi ani tak na tom, ci ma/nema pravdu a ci dokaze vinu/nevinu, rozvasnenemu davu je to jedno a pripadom si spravi kopu nepriatelov v meste medzi bielymi a aj medzi ciernymi. V druhej polke filmu u zprilis poznat kulisy a myslim, ze 124 minut je dost sialena stopaz. Gregory peck /Roman Holiday/ to vsak zvladal vyborne, to jo : 75 % ()

M.i.k.e

tyhle klasické filmy mají i po skoro šedesáti letech svoje kouzlo.Tempo sice není nijak závratné a většinou bývají skoro až naivní,ale i tak dokáží oslovit i v dnešní době.V tomhle případě jsem nicméně přeci jen čekal o něco víc a kdyby první polovina byla tak dobrá jako druhá,klidně mohlo být Jako zabít ptáčka další z mých oblíbených klasik.Takhle je to jen dobrý film,se skvělým Peckem,který bylo fajn vidět,ale když bude nálada na "klasiku" raději sáhnu jinam...70% ()

bogomira

Kromě toho, že je to myšlenkově, scénářem a provedením dokonalý dílo, tak má i hudbu, která o světelný roky předběhla dobu a různý variace její náladotvornosti slyším i v nejnovějších filmech. Bernstein to prostě trefil. ()

selviskhed

No, už při sledování úvodních titulků musí být každýmu jasný že půjde o veliký film. Pan Finch je fakt frajer, nejen že obhajuje chudý a umí to s dětma, ale taky umí střílet z kvéru. Mám ho fakt rád. Dětští herci jsou fantastičtí. Ale o to nejde. Film totiž kulminuje v soudní síni. Výslech obžalovaného žalující stranou a závěrečná obhajoba pana Finche jsou ohromně strhující. SPOILER: Ale nejvíc je, když po vynešení rozsudku pan Finch odchází z prázdné soudní síně, zatímco celá galerie tiše stojí. Nejdříve jsem byl trochu naštvaný, že film v ten okamžik neskončil, ale nakonec nemám nic proti. Pořad jsem si říkal jak je možný, že pro obžalované byla tak překvapivá informace o zdravotním stavu Toma. Jestli to bilí obyvatelé vůbec netušili, tak byla tahle rasová segregace fakt drsná. ()

Streeper

Strašně jsem se bála, že mě film nebude bavit, takže jsem ho odkládala a odkládala, ale nakonec velké překvapení. Líbilo se mi, že je to vyprávěno z pohledu dítěte. Má to tak v sobě takovou dětskou nevinnost, ale zároveň i napětí, jak dítě prožívá určitá období ve svém životě, která by pro dospělého přišla normální. Gregory Peck byl úžasný. Scéna u soudu byla ukázková a bavila mě od začátku do konce. Výsledkem jsem nebyla překvapená, vzhledem k době, ze které příběh pochází a k sestavení poroty byl výsledek jasný. Trošku mě mrzelo, že například postava Booa nedostala více prostoru. Po celý film nás vlastně jeho příběh děsí a nakonec se ukáže jako hrdina, ale přála bych si ho vídat častěji. ()

Kwaichi

V Amerike vždy boli a bohužiaľ pretrvávajú až dodnes obrovské rasové rozdieli a intolerancia. Nevraživý prístup jednej či druhej strany často vedie k falošným obvineniam a mnohokrát stojí cenu nejedného nevinného života, "čierneho drozda". Našťastie, neraz sa nájde šľachetný občan, biely rytier, ochotný bojovať za práva utláčaných. Ale má vôbec cenu bojovať, ak je jasná prehra už vopred? ()

C0r0ner

Doufám, že se ještě někdy vrátí doba, kdy se budou točit filmy proto, aby se ukázal příběh a atmosféra a ne proto, aby všechno hodně lítalo, vybuchovalo a tak. Jak zabít ptáčka je mrazivým dramatem, které by rozhodně mělo být v žebříčku, protože je nejen skvěle natočené a zahrané, ale především nese velmi silné poselství. 95% ()

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (viac)