Prolomit kód

• Česko Mistři šifer (viac)
Veľká Británia, 2022, 6 h 40 min (Minutáž: 50 min)

Demetri Goritsas (rozprávač)

Kódy a šifry, od bizarních starověkých značek až po náhodná čísla a písmena, se po tisíciletí používaly k posílání tajných zpráv, skrývání identity a k nezákonným operacím. Rozluštění těchto kódů může odhalit vojenská tajemství, demaskovat smrtící nepřátele a dokonce rozluštit ztracené civilizace. Tento seriál odhaluje některé z nejznámějších, včetně nechvalně proslulých, šifer a odhaluje, jak se podařilo je rozluštit, jaké geniální mozky je rozluštily a jaká záhadná tajemství skrývaly. (Viasat)

sportovec

Důkladná rekonstrukce zcela zasutých fakt o rozhodném momentu v průběhu první světové války uvádí do důvěrna prohloubený pohled na povahu šifrovací práce i rozsahu možných dosahů, v nichž se pohybuje nebo pohybovat může. Obarvení filmových záběrů z první světové války propůjčuje těmto záběrům další rozměr jejich vypovídacích možností. Skutečnost německých záměrů a jejich úvah o zainteresování Mexika a Japonska do protiamerických aktivit pro mě byly objevem nových naprosto neznámých faktů. Lidská zvídavost je obdobnými díly nejen povzbuzována, ale přímo vybuzována. ()

Marze

Shlédl jsem díl Případ Zodiak, díl Japonský kód o zásadním významu kryptoanalitiků a jedné lsti u klíčové bitvy o Midway. Díl Ztracená civilizace o luštění starobylého písma, který se mi zdál nejnudnější a díl o neuvěřitelné američance, která ovlivnila výsledek druhé světové války a dostala za mříže Al Capona. FBI na dlouhá léta její zásluhy vymazala. Je báječné , kolik toho historici ještě mohou objevit. Dokument na České televizi. ()